UOKiK o przewadze kontraktowej wobec rolników. Jest pierwsza decyzja

Oprac. AGW
pixabay.com
Udostępnij:
Przedsiębiorcom zdarza się wykorzystywać swoją przewagę nad rolnikami. Przybiera ona postać wydłużania czasu na zapłatę, braku informacji o terminie dostaw i nakłaniania do rezygnacji z części należności. Takie nieprawidłowości stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec spółki Cykoria.

- Wydaliśmy pierwszą decyzję w sprawie wykorzystywania przewagi kontraktowej. Spółka Cykoria stosowała niekorzystne umowy dla dostawców marchwi. Przedsiębiorca współpracował z nami w czasie postępowania i dobrowolnie zobowiązał się do zmiany umów - mówił Marek Niechciał, prezes UOKiK podczas zorganizowanej 6 marca konferencji prasowej.

Cykoria, produkująca koncentraty spożywcze, susze owocowe i przyprawy, producentem koncentratów spożywczych, suszów owocowych i przypraw, jest pierwszą firmą, wobec której UOKiK w lutym 2018 wszczął postępowanie. Na spółkę skarżyli się rolnicy. Urząd zakwestionował kilka postanowień w umowach z dostawcami marchwi.

Co zakwestionował UOKiK?

  • Spółka umawiała się z dostawcami, że będzie kupować od nich marchew aż do końca marca następnego roku, a o terminie i miejscu dostawy poinformuje ich zaledwie z trzydniowym wyprzedzeniem. Co więcej niektórzy na wezwanie do dostawy mogli czekać całą zimę, ryzykując utratę części zbiorów lub odrzucenie marchwi przez odbiorcę ze względu na obniżenie jakości.
  • Wydłużanie terminów płatności. Zgodnie z prawem, strony mogą ustalić czas na uregulowanie należności dłuższy niż 30 dni, ale nie powinien on przekraczać 60 dni. Tymczasem Cykoria zastrzegała sobie, że zapłaci rolnikom w ciągu 60 dni, ale ten termin liczyła nie od dostarczenia produktu lub faktury, tylko od końca miesiąca, w którym je otrzymała. Oznacza to, że w niektórych przypadkach dostawcy mogli czekać na pieniądze nawet ok. trzech miesięcy.
  • Zobowiązywanie plantatorów do wyrażenia zgody na potrącenie części ich wynagrodzenia na składkę dla Zawiązku Producentów Cykorii Przemysłowej i Warzyw.

Urząd przekazał, że następnego dnia po wszczęciu postępowania przedsiębiorca zobowiązał się do zmiany zakwestionowanych działań. - Uznaliśmy, że przyjęcie zobowiązania pozwoli na szybkie wyeliminowanie praktyk szkodliwych dla rolników. Cieszy fakt, że spółka od razu zadeklarowała współpracę z urzędem. Mam nadzieję, że w kolejnych postępowaniach z zakresu przewagi kontraktowej inni przedsiębiorcy zaprezentują podobna postawę – mówi prezes UOKiK, Marek Niechciał

Cykoria zobowiązała się do:

  • skrócenia o dwa miesiące okresu skupu marchwi i zagwarantowania odbioru 85 proc. surowca do końca roku, w którym zaczął się skup.
  • dostawcy będą odstawiali surowiec w każdym miesiącu proporcjonalnie do całej umówionej ilości (po kilkanaście procent miesięcznie).
  • wydłuży się termin informacji o dostawie – z trzech do siedmiu dni, a Cykoria będzie podczas dostawy informować o dacie kolejnej. Ograniczy to ryzyko utraty plonów przez rolników i ułatwi im organizację pracy.
  • Spółka będzie płaciła swoim kontrahentom w ciągu 45 dni od dostawy lub otrzymania faktury. Ponadto, plantatorzy nie będą już musieli odliczać od swojego wynagrodzenia składki na branżowy związek producentów cykorii.

Umowy muszą być zmienione w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się decyzji. Firma będzie musiała potem złożyć sprawozdanie z realizacji zobowiązania. Wszystkie sprawy z zakresu przewagi kontraktowej prowadzi Delegatura UOKiK w Bydgoszczy.

______________________________________________

Przewaga kontraktowa - co to takiego?

Występuje, jeżeli między odbiorcą i nabywcą istnieje znaczna dysproporcja w potencjale ekonomicznym i jednocześnie słabsza ze stron nie ma wystarczających możliwości sprzedaży lub kupna produktów rolnych lub spożywczych od innych przedsiębiorców. Kara za wykorzystywanie przewagi kontraktowej w maksymalnej wysokości to 3% obrotu przedsiębiorcy osiągniętego rok wcześniej. Postępowanie może się również skończyć bez sankcji pieniężnej. Urząd może odstąpić od kary, jeżeli przedsiębiorca dobrowolnie zobowiąże się do zaprzestania niedozwolonych praktyk lub naprawienia ich skutków.

Źródło: UOKiK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: UOKiK o przewadze kontraktowej wobec rolników. Jest pierwsza decyzja - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Tygodnik Ostrołęcki
Dodaj ogłoszenie