Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie w Małkini skonstruują sobie roboty. Pierwsi już zaczęli to robić

Mirosław Dylewski
Zainteresowanie robotami okazało się bardzo duże. Dzieci nie chciały opuścić budynku szkoły.
Zainteresowanie robotami okazało się bardzo duże. Dzieci nie chciały opuścić budynku szkoły. fot. M. Dylewski
Czy fizyka, matematyka i informatyka może być nudna? Pewnie większość stwierdzi, że tak, ale nie ci uczniowie, którzy przez najbliższych kilka miesięcy będą z tymi przedmiotami "na ty". I to nie na lekcjach, a na specjalnych zajęciach, na które będą przychodzili w soboty i niedziele. Będą tam wtedy budowali swoje pierwsze, ale zapewne nie ostatnie w życiu roboty.

- Udało nam się uzyskać ponad 320 tysięcy złotych na realizację bardzo ciekawego dla dzieci, ale pewnie i nie tylko, projektu z Europejskiego Funduszu Społecznego - mówiła nam koordynator projektu w gminie Małkinia Górna Danuta Włodarczyk. - Działanie to będzie realizowane z Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki, a dokładnie będzie to "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych". Grupę docelową projektu stanowi 96 dzieci (47 dziewczynek i 49 chłopców) oraz 6 nauczycieli z 6 szkół z terenu Gminy Małkinia Górna.

Swoje roboty budować będą uczniowie z pięciu podstawówek w Prostyni, Małkini, Kiełczewa i Orła oraz jednego gimnazjum - PG 2 w Małkini. Zajęcia prowadzić będą z nimi przedstawiciele Stowarzyszenia Edukacja i Nauka w Warszawie.

- Mam nadzieję, że te nasze warsztaty przyczynią się do tego, że dzieci i młodzież poznają świat robotyki i elektroniki, zbudują i zaprogramują swojego pierwszego robota, dowiedzą się jak robot "widzi, słyszy i czuje", będą się doskonale bawili i jednocześnie uczyli - mówiła dalej Danuta Włodarczyk. - Każda szkoła na zakończenie projektu zostanie wyposażona w sprzęt do zajęć z robotyki i wtedy już każdy uczeń będzie mógł brać w nich udział.

W tej chwili roboty budować będzie tylko specjalnie wybrana grupa uczniów, i to wcale nie tych najlepszych w klasie i szkole. Projekt skierowany jest do uczniów, których średnia ocen jest niska.

- Rekrutacja uczestników tych warsztatów była zgodna z wytycznymi wynikającymi z celów projektu, według następujących kryteriów: średnia musiała być poniżej wojewódzkiej (wyniki z 2009 roku), zła sytuacja materialna i środowiskowa ucznia, pozytywna opinia wychowawcy i dyrektora szkoły oraz musiała być też widoczna u kandydata mocna motywacja i chęć do nauki oraz dalszego rozwoju - opowiadała koordynator Włodarczyk.

W projekcie zaplanowano zajęcia weekendowe na 4 poziomach zaawansowania, dla 16-osobowej grupy uczniów z każdej ze szkół. W sobotę 19 lutego, w Prostyni odbyła się inauguracja projektu i swoje pierwsze zajęcia miały już dzieci z Prostyni.

- Zaplanowaliśmy, iż zajęcia te odbywać się będą w szkolnych salach komputerowych sześć godzin w sobotę i sześć w niedzielę - opowiadała o szczegółach zajęć Danuta Włodarczyk. - Co tydzień roboty będzie konstruować inna szkoła. Każda z nich będzie miała taką możliwość przez cztery weekendy od lutego do listopada 2011 roku. Każdy nauczycie - opiekun grupy zostanie przeszkolony w zakresie obsługi sprzętu i prowadzenia zajęć z robotyki i otrzyma materiały dydaktyczne do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych z dziećmi po zakończeniu projektu,

Uczestnicy projektu mają zapewniony bezpłatny dojazd na zajęcia oraz posiłki w ich przerwach. W ramach programu zorganizowana zostanie również wycieczka edukacyjna do warszawskiego Centrum Nauki Kopernik oraz na wydziały techniczne wyższych uczelni warszawskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki