Triduum Paschalne i Wielkanoc 2020 w kościołach Ostrołęki. Rozkład nabożeństw, adoracje, spowiedź, msze online

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Parafia pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce
Parafia pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce Fot. Michał Pieńdak
W czwartek, 9.04.2020, zaczyna się Triduum Paschalne. Jak będzie wyglądało w parafiach Ostrołęki? O której msze, nabożeństwa, spowiedź, adoracje? Gdzie można obejrzeć online? Uwaga, w kościołach nie powinno być w jednym czasie więcej niż 5 wiernych.

Ostrołęka. Parafia pw. NNMP (fara)

Spowiedź codziennie przez cały Wielki Tydzień w godz. od 9.00 do 11.00 oraz od 15.00 do 17.00.
W tym czasie będzie również udzielana komunia święta, co pół godziny.

W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek nabożeństwo o godz. 17.30, a w Wielką Sobotę o godz. 18.30.

Msze św. w Wielkanoc o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00 i 18.00.

Msze św. w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00 i 18.00.

Transmisje na FB Duszpasterstwo Młodzieży FARA.

Ostrołęka. Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego (klasztor)

Do środy 8.04.2020 włącznie - msze św. jak w każdy dzień: 6.30; 7.00; 8.30 i 18. W środę msze św. dodatkowe z kazaniami o godz.: 18.00; 20.00; 22.00.

Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Rano nie ma mszy św., Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Adoracja Chrystusa do godziny 22.00.

Wielki Piątek – Dzień Męki Pańskiej. Rano nie ma nabożeństwa. W tym dniu obowiązuje post ścisły; czyli jakościowy od mięsa i ilościowy tzn. jeden posiłek do syta i dwa 1/3 posiłku. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00. Po tym nabożeństwie Droga Krzyżowa online w klasztorze. Adoracja Chrystusa do godz. 22.00.

Wielka Sobota – całodzienna adoracja Chrystusa. Ks. biskup upoważnił do poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny głowę rodziny. Msza św. Wigilii Paschalnej z poświęceniem wody o godzinie 18.00. Adoracja Chrystusa do rana.

Rezurekcja w Wielkanoc o godzinie 6.00.

Możliwość spowiedzi św. - w czasie mszy św. w godzinach: od 6.00 do 7.30 i od 8.00 do 9.00 oraz od 15.00 do 18.30.

Transmisja internetowa wszystkich Mszy św. i nabożeństw na stronie parafii - www.sanktuarium.ostroleka.pl.

Ostrołęka. Parafia pw. Zbawiciela Świata

Liturgia Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) należy do najważniejszych w całym roku liturgicznym.

Nabożeństwa w tych dniach o godzinie 18.00.

Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej. Zamiast ciemnicy będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w tabernakulum.

Wielki Piątek
Według zaleceń będzie przygotowany skromny grób. W Liturgii Męki Pańskiej będziemy modlili się o odwrócenie śmiercionośnej pandemii, przywrócenie zdrowia zakażonym, o ochronę zwalczających wirusa, o bezpieczeństwo powracających do swoich bliskich, a dla zmarłych o wieczne szczęście.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 7.00 do 18.00. Nie będzie adoracji nocnych.

Prosimy, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych udział uwielbienie Pana Jezusa. Ograniczmy czas adoracji do 10 minut i starajmy się przestrzegać zarządzenia obecności 5 osób. Jeżeli wchodząc do kościoła widzisz większą liczbę osób poczekaj przed kościołem, aż zwolni się miejsce. Wejście do kościoła i wyjście jest jedno (przy zakrystii).

Niedziela Zmartwychwstania
Msze święte godz. 6.00 (bez procesji), 10.00,11.30, 13.00, 16.30 i 18.00.

Poniedziałek Wielkanocny
Msze święte jak w każdą niedzielę.

Ostrołęka. Parafia św. Wojciecha

W Triduum Paschalnym będą mogły uczestniczyć tylko osoby z rady parafialnej i wspólnot, wskazane przez duszpasterzy.

Spowiedź w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do piątku, podczas godzinnej adoracji przed liturgią wieczorną. Msza Wieczerzy w czwartek o godz. 18.00, liturgia Męki Pańskiej w piątek o godz. 18.00, Liturgia Paschalna w sobotę o godz. 20.00. W czwartek i piątek adoracje do godz. 22.00.

Nie będzie nocnego czuwania przy grobie Pańskim. Do indywidualnej adoracji księża zachęcają w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 17.00. Od 14.00 do 17.00 będą jeszcze spowiadać.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 12 kwietnia nie będzie procesji rezurekcyjnej. Pierwsza msza o godz. 6.00, kolejne o godz. 9.00, 11.30 i 18.00. Ne będzie więc mszy o godz. 7.00.

Ostrołęka. Parafia pw. Królowej Rodzin

Spowiedź
Środa i czwartek od godz. 17.00 i rano przed mszą św., Wielki Piątek i Wielka Sobota w godz. 9.00-11.00 i od 15.00 do 17.00
Można też umówić się indywidualnie do spowiedzi pod nr telefonu 29 769 08 06

W Wielkim Tygodniu nabożeństwa w następującym porządku:

  • Wielki Czwartek - Pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej godz. 18.00,
  • Wielki Piątek – Dzień Śmierci i Męki Pana Jezusa. Nabożeństwo godz. 18.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zgodnie z zaleceniem przygotujemy skromny Grób Pański.
  • Wielka Sobota – Msza św. Wigilii Paschalnej godz. 18.00, połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Sobotę od godz. 8.00 do godz. 18.00. W Wielki Piątek i Sobotę kościół będzie otwarty cały dzień, by można było przyjść na adorację.

Wielkanoc – uroczysta msza św. - rezurekcja - bez procesji – o godz .6.00. Następne msze św. o godz. 9.00 i 11.00 i 12.30.
O godz. 17.00 mszy św. nie będzie. Poniedziałek Wielkanocny - msze św. w porządku niedzielnym godz. 7.00, 9.00, 11.00, 12.30 i 17.00.

Ostrołęka. Parafia pw. św. Franciszka

  • Wielki Czwartek - msza św. o godz. 18.00
  • Wielki Piątek - nabożeństwo Męki Pańskiej o godz. 17.00
  • Wielka Sobota - Wigilia Paschalna o godz. 18.00

Niedziela Wielkanocna - msze św. o godz. 6.00 (rezurekcja), 9.00, 10.30, 12.00, 14.00, 16.00, 17.30.

Transmisje mszy świętych na kanale YouTube - Transmisja na żywo z kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu

Uwaga, Wielka Sobota bez święcenia pokarmów w kościołach

Słowo biskupa łomżyńskiego na Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne 2020

Umiłowani Bracia i Siostry!

Czas, który przychodzi nam przeżywać w trakcie trwania epidemii staje się zachętą do ożywienia naszej nadziei i jeszcze większego zaufania Bogu. W sensie duchowym i liturgicznym to najważniejszy okres w roku, w którym przeżywamy najważniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym niełatwym czasie.

Z powodu rygorów i ograniczeń sanitarnych, Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego większość z nas będzie przeżywała bez obecności na Mszach św., liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościele. Ta sytuacja jednak nie może nas duchowo uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Włączajmy się zatem w modlitwę Kościoła w naszych domach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe, prowadzone często z naszych świątyń parafialnych. Odprawiajmy w rodzinach nabożeństwa, módlmy się Różańcem i czytajmy wspólnie Pismo Święte.

Transmisje jednak nie zastąpią realnego sprawowania sakramentów. W tych dniach jednak są dla większości z nas jedynym dostępnym sposobem duchowego łączenia się i tworzenia wspólnoty modlącego się Kościoła. Dlatego starajmy się wzbudzać w sobie pragnienie i tęsknotę za rzeczywistym spotkaniem z Chrystusem, szczególnie w Sakramencie Pojednania oraz w Eucharystii. Skorzystajmy z wielości inicjatyw naszych parafii, które w tych niełatwych dniach umożliwiają nam spotkania z duszpasterzami, którzy chcą posługiwać sakramentalnie. Kapłani czynią to z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii.

Ważne jest również, aby w tym czasie przekazywać prawdy wiary dzieciom i młodzieży. To zadanie stoi przede wszystkim przed rodzicami i opiekunami, którzy dając świadectwo swojej wiary, zachęcają swoje dzieci do udziału w modlitwie. Objaśniajmy im znaczenie symboli i znaków związanych z Triduum Paschalnym i świętami.

Proszę Was, abyście w Wielki Czwartek modlili się szczególnie w intencji swoich kapłanów. W Wielki Piątek adorowali Krzyż, który w domach można postawić w centralnym miejscu. W dniu, w którym wspominamy śmierć Jezusa obowiązuje post ścisły. Oprócz uczestnictwa poprzez transmisję w liturgii Męki Pańskiej, włączmy się też w Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana z Placu Świętego Piotra w Watykanie. W tym roku w Wielką Sobotę nie możemy, z powodu epidemii, święcić pokarmów w naszych kościołach. Zamiast tego zachęcam Was, aby ojciec rodziny lub inna osoba pobłogosławili je przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną.

Kulminacją liturgii Triduum Paschalnego będzie Wigilia Paschalna i Msza św. rezurekcyjna, sprawowana w wielkanocny poranek. Niech ta wyjątkowa, tegoroczna łączność duchowa z celebracjami w naszych kościołach przyniesie Wam radość ze Zmartwychwstania, czyli zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i cierpieniem. W tych dniach ja również, jako Wasz Biskup, pragnę wlewać w Wasze serca nadzieję, modlić się o pokój serca i pocieszenie. Chcę razem z biskupem Tadeuszem i kapłanami ogłaszać prawdę, że Chrystus zmartwychwstał i to Jemu powinniśmy zawierzać nasze życie, nasze dziś i nasze jutro.

Łomża, dnia 8 kwietnia 2020 r.

+Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

Przed nami rekordowa waloryzacja emerytur

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Q
Qwerty

Wyjście do kościoła jest niezbędne do życia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3