MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W biurach podróży dostępna jest oferta na lato 2024. Gdzie na urlop udadzą się Polacy? Jak zaoszczędzić na wyjeździe?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Oferty na lato 2024 roku już są dostępne. Gdzie wybiorą się Polacy? Przede wszystkim będą to klasyczne kierunki, które cieszyły się dużą popularnością przed pandemią. A co z cenami? Czy bardzo wzrosły w stosunku do minionych lat? Wyjaśniamy.

Spis treści

Pełna oferta na lato 2024 dostępna

Touroperatorzy z programem na lato wyszli wcześniej niż zazwyczaj – o ile w poprzednich latach rezerwacje ruszały w połowie sierpnia, w tym roku sprzedaż została otwarta już w pierwszej połowie lipca.

Wyjazdy rezerwujemy wcześniej i chętniej latamy z lotnisk lokalnych.
Wyjazdy rezerwujemy wcześniej i chętniej latamy z lotnisk lokalnych. Dokąd? Głównie do Turcji, Grecji, Egiptu oraz Tunezji. Unsplash/ David Emrich

– Oferta na lato 2024 jest już w sprzedaży od połowy lipca tego roku, w tym roku touroperatorzy wyszli z nią nieco wcześniej i wyszli z tymi klasycznymi kierunkami, które najlepiej sprzedawały się w tym roku i które cieszyły się dużą popularnością przed pandemią – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Marzena German, Wakacje.pl. – Jeżeli chodzi o głównych touroperatorów, czy o główne kierunki, to ta oferta jest już pełna – dodaje.

Trend do wcześniejszego kupowania wyjazdów letnich ponownie zaczyna się utrwalać – przed pandemią był bardzo wyraźny, w latach 2020-2021 z oczywistych powodów klienci kupowali w ostatniej chwili, ale na tegoroczne lato znów rezerwowali z wyprzedzeniem. Potwierdza to ostatni raport Polskiej Izby Turystyki.

Pierwsze analizy potwierdzają też inny, znajomy trend – największym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy tygodniowe, na które, jak dotąd, zdecydowało się prawie 62 proc. klientów (+3,3 proc. rok do roku), na drugim miejscu pojawiają się pobyty na 8-13 dni – wybierze się na nie 27,5 proc. podróżnych (+0,5 proc. rok do roku), na trzecim na 14 dni (8,5 proc.). Znakomita większość, bo obecnie 95,2 proc. osób, które już kupiły wyjazd w Wakacje.pl na kolejny sezon letni, będzie wypoczywać w ramach opcji all inclusive.

Gdzie polecimy na wakacje 2024?

Ekspertka podkreśla, że w dalszym ciągu króluje Basen Morza Śródziemnego, przede wszystkim Turcja, Grecja ale też Hiszpania, Tunezja, w dalszym ciągu lubimy latać latem do Egiptu. – Jakiego kierunku byśmy sobie nie wymyślili z tych najpopularniejszych, to na pewno znajdziemy coś dla siebie – dodaje.

– To co jest nowością, to lokalne lotniska wylotowe – mówi i podkreśla, że powiększa nam się zakres ofertowania właśnie przez to, że możemy na wakacje wybrać się z miejsc położonych blisko naszego miejsca zamieszkania.

– To powoduje skrócenie czasu podróży, a także obniża koszty dojazdu – przyznaje. – Nie musimy dojeżdżać do lotniska oddalonego nawet o kilkaset kilometrów, czy wynajmować dodatkowo hotelu – wymienia.

Jakie ceny na wakacje 2024?

German w rozmowie z nami podaje, że ceny w przypadku przedsprzedaży są niższe w porównaniu z cenami oferowanymi w ofercie last minute w tym roku. – Te różnice są znaczące – podkreśla i podaje, że wahają się one od kilku do nawet ponad 20 proc., zwłaszcza przy tych popularnych kierunkach. – Mówimy o Chorwacji, o Grecji, czy Hiszpanii – wymienia. – Dokładne różnice zleżą oczywiście od tego w jakim terminie wyjeżdżamy, a także od hotelu, do którego się wybieramy – zaznacza.

– W momencie, kiedy kupujemy z dużym wyprzedzeniem, możemy zaoszczędzić nawet 1/5 ceny wyjazdu w porównaniu ze wspomnianymi ofertami last minute. To pokazuje, że wcześniejsza rezerwacja się opłaca – dodaje. Ekspertka zwraca uwagę, że przy wcześniejszej rezerwacji możemy także liczyć na różnego rodzaju dodatkowe korzyści. – Jest to na przykład możliwość zamiany kierunku, terminy, czy hotelu wyjazdu – wskazuje.

Mówimy o takich korzyściach, które dodatkowo zachęcają klientów do tego, żeby z większym wyprzedzeniem dokonywali takiej rezerwacji – mówi. – Do tego warto wspomnieć, że w tym przypadku mamy stosunkowo niską zaliczkę, która wynosi zazwyczaj kilkanaście procent, a resztę dopłacamy na miesiąc przed wylotem, więc mamy trochę czasu na zgromadzenie odpowiednich środków – tłumaczy. – Przy okazji mamy zagwarantowaną cenę – dodaje.

Z dokładnej analizy średnich cen dla czterech standardów obiektów wynika, że w przypadku pobytów w hotelach trzygwiazdkowych oferta na przyszły rok jest o 25 proc. tańsza od last minute dostępnego w sezonie Lato 2023 przy Albanii, dla Portugalii różnica wynosi -16 proc. Nieco taniej jest też w Grecji (-6 proc.) i w Hiszpanii (-2 proc.).

Przy zakwaterowaniu w czterech gwiazdkach największe różnice znów dotyczą Albanii (-20 proc.), ale też Grecji (-8 proc.), Portugalii (-7 proc.) i Chorwacji (-5 proc.). Przy obiektach o standardzie 4*+ na korzyść przedsprzedaży wobec zakupu w ostatniej chwili najlepiej wypadają Tunezja i Chorwacja (w obu przypadkach -21 proc.), Hiszpania (-10 proc.), Albania (-8 proc.), Portugalia i Bułgaria (odpowiednio -6 i -5 proc.). Jeśli ktoś planuje wypoczywać w hotelu pięciogwiazdowym, przy wcześniejszej rezerwacji zaoszczędzi wobec tegorocznego last minute średnio 17 proc. przy Włoszech, 16 proc. przy Grecji i Chorwacji, 14 proc. przy Tunezji, 10 proc. przy Albanii i 8 proc. przy Hiszpanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W biurach podróży dostępna jest oferta na lato 2024. Gdzie na urlop udadzą się Polacy? Jak zaoszczędzić na wyjeździe? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki