Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy opuszczają polski rynek pracy. „Gości coraz częściej obsługują obywatele Filipin, Indonezji i z Afryki”

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
W fabrykach, hotelach i na budowach, czyli w miejscach, gdzie jeszcze do niedawna najczęściej pracowali obywatele Ukrainy, z miesiąca na miesiąc przybywa imigrantów, z coraz bardziej odległych państw – informuje „Rzeczpospolita”. Dane Eurostatu potwierdzają, że coraz więcej Ukraińców wyjeżdża do innych państw, w tym do Kanady, Hiszpanii czy Niemiec. – Trudno byłoby przecenić rolę imigrantów i uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy – podkreślił Szymon Witkowski, ZPP.

Spis treści

Przybywa obcokrajowców na polskim rynku pracy

Jak informuje „Rzeczpospolita”, gości luksusowych hoteli nad Bałtykiem coraz częściej obsługują kelnerzy, kucharze czy pokojowe z Filipin, Indonezji i z Afryki. Jednocześnie „Rz”, powołując się na najnowsze dane Eurostatu, zauważa, że coraz więcej Ukraińców wyjeżdża do innych państw, w tym do Kanady, Hiszpanii czy do Niemiec. Na koniec czerwca w Niemczech mieszkało ponad 1,3 mln uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w Polsce ich liczba spadła do niespełna 978 tys.

Gazeta, powołując się na raport Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, zauważa, że Polska przegrywa wyścig o imigrantów z Ukrainy. Jednocześnie podkreślono, że Polska gospodarka pilnie potrzebuje zatem migrantów, którzy chcą pracować, uczyć się i mieszkać w naszym państwie. Zdaniem autorów raportu, kryteria te spełniają uchodźcy z Ukrainy, którzy „po agresji Federacji Rosyjskiej licznie przybyli do naszego kraju”.

– Dzięki nim udało się obsadzić tysiące wolnych miejsc pracy, co istotnie wspomogło naszą gospodarkę. Dziś jednak uchodźcy coraz liczniej wybierają inne kierunki kuszeni propozycjami przedstawianymi między innymi przez Niemcy i Kanadę. Polska zaczęła przegrywać walkę o zatrzymanie ich na naszym rynku – wskazano.

„Bez pracy uchodźców w naszym kraju firmy mogłoby mieć poważne problemy”

– Trudno byłoby przecenić rolę imigrantów i uchodźców z Ukrainy na polskim rynku pracy – podkreślił Szymon Witkowski, dyrektor Forum Pracy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – Bez pracy uchodźców w naszym kraju firmy reprezentujące różne branże mogłoby mieć bardzo poważne problemy nie tylko z rozwojem, ale nawet z utrzymaniem dotychczasowej skali działalności. W obecnych warunkach demograficznych potrzebujemy migrantów, by rozwijać się gospodarczo i uzupełniać luki na rynku pracy – dodaje.

Eksperci podkreślają także, że Polska jest „najbliższym kulturowo i geograficznie krajem dla Ukraińców”. – Wiele zyskaliśmy również naszą postawą względem uchodźców już od pierwszych dni wojny. Niemniej jednak przestaje to być wystarczające – zauważono w raporcie ZPP.

Nie jesteśmy w stanie konkurować na świadczenia socjalne, czy wysokość wynagrodzeń ze znacznie bogatszymi krajami, jak Niemcy i Kanada. Migranci są nam jednak potrzebni i powinniśmy im stworzyć wszelkie warunki do tego, by mimo wszystko wybierali nasz kraj, jako miejsce, w którym warto się osiedlić – wskazano.

Większość Ukraińców przebywających w Polsce chce wrócić do kraju

– Według naszych badań jasno pokazują, że 2/3 respondentów planuje powrót do swojego kraju – tłumaczył w rozmowie ze Strefą Biznesu Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy Platformy Migracyjnej EWL. – Blisko 1,3 badanych deklaruje, że chce wrócić na Ukrainę od razu po zakończeniu wojny, a 45 proc. jest skłonna wrócić do kraju w ciągu najbliższych miesięcy, nie czekając na zakończenie wojny – dodaje.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukraińcy opuszczają polski rynek pracy. „Gości coraz częściej obsługują obywatele Filipin, Indonezji i z Afryki” - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki