Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie ożywią Warszawę. Będzie gotowa za rok

Redakcja
Uczniowie z kółka motoryzacyjnego z nauczycielem T. Gałązką obok "warszawki”
Uczniowie z kółka motoryzacyjnego z nauczycielem T. Gałązką obok "warszawki”
Uczniowie z "Rubinka" ze swoim nauczycielem przywracają do życia stare samochody

Jeszcze kilka tygodni temu stała zapomniana w garażu. Częściowo zdekompletowana Warszawa 224, dolnozaworowa, rocznik 1969.

Tomasz Gałązka jest od swej "warszawki" znacznie młodszy. Młodszy jest także od wielu innych swoich nabytków: starych samochodów i motocykli. Tylko niektórymi od czasu do czasu jeździ. Na co dzień używa 17-letniego forda mondeo, który przy autach-staruszkach może uchodzić za młodzika.

W marcu wysłużona Warszawa, nie o własnych siłach, dotarła do warsztatów Zespołu Szkół nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. Tomasz Gałązka jest tu nauczycielem zawodu. To pod jego okiem przyszli mechanicy i technicy samochodowi rozbierają auta na czynniki pierwsze, potem je składają, bo tylko tak można nauczyć się zawodu.

Wśród uczniów są tacy, którzy mogą godzinami grzebać w starych pojazdach. Widać, że to ich interesuje. Dla takich właśnie uczniów Tomasz Gałązka utworzył kółko motoryzacyjne.

- Spotykamy się raz w tygodniu, późnymi popołudniami - mówi. - Robimy coś, co nas wszystkich pasjonuje. Na spotkania przychodzi 10 - 12 uczniów.

Pierwszym pojazdem, który złożyli, był tzw. rurak. Nietypowe auto zbudowane przy użyciu rur na podwoziu "malucha" ma już kilka lat i stoi obecnie w garażu. Obecnie kończą prace przy maluchu - kabriolecie. Trzeba było widzieć radość uczniów, kiedy kilka tygodni temu sprawdzali, jak kabriolet jeździ po zaśnieżonym boisku. Wyremontowali też quada, który podarowała im Straż Graniczna. Adrian Kolosek z kolegami składa motor. To egzemplarz całkowicie oryginalny, są w nim elementy różnych marek, prace są na ukończeniu. Odnawiają też wspólnie starą peerelowską wuefemkę. Bak własnoręcznie polakierowała Karolina Ościłowska z pierwszej technikum, jedyna dziewczyna w kole motoryzacyjnym, która ma większą smykałkę do takich rzeczy od niejednego chłopaka.

Największym jednak wyzwaniem dla pasjonatów będzie przywrócenie do życia "warszawki".

- Zdołaliśmy wymontować silnik i rozpoczęliśmy już prace przy nadwoziu - mówi Tomasz Gałązka. - Podwozie jest w wyjątkowo dobrym stanie.

Zakończenie remontu "warszawki" planują do wakacji przyszłego roku. Polakierują ją na biało, jak oryginał i będzie jak nowa.

Na stronie internetowej ostrowskiego Zespołu Szkół nr 1 śledzić można na bieżąco postęp prac przy remoncie "warszawki".

Więcej o kółku motoryzacyjnym w ostrowskim "Rubinku" przeczytasz w nastepnym papierowym wydaniu TO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki