MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Trasa S61 Via Baltica. Budowa odcinka od drogi krajowej 61 do węzła Kolno. Zdjęcia, wideo. 9.03.2023

Piotr Ossowski
Piotr Ossowski
To kolejny odcinek drogi S61 Via Baltica, czyli trasy szybkiego ruchu, która od krajowej S8 wiodła będzie – przez Ełk i Suwałki do granicy z Litwą w Budzisku. Via Baltica na sporym odcinku przebiega w ciągu drogi krajowej 61 (stąd jej numeracja S61).

Via Baltica przebiega przez teren trzech województw: mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Budowany odcinek od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno jest ostatnim w województwie podlaskim i jednym z ostatnich w ogóle. Jest też jednym z najważniejszych z punktu widzenia ostrołęczan – węzeł Łomża Zachód będzie najbliższym skrzyżowaniem dróg biegnących z naszego miasta z trasą szybkiego ruchu. Wprawdzie w podobnej odległości jest fragment trasy S61 przecinający tereny gminy Czerwin, ale tam nie dojedziemy z Ostrołęki drogą krajową. Do węzła Łomża Zachód dojedziemy krajową 61 – to niespełna 30 km.

Skrzyżowanie DK 61 z Via Baltiką jest w okolicy miejscowości Sierzputy Młode i Sierzputy Stare. Dziś jadąc z Ostrołęki do Łomży nie da się już nie zauważyć, budowanej trasy szybkiego ruchu. Równolegle do DK 61 powstaje właśnie wiadukt, którym w przeszłości przejedziemy nad Via Baltiką jadąc do Łomży.

Cały budowany właśnie odcinek liczy niespełna 13 km. Od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno. Poza tym pierwszym powstaną tu także węzły Nowogród i Łomża Północ. I jeden z największych obiektów inżynieryjnych na całym przebiegu Via Baltiki czyli nowy 1200-metrowy (!) most nad doliną Narwi.

Jak już wspomnieliśmy to jeden z ostatnich odcinków na całym przebiegu S61. Zgodnie z kontraktem wykonawca ma udostępnić do ruchu minimum jedną jezdnię S61 na całej długości trasy głównej już w połowie 2024 r. Cały odcinek S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno - z dwoma jezdniami i całą infrastrukturą towarzyszącą - ma być oddany do użytku w 2025 r. 

Tymczasem GDDDKiA opublikowała zdjęcia i film dokumentujące postęp prac 8 marca 2023. Na początku filmu (i na pierwszych zdjęciach w naszej galerii) widać miejsce, w którym budowana Via Baltica będzie krzyżować się z drogą Ostrołęka-Łomża.  

Przeczytaj inne materiały

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki