MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia utkana z marzeń

Fot. A. Suchcicka
Aneta Głowacka, świeżo upieczona studentka pierwszego roku w chwilę po odebraniu indeksu
Aneta Głowacka, świeżo upieczona studentka pierwszego roku w chwilę po odebraniu indeksu Fot. A. Suchcicka
Aneta Głowacka, świeżo upieczona studentka pierwszego roku w chwilę po odebraniu indeksu
Aneta Głowacka, świeżo upieczona studentka pierwszego roku w chwilę po odebraniu indeksu Fot. A. Suchcicka

Aneta Głowacka, świeżo upieczona studentka pierwszego roku w chwilę po odebraniu indeksu
(fot. Fot. A. Suchcicka)

Inauguracja roku akademickiego Wyższej Szkoły Języków Obcych

Przasnysz. Pierwsza prywatna szkoła wyższa w mieście nad Węgierką ruszyła 13 października. Tego dnia osiemdziesięciu studentów nowej uczelni złożyło ślubowanie i odebrało indeksy.

"Będę wytrwale zdobywać wiedzę i dążyć do rozwoju własnej osobowości w duchu ogólnoludzkich wartości humanistycznych, będę z szacunkiem odnosić się do władz uczelni i wszystkich członków jej społeczności. Będę szanować prawa i obowiązki studenta oraz całym swoim postępowaniem dbać o godność studenta...." - ślubowali studenci Wyższej Szkoły Języków Obcych w Przasnyszu. Inauguracja roku akademickiego odbyła się w Miejskim Domu Kultury. Jako pierwsza głos zabrała założycielka uczelni, kanclerz Elżbieta Sternal.

- Kandydatów do naszej szkoły szukaliśmy od 16 czerwca, dnia w którym otrzymaliśmy zgodę ministra na utworzenie wyższej szkoły języków obcych w Przasnyszu - przypomniała. Elżbieta Sternal liczyła, że w pierwszym roku studentów będzie setka. Jest osiemdziesięciu. Grupę tę stanowią nie tylko mieszkańcy powiatu przasnyskiego. Wśród uczniów są także osoby z Warszawy, Włocławka, Ciechanowa, Płocka. - Każdy kto się do nas zgłosił, musiał przejść rozmowę kwalifikacyjną. 30 proc. osób nie zostało przyjętych, bo ich poziom znajomości języka był zbyt niski. Osoby te będę mogły ubiegać się o przyjęcie do naszej szkoły w następnych latach - wyjaśnia pani kanclerz. Zanim jednak założycielka zaczęła myśleć o nauczaniu, skupiła się na poszukiwaniu kadry. Stanowią ją profesorowie, doktorzy i magistrzy z uniwersytetów niemal z całej Polski - z Warszawy, Poznania, Gdańska, Olszyna i Bydgoszczy.

- Mam nadzieję, że w następnych latach będziemy się rozwijać. Oczywiście będzie to zależało od władz miasta. Liczę, że nasza współpraca będzie układała się na tyle dobrze, że nasza młodzież nie będzie musiała wyjeżdżać na zachód w poszukiwaniu pracy. Mam nadzieję, że jako dobrze wykształceni ludzie, znajdą pracę na miejscu - mówi Elżbieta Sternal. Rektorem uczelni jest prof. dr hab. Andrzej Sitarski z Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zdaniem, w Przasnyszu już od wielu lat istniały tendencje do uruchomienia studiów filologicznych. Wiązało się to m.in. z niedoborem nauczycieli języków obcych w regionie mazowieckim i ogólną słabą znajomością języków obcych, tak bardzo potrzebnych w obecnym świecie międzynarodowej komunikacji. - Ponadto kształcenie młodzieży w miejscowościach odległych od miejsca zamieszkania generuje ogromne koszty, które często są barierą nie do pokonania dla najzdolniejszej młodzieży - uważa profesor Sitarski.

Przypomnijmy, że za projektem o nazwie Wyższa Szkoła Języków Obcych stoi Elżbieta Sternal. Mieszkanka Łaniąt pod Przasnyszem. Pierwszą utworzoną przez nią szkołą była szkoła policealna o kierunku biznes, gdzie uczono w systemie zaocznym i wieczorowym. W kolejnych latach oferta kształcenia Niepublicznego Centrum Szkolenia Edukator stawała się coraz bogatsza. W końcu Elżbieta Sternal zamarzyła o utworzeniu prywatnej szkoły wyższej. W Przasnyszu pomysłu nie udało się wcielić w życie. Bardziej otwarty okazał się burmistrz Świecia. Tam wyższa szkoła, założona przez Elżbietę Sternal, powstała już trzy lata temu. Wiosną tego rok mieszkanka Łaniąt uzyskała zgodę na otworzenie prywatnej wyższej szkoły także od burmistrza swojego rodzimego miasta. A stąd był już tylko krok do zgody na utworzenie w Przasnyszu Wydziału Zamiejscowego Wyższej Szkoły Języków Obcych z siedzibą w Świeciu od ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Tym samym wymarzona przez Elżbietę Sternal uczelnia ruszyła. Szkoła Języków mieści się w wyremontowanym budynku po bibliotece pedagogicznej przy ul. Szosa Ciechanowska 6. W murach tego gmachu będą się kształcić przyszli nauczyciele języków obcych. Absolwenci tej szkoły będą mieć uprawnienia do nauczania w szkołach pomaturalnych, policealnych, ogólnokształcących, średnich zawodowych, ogólnokształcących profilowanych, technikach, gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach, szkołach zasadniczych oraz zasadniczych szkołach zawodowych. Wszelkich praktycznych informacji o przasnyskiej WSJO można szukać na stronie www.wsjoprzasnysz.edu.pl. n

Anna Suchcicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki