MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już syndemia! Śmiertelność z powodu pandemii COVID-19 u osób z chorobami współistniejącymi i otyłością zwiększa się nawet kilkukrotnie!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Współistnienie zakażenia koronawirusem i najczęstszych chorób przewlekłych znacząco zmniejsza szanse na przeżycie infekcji
Współistnienie zakażenia koronawirusem i najczęstszych chorób przewlekłych znacząco zmniejsza szanse na przeżycie infekcji Thawan Supasorn/123RF
Nie bez powodu apeluje się do seniorów, by chronili się przed COVID-19, pozostając w domach. To właśnie oni mają najwięcej schorzeń, które pogarszają przebieg zakażenia koronawirusem i powodują częstsze zgony. Zjawisko to nazwano syndemią, a ryzyko śmierci wskutek infekcji w przypadku konkretnych przewlekłych chorób niezakaźnych określono za pomocą badań.

Pandemia COVID-19 to czas szczególnego zagrożenia dla osób z chorobami niezakaźnymi takimi jak cukrzyca, rak, schorzenia oddechowe i sercowo-naczyniowe. Osoby dotknięte tymi przewlekłymi problemami współistniejącymi znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i zgonu spowodowanego infekcją. Dodatkowo mają utrudniony dostęp do opieki medycznej. Nie mogą więc kontrolować właściwie objawów swoich chorób, choć jest to podstawą leczenia.

Zjawisko zwiększonej śmiertelności wśród pacjentów z koronawirusem obciążonych dodatkowymi chorobami towarzyszącymi naukowcy nazywają właśnie syndemią. Termin ten oznacza synergistyczny, czyli współdziałający efekt epidemii i był już używany m.in. jako określenie związków pomiędzy HIV/AIDS oraz nadużywaniem substancji psychoaktywnych i przemocą.

W poznaniu chorób pogarszających rokowania COVID-19 i ich wpływu na przebieg zakażenia pomogły m.in. wyniki badań przedstawione na stronie recenzowanego internetowego pisma medycznego „PLOS ONE”. Obejmowały analizę danych, do której zakwalifikowano 25 prac naukowych z udziałem ok. 65,5 tys. pacjentów.

Jak wykazano, ryzyko zgonu wskutek infekcji koronawirusem jest w następujących przypadkach jest:

  • choroby sercowo-naczyniowe – średnio dwukrotnie wyższe, przy czym zależnie od problemu prawdopodobieństwo mogło wahać się od mniejszego 30 proc. do zwiększonego nawet 9-krotnie,
  • nadciśnienie tętnicze – wyższe o 80 procent,
  • cukrzyca – 1,5 razy wyższe,
  • nowotwory – 1,5 razy wyższe,
  • zastoinowa niewydolność serca – dwukrotnie wyższe,
  • przewlekła choroba nerek – trzykrotnie wyższe,
  • otyłość – zwiększone o 48 procent.

Ostatni wynik pochodzi z innego badania, które opisano w „Obesity Reviews”. Objęło dane z 75 badań przeprowadzonych na całym świecie z udziałem prawie 400 tysięcy pacjentów. Odkryto przy tym, że osoby z otyłością (BMI powyżej 30) o 113 proc. częściej wymagają hospitalizacji oraz o 74 proc. częściej trafiają na oddział intensywnej terapii.

Dowiedz się więcej na temat:

Nadmiar tkanki tłuszczowej, która produkuje związki zapalne, już sam w sobie zwiększa predyspozycję do ciężkiego przebiegu zakażeń. U osób otyłych zwykle występują też choroby układu krążenia i zaburzenia hormonalne (dwa razy częściej niż u ludzi ważących mniej), a także choroby układu oddechowego (ponad 3 razy częściej).

Co ważne, autorzy analizy dotyczącej poszczególnych chorób wykazali, że na śmiertelność COVID-19 nie wpływa ani wiek, ani płeć męska – tylko właśnie konkretne schorzenia, które w wymienionych grupach są po prostu znacznie powszechniejsze.

Źródła:
Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

ZOBACZ: Tułaczka po szpitalach, brak testów. Historia tego pacjenta szokuje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki