MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukaińskie tenisistki solidaryzują się ze zdyskwalifikowaną szablistką za niepodanie ręki Rosjance po walce na mistrzostwach świata

Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
Dajana Jastremska, Elina Switolina i Łesia Curenko wsparły swoją rodaczkę w szabli po dyskwalifikacji FIE
Dajana Jastremska, Elina Switolina i Łesia Curenko wsparły swoją rodaczkę w szabli po dyskwalifikacji FIE kolaż sportskeeda.com
Ukraińskie tenisistki Elina Switolina, Łesia Curenko i Dajana Jastremśka poparły szablistkę Olhę Charłan, która została zdyskwalifikowana na mistrzostwach świata po odmowie podania ręki rosyjskiej przeciwniczce Annie Smirnowej.

Od inwazji Rosji na Ukrainę tenisistki WTA z tego kraju odmawiają podania ręki swoim rosyjskim lub białoruskim przeciwniczkom. Praktyka ta stała się powszechna w tenisie i nie pociąga za sobą żadnych kar ze strony organów zarządzających tourem.

Wyciągnięta szabla Charłan zamiast uściśnięcia dłoni Smirnowej

Jednak ukraińska szablistka Olha Charłan została zdyskwalifikowana na mistrzostwach świata w Mediolanie we Włoszech za odmowę podania ręki Rosjance Annie Smirnowej. Zamiast ręki Ukrainka wyciągnęła w stronę rywalki szablę, aby ta nie podeszła do niej bliżej.

Szablistki Ukrainka Olha Charłan i Rosjanka Anna Smirnowa po walce w 1/32 finału szermierczych mistrzostw świata w Mediolanie
Szablistki Ukrainka Olha Charłan i Rosjanka Anna Smirnowa po walce w 1/32 finału szermierczych mistrzostw świata w Mediolanie Tadashi Miyamoto/AFLO

Zgodnie z regulaminem Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE), po pojedynku zawodnicy zobowiązani są do podania sobie dłoni i dopiero wówczas walka uznana jest za zakończoną. Zawodnik, który tego nie zrobi, zostanie zdyskwalifikowany.

Anna Smirnowa po odmowie podanie dłoni przez Olhę Charłan czekała  na planszy na decyzję sędziów
Anna Smirnowa po odmowie podanie dłoni przez Olhę Charłan czekała na planszy na decyzję sędziów

Charłan pokonała Smirnową 15-7 w 1/32 finału rywalizacji indywidualnej. Smirnowa złożyła protest, żądając dyskwalifikacji przeciwniczki z powodu „braku szacunku” i przez około godzinę czekała na decyzję sędziów nie schodząc z planszy.

Sędzia najpierw odrzucił protest Smirnowej, a Charłan w wyniku walki awansowała do 1/16 finału. Ostatecznie jednak po postępowaniu FIE zdyskwalifikowała Ukrainkę, pokazując jej „czarną kartę”, co oznacza zawieszenie w zawodach nawet na dwa miesiące.

Charłan: „Bolało tak bardzo, że krzyknęłam z bólu”

Wściekła po dyskwalifikacji Olha Charłan aż krzyknęła z rozpaczy
Wściekła po dyskwalifikacji Olha Charłan aż krzyknęła z rozpaczy RIA Nowosti

– Nie chciałam podać ręki tej zawodniczce i działałam od serca. Dlatego jak usłyszałam, że chcą mnie usunąć z zawodów, zdyskwalifikować, dać czarną kartkę, to oczywiście mnie to zabiło. Bolało tak bardzo, że krzyknęłam z bólu. Prawdopodobnie rozumiem, jak wszyscy inni na tym świecie, w odpowiednim świecie, że zasady muszą się zmienić, ponieważ świat się zmienia. Ale to, co czuję od was wszystkich, jest poza słowami. Dziękuję wszystkim. Jesteście w moim sercu

– powiedziła Charłan na Instagramie.

Ukraińskie tenisistki wspierają swoją rodaczkę szablistkę

Wiadomość o dyskwalifikacji Charłan rozwścieczyła ukraińską opinię publiczną, a kilka tenisistek z tego kraju zareagowało w mediach społecznościowych. Elina Switolina okazała wsparcie dla 32-letniej szablistki.

„Nie podajemy ręki rosyjskim i białoruskim sportowcom. Takie jest nasze stanowisko! Wzywam międzynarodowe organizacje i federacje sportowe do uszanowania naszej decyzji! Cała nasza miłość i szacunek należą się Oldze Charłan”

– napisała na Twitterze 27. tenisistka w rankingu WTA, zamieszczając poniżej postu ukraińską flagę.

Była numer 3 na świecie i półfinalistka tegorocznego Wimbledonu również zamieściła zdjęcie z Charłan, przesyłając jej „siłę i miłość”.

„Nie podajemy dłoni przedstawicielom krajów agresorów”

Łesia Curenko zamieściła zdjęcie, na którym nosi ukraińską flagę, jasno wyrażając swoje stanowisko w sprawie uścisku dłoni z Rosjankami i Białorusinkami.

„Stoję z Olgą Charłan. Proszę, uszanujcie naszą decyzję! Istnieje jasny powód, dla którego nie podajemy dłoni przedstawicielom krajów agresorów, który nie wymaga wyjaśnień! Slava Ukraini”

– napisała Cerenko na Instagramie.

Dajana Jastremska i Ludmyła Kiczenok również zareagowały na tę wiadomość, a Jastremska stwierdziła:

„Naszą postawą jest nie podawanie ręki Rosjanom i Białorusinom. Trzeba to zrozumieć i uszanować”

– napisała 23-latka na Instagramie.

Ukaińcy odwołają się od dyskwalifikacji Charłan

Federacja Szermierki Ukrainy odwoła się od zawieszenia szablistki, o czym poinformował szef federacji Michaił Iljaszew.

– Przygotowujemy protest, zakwestionujemy tę decyzję. Mamy nadzieję, że to będzie jeden z tych dni, ale nie ma mowy o jej powrocie do tych zawodów. W takim przypadku postaramy się anulować tę czarną kartę. Ponieważ ta dyskwalifikacja pociągnie za sobą niemożność jej występu w konkursie drużynowym, który odbędzie się za kilka tygodni

– powiedział Iljaszew na antenie ogólnoukraińskiego Teletonu.

Minister do spraw młodzieży i sportu Ukrainy, Wadym Hutcajt zasugerował nawet, że decyzja FIE została podjęta pod wpływem Rosjan, którzy wciąż w Międzynarodowej Federacji Szermierczej cieszą się wielkimi koneksjami.

MKOl zaleca federacjom delikatnie podchodzić do Ukaińców

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wezwał do powściągliwości wobec sportowców z Ukrainy po dyskwalifikacji szablistki:

„Wzywamy międzynarodowe federacje do traktowania sytuacji z udziałem ukraińskich i neutralnych sportowców z niezbędnym stopniem delikatności. Pozostajemy w pełnej solidarności z ukraińskimi sportowcami i ukraińską społecznością olimpijską”

– napisał MKOl w oświadczeniu.

Ukaiński szpadzista odmówił walki z Rosjaninem

Ukraiński szpadzista Ihor Rejzlin odmówił pojedynku z Rosjaninem Wadimem Anochinem w 1/32 finału mistrzostw świata. Rejzlin
postanowił nie wchodzić na planszę, pokazując zaświadczenie lekarskie, które pozwoliło mu się wycofać, ale jedncześnie zachować punkty niezbędne do kwalifikacji do igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ukaińskie tenisistki solidaryzują się ze zdyskwalifikowaną szablistką za niepodanie ręki Rosjance po walce na mistrzostwach świata - Sportowy24

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki