MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne i Wielkanoc 2020 w kościołach Ostrołęki. Rozkład nabożeństw, adoracje, spowiedź, msze online

Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Parafia pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce
Parafia pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce Fot. Michał Pieńdak
W czwartek, 9.04.2020, zaczyna się Triduum Paschalne. Jak będzie wyglądało w parafiach Ostrołęki? O której msze, nabożeństwa, spowiedź, adoracje? Gdzie można obejrzeć online? Uwaga, w kościołach nie powinno być w jednym czasie więcej niż 5 wiernych.

Ostrołęka. Parafia pw. NNMP (fara)

Spowiedź codziennie przez cały Wielki Tydzień w godz. od 9.00 do 11.00 oraz od 15.00 do 17.00.
W tym czasie będzie również udzielana komunia święta, co pół godziny.

W Wielki Czwartek i w Wielki Piątek nabożeństwo o godz. 17.30, a w Wielką Sobotę o godz. 18.30.

Msze św. w Wielkanoc o godz. 6.00, 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00 i 18.00.

Msze św. w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00 i 18.00.

Transmisje na FB Duszpasterstwo Młodzieży FARA.

Ostrołęka. Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego (klasztor)

Do środy 8.04.2020 włącznie - msze św. jak w każdy dzień: 6.30; 7.00; 8.30 i 18. W środę msze św. dodatkowe z kazaniami o godz.: 18.00; 20.00; 22.00.

Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Rano nie ma mszy św., Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.00. Adoracja Chrystusa do godziny 22.00.

Wielki Piątek – Dzień Męki Pańskiej. Rano nie ma nabożeństwa. W tym dniu obowiązuje post ścisły; czyli jakościowy od mięsa i ilościowy tzn. jeden posiłek do syta i dwa 1/3 posiłku. Liturgia Męki Pańskiej o godzinie 18.00. Po tym nabożeństwie Droga Krzyżowa online w klasztorze. Adoracja Chrystusa do godz. 22.00.

Wielka Sobota – całodzienna adoracja Chrystusa. Ks. biskup upoważnił do poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny głowę rodziny. Msza św. Wigilii Paschalnej z poświęceniem wody o godzinie 18.00. Adoracja Chrystusa do rana.

Rezurekcja w Wielkanoc o godzinie 6.00.

Możliwość spowiedzi św. - w czasie mszy św. w godzinach: od 6.00 do 7.30 i od 8.00 do 9.00 oraz od 15.00 do 18.30.

Transmisja internetowa wszystkich Mszy św. i nabożeństw na stronie parafii - www.sanktuarium.ostroleka.pl.

Ostrołęka. Parafia pw. Zbawiciela Świata

Liturgia Triduum Paschalnego (Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota) należy do najważniejszych w całym roku liturgicznym.

Nabożeństwa w tych dniach o godzinie 18.00.

Wielki Czwartek
Msza Wieczerzy Pańskiej. Zamiast ciemnicy będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w tabernakulum.

Wielki Piątek
Według zaleceń będzie przygotowany skromny grób. W Liturgii Męki Pańskiej będziemy modlili się o odwrócenie śmiercionośnej pandemii, przywrócenie zdrowia zakażonym, o ochronę zwalczających wirusa, o bezpieczeństwo powracających do swoich bliskich, a dla zmarłych o wieczne szczęście.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Wielką Sobotę o godz. 7.00 do 18.00. Nie będzie adoracji nocnych.

Prosimy, aby umożliwić jak największej liczbie wiernych udział uwielbienie Pana Jezusa. Ograniczmy czas adoracji do 10 minut i starajmy się przestrzegać zarządzenia obecności 5 osób. Jeżeli wchodząc do kościoła widzisz większą liczbę osób poczekaj przed kościołem, aż zwolni się miejsce. Wejście do kościoła i wyjście jest jedno (przy zakrystii).

Niedziela Zmartwychwstania
Msze święte godz. 6.00 (bez procesji), 10.00,11.30, 13.00, 16.30 i 18.00.

Poniedziałek Wielkanocny
Msze święte jak w każdą niedzielę.

Ostrołęka. Parafia św. Wojciecha

W Triduum Paschalnym będą mogły uczestniczyć tylko osoby z rady parafialnej i wspólnot, wskazane przez duszpasterzy.

Spowiedź w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do piątku, podczas godzinnej adoracji przed liturgią wieczorną. Msza Wieczerzy w czwartek o godz. 18.00, liturgia Męki Pańskiej w piątek o godz. 18.00, Liturgia Paschalna w sobotę o godz. 20.00. W czwartek i piątek adoracje do godz. 22.00.

Nie będzie nocnego czuwania przy grobie Pańskim. Do indywidualnej adoracji księża zachęcają w Wielką Sobotę od godz. 8.00 do 17.00. Od 14.00 do 17.00 będą jeszcze spowiadać.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego 12 kwietnia nie będzie procesji rezurekcyjnej. Pierwsza msza o godz. 6.00, kolejne o godz. 9.00, 11.30 i 18.00. Ne będzie więc mszy o godz. 7.00.

Ostrołęka. Parafia pw. Królowej Rodzin

Spowiedź
Środa i czwartek od godz. 17.00 i rano przed mszą św., Wielki Piątek i Wielka Sobota w godz. 9.00-11.00 i od 15.00 do 17.00
Można też umówić się indywidualnie do spowiedzi pod nr telefonu 29 769 08 06

W Wielkim Tygodniu nabożeństwa w następującym porządku:

  • Wielki Czwartek - Pamiątka ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Msza św. Wieczerzy Pańskiej godz. 18.00,
  • Wielki Piątek – Dzień Śmierci i Męki Pana Jezusa. Nabożeństwo godz. 18.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Zgodnie z zaleceniem przygotujemy skromny Grób Pański.
  • Wielka Sobota – Msza św. Wigilii Paschalnej godz. 18.00, połączona z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych.

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Wielki Piątek i Sobotę od godz. 8.00 do godz. 18.00. W Wielki Piątek i Sobotę kościół będzie otwarty cały dzień, by można było przyjść na adorację.

Wielkanoc – uroczysta msza św. - rezurekcja - bez procesji – o godz .6.00. Następne msze św. o godz. 9.00 i 11.00 i 12.30.
O godz. 17.00 mszy św. nie będzie. Poniedziałek Wielkanocny - msze św. w porządku niedzielnym godz. 7.00, 9.00, 11.00, 12.30 i 17.00.

Ostrołęka. Parafia pw. św. Franciszka

  • Wielki Czwartek - msza św. o godz. 18.00
  • Wielki Piątek - nabożeństwo Męki Pańskiej o godz. 17.00
  • Wielka Sobota - Wigilia Paschalna o godz. 18.00

Niedziela Wielkanocna - msze św. o godz. 6.00 (rezurekcja), 9.00, 10.30, 12.00, 14.00, 16.00, 17.30.

Transmisje mszy świętych na kanale YouTube - Transmisja na żywo z kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu

Uwaga, Wielka Sobota bez święcenia pokarmów w kościołach

Słowo biskupa łomżyńskiego na Triduum Paschalne i Święta Wielkanocne 2020

Umiłowani Bracia i Siostry!

Czas, który przychodzi nam przeżywać w trakcie trwania epidemii staje się zachętą do ożywienia naszej nadziei i jeszcze większego zaufania Bogu. W sensie duchowym i liturgicznym to najważniejszy okres w roku, w którym przeżywamy najważniejsze prawdy wiary. Zachęcam wszystkich do szczególnie intensywnej modlitwy w tym niełatwym czasie.

Z powodu rygorów i ograniczeń sanitarnych, Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego większość z nas będzie przeżywała bez obecności na Mszach św., liturgiach i nabożeństwach sprawowanych w kościele. Ta sytuacja jednak nie może nas duchowo uśpić i pozbawić możliwości rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Włączajmy się zatem w modlitwę Kościoła w naszych domach poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe, prowadzone często z naszych świątyń parafialnych. Odprawiajmy w rodzinach nabożeństwa, módlmy się Różańcem i czytajmy wspólnie Pismo Święte.

Transmisje jednak nie zastąpią realnego sprawowania sakramentów. W tych dniach jednak są dla większości z nas jedynym dostępnym sposobem duchowego łączenia się i tworzenia wspólnoty modlącego się Kościoła. Dlatego starajmy się wzbudzać w sobie pragnienie i tęsknotę za rzeczywistym spotkaniem z Chrystusem, szczególnie w Sakramencie Pojednania oraz w Eucharystii. Skorzystajmy z wielości inicjatyw naszych parafii, które w tych niełatwych dniach umożliwiają nam spotkania z duszpasterzami, którzy chcą posługiwać sakramentalnie. Kapłani czynią to z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, higieny i przepisów obowiązujących w czasie epidemii.

Ważne jest również, aby w tym czasie przekazywać prawdy wiary dzieciom i młodzieży. To zadanie stoi przede wszystkim przed rodzicami i opiekunami, którzy dając świadectwo swojej wiary, zachęcają swoje dzieci do udziału w modlitwie. Objaśniajmy im znaczenie symboli i znaków związanych z Triduum Paschalnym i świętami.

Proszę Was, abyście w Wielki Czwartek modlili się szczególnie w intencji swoich kapłanów. W Wielki Piątek adorowali Krzyż, który w domach można postawić w centralnym miejscu. W dniu, w którym wspominamy śmierć Jezusa obowiązuje post ścisły. Oprócz uczestnictwa poprzez transmisję w liturgii Męki Pańskiej, włączmy się też w Drogę Krzyżową z papieżem Franciszkiem, która będzie transmitowana z Placu Świętego Piotra w Watykanie. W tym roku w Wielką Sobotę nie możemy, z powodu epidemii, święcić pokarmów w naszych kościołach. Zamiast tego zachęcam Was, aby ojciec rodziny lub inna osoba pobłogosławili je przed uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną.

Kulminacją liturgii Triduum Paschalnego będzie Wigilia Paschalna i Msza św. rezurekcyjna, sprawowana w wielkanocny poranek. Niech ta wyjątkowa, tegoroczna łączność duchowa z celebracjami w naszych kościołach przyniesie Wam radość ze Zmartwychwstania, czyli zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią i cierpieniem. W tych dniach ja również, jako Wasz Biskup, pragnę wlewać w Wasze serca nadzieję, modlić się o pokój serca i pocieszenie. Chcę razem z biskupem Tadeuszem i kapłanami ogłaszać prawdę, że Chrystus zmartwychwstał i to Jemu powinniśmy zawierzać nasze życie, nasze dziś i nasze jutro.

Łomża, dnia 8 kwietnia 2020 r.

+Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki