MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie domu i mieszkania - jakie warto wybrać? Tyle zapłacisz za ochronę przed silnym wiatrem, śniegiem i innymi klęskami żywiołowymi

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ubezpieczenie domu lub mieszkania w 2023 roku kosztuje od 200 do nawet 600 złotych.
Ubezpieczenie domu lub mieszkania w 2023 roku kosztuje od 200 do nawet 600 złotych. Dariusz Gdesz / Polska Press
Nad Polskę nadciąga niszczycielski cyklon, który w najbliższych dniach sprowadzi załamanie pogody oraz huraganowe porywy wiatru. Zapowiadane wichury mogą doprowadzić do licznych strat materialnych, z którymi często trzeba radzić sobie samemu. Sprawdźmy zatem, jak i gdzie ubezpieczyć dom lub mieszkanie przed klęskami żywiołowymi oraz ile to kosztuje.

Spis treści

Zmiany klimatu sprawiają, że gwałtowne zjawiska pogodowe przestały być już rzadkością. Czasem wystarczy kilka minut, by niezależnie od pory roku stracić dorobek swojego życia w wyniku pożaru, powodzi czy wichury. Jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed takimi sytuacjami?

Ubezpieczenie od żywiołów - na czym polega?

Ubezpieczenie od zdarzeń losowych czy też żywiołów to dodatek do standardowej polisy obejmującej dom, czy mieszkanie. W tym przypadku ochrona dotyczy określonych sytuacji, które dzieją się w konkretnym czasie i niezależnie od ludzkiej woli.

Dokładny zakres takiej polisy znajdziemy w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) każdej firmy ubezpieczeniowej. Do najczęstszych skutków zdarzeń losowych zawartych w ubezpieczeniach zaliczamy zniszczenia powstałe w wyniku:

 • silnego wiatru - w tym przypadku dużą rolę odgrywa stan techniczny nieruchomości, ponieważ jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe wykryje uchybienia w przeglądach czy konstrukcji budynku, odszkodowanie może nie zostać wypłacone,
 • powodzi - taka forma ochrony często zaczyna obowiązywać dopiero po 14 lub 30 dniach od momentu wykupienia ubezpieczenia. Firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się w ten sposób przed wykupowaniem polisy na ostatnią chwilę, gdy ryzyko powodzi lub podtopień jest już bardzo wysokie i pozostaje kwestią czasu,
 • śnieżyc - zalegający śnieg czy nawet lawiny mogą doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji domu. Warto pamiętać, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty pieniędzy, jeśli nieruchomość była w złym stanie technicznym albo doszło do rażącego zaniedbania właściciela, który nie odśnieżał dachu przez wiele tygodni,
 • opadów gradu - ubezpieczenie podstawowe zazwyczaj chroni przed gradobiciem mury oraz elementy stałe nieruchomości,
 • trzęsień ziemi w rejonach górniczych - ten rodzaj zdarzenia losowego nie jest uwzględniany w standardowym ubezpieczeniu nieruchomości, lecz często znajdziemy go jako opcję dodatkową.

Co istotne, pierwsze z wymienionych zdarzeń losowych, czyli powódź często bywa oddzielnym punktem ubezpieczenia. Pozostałe natomiast zaliczane są najczęściej do jednej grupy.

Przeczytaj również:Zapomniałeś zapłacić składki na ubezpieczenie? Możesz być dłużnikiem swojego ubezpieczyciela, choć nawet o tym nie wiesz

Jak uzyskać odszkodowanie po zdarzeniu losowym?

Co, gdy przytrafi nam się zdarzenie losowe? Każdy właściciel ubezpieczonej nieruchomości powinien pamiętać o następujących czynnościach:

 • zgłosić sprawę odpowiednim służbom w przypadku sytuacji zagrażającej zdrowiu, życiu albo nieruchomości. Dzięki ich interwencji można ograniczyć wielkość szkód,
 • uzyskać dokumenty potwierdzające interwencję służb,
 • zabezpieczyć powstałe szkody,
 • udokumentować wszystkie zniszczenia, co będzie niezbędne przy składaniu wniosku o szkodzie,
 • niezwłocznie zgłosić sprawę ubezpieczycielowi.

Po zgłoszeniu szkody w ciągu kolejnych 7 dni na miejsce zdarzenia przyjdzie rzeczoznawca. Jego zadaniem będzie przeprowadzenie oględzin, odebranie dokumentów, a także oszacowanie strat.

Informacja o wycenie powstałej szkody zostanie przekazana telefonicznie lub pisemnie. Co istotne, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania.

Ile kosztuje ubezpieczenie od zdarzeń losowych?

Koszt ubezpieczenia domu lub mieszkania zależy od wielu czynników takich jak rok budowy, rodzaj zabudowy, liczba domowników czy lokalizacja. Najczęściej jednak za polisy obejmujące zdarzenia losowe zapłacimy od 200 do 500 złotych.

Według danych Rankomatu za polisę w przypadku domu o powierzchni 100 mkw. zapłacimy:

 • Link4 (ok. 280 zł),
 • Wiener (ok. 400 zł),
 • Benefia (ok. 420 zł),
 • Generali (ok. 495 zł),
 • Inter Ubezpieczenia (ok. 628 zł),
 • Uniqa (ok. 663 zł).

Warto pamiętać, że są to ceny szacunkowe, które mogą różnić się w zależności od budynku. Wymienione wyżej droższe opcje zawierają także udogodnienia takie jak pakiety medyczne, assistance, a nawet ochronę przedmiotów szklanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ubezpieczenie domu i mieszkania - jakie warto wybrać? Tyle zapłacisz za ochronę przed silnym wiatrem, śniegiem i innymi klęskami żywiołowymi - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki