Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie ostatnie słowo Story Enso

Redakcja
To jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce nie tylko w ostatnich latach, ale od przemian ustrojowych. Oficjalne otwarcie nowej maszyny Stora Enso w najbliższy czwartek

Oficjalna decyzja o budowie nowej maszyny papierniczej w Ostrołęce zapadła w 2011 roku. Tego że korporacja Stora Enso będzie rozwijać zakład w Ostrołęce można się jednak już było spodziewać wcześniej - wszak gdyby nie zamierzali inwestować, nie budowaliby w naszym mieście własnej elektrociepłowni.

Bo tak naprawdę, uroczyście otwierana w tym tygodniu maszyna (MP5) to cała linia produkcyjna, w skład której wchodzi też elektrociepłownia, budowana w latach 2008-2011. Całość to gigantyczne koszty - elektrociepłownia kosztowała 137 mln euro, MP5 - 285 mln euro. W sumie to grubo ponad półtora miliarda złotych!

Inwestycja, jako się rzekło gigantyczna, i w dosłownym znaczeniu tego słowa światowa. Tym ważniejsze, że uczestniczyły w niej także lokalne firmy.

- Serce nowego zakładu, maszyna papiernicza, została dostarczone przez Voith Paper z Austrii, linia do przerobu makulatury i produkcji masy papierniczej przez Andritz Austria a oczyszczalnia ścieków przez Flootech Finland. UKI z Finlandii wykonał projekt architektoniczny, Sweco Engineering Finland odpowiedzialne było za zaprojektowanie całego nowego zakładu i połączeń technologicznych a Pöyry Civil Finland za wykonawcze projekty budowlane. Wszystkie trzy firmy projektowały wraz z udziałem polskich firm projektowych. Firmy lokalne, które brały udział w projekcie to: GOP Beta, Omis, Beton Stal, Sterbud, Zakład Remontowo Budowlany Mirex, Purzeczko-Grupa Securitas ale nasi główni wykonawcy angażowali także lokalne firmy jako własnych podwykonawców. Jesteśmy zadowoleni także ze sprawnej współpracy z wieloma urzędami jak np. Urząd Dozoru Technicznego ale przede wszystkim różne wydziały Urzędu Miejskiego Ostrołęki - mówi Witold Kostecki, koordynator projektu Narew (oficjalna nazwa inwestycji, do której budowy powołano nową spółkę Stora Enso Narew - przyp. red.).

W szczytowym okresie w budowę nowej maszyny zaangażowanych było ok. 1500 osób. Dziś w SE Narew pracuje ich 170 z czego 116 w obszarze produkcji. Ponad 100 osób to zespół złożony z wysoko wykwalifikowanych i przeszkolonych za granicą operatorów czyli mistrzów oraz inżynierów procesu a także służb utrzymania ruchu..Reszta to pracownicy magazynów, obsługi klienta, sprzedaży i administracji - poinformowała nas Maria Rochowicz, szefowa biura public relations Stora Enso.

Uroczyste otwarcie nowej maszyny papierniczej odbędzie się w czwartek 23 maja. Pojawią się na niej m.in. przedstawiciele fińskiej centrali Stora Enso oraz minister gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński i jego odpowiednik w rządzie Finlandii oraz ambasador Finlandii w Polsce.

Więcej w papierowym wydaniu Tygodnika Ostrołęckiego. Tam także wywiad z prezesem zarządu Stora Enso Poland Jerzym Janowiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki