MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już się dzieje! Podrobiony cyfrowo dyrektor finansowy podczas wideokonferencji wyłudził przelew środków

Joanna Grabarczyk
Joanna Grabarczyk
Władze na całym świecie są coraz bardziej zaniepokojone wyrafinowaniem technologii deepfake i nikczemnymi zastosowaniami, do których można ją wykorzystać.
Władze na całym świecie są coraz bardziej zaniepokojone wyrafinowaniem technologii deepfake i nikczemnymi zastosowaniami, do których można ją wykorzystać. Fot. Pixabay
Do niezwykle brawurowego przestępstwa finansowego doszło w Hongkongu. Pracownik tamtejszej firmy międzynarodowej został wprowadzony w błąd przez oszustów podszywających się pod kadry dyrektorskie przedsiębiorstwa, w którym pracował oszukany. CNN donosi, że przestępcy korzystający z technologii deepfake ukradli dzięki swojej metodzie 25 milionów dolarów, które pechowy pracownik przelał z firmowego konta oszustom.

Oszukany finansista był przekonany, że podczas wideokonferencji rozmawia z dyrektorem finansowym swojego przedsiębiorstwa. Podczas spotkania on-line obecnych było również kilku innych pracowników, co miało uprawdopodobnić wydane dyspozycje. W rzeczywistości wszyscy było fałszywymi cyfrowymi rekonstrukcjami w tej skomplikowanej intrydze - jak przekazała w piątek policja w Hongkongu.

- (Podczas) wieloosobowej wideokonferencji okazuje się, że wszyscy, których [widział] byli fałszywi

– ​​powiedział miejskiemu nadawcy publicznemu RTHK starszy nadinspektor Chan Shun-ching.

Jak doszło do spektakularnego oszustwa?

Chan powiedział, że pracownik nabrał podejrzeń po otrzymaniu wiadomości rzekomo od dyrektora finansowego firmy z Wielkiej Brytanii. Początkowo pracownik podejrzewał, że jest to wiadomość e-mail typu phishing, gdyż mówiła o konieczności przeprowadzenia tajnej transakcji.

Chan powiedział jednak, że po rozmowie wideo pracownik odłożył na bok swoje początkowe wątpliwości, ponieważ inne obecne osoby wyglądały i mówiły podobnie jak koledzy, których rozpoznał.

Wierząc, że pozostali uczestnicy rozmowy są prawdziwi, pechowy finansista zgodził się przekazać przestępcom łącznie 200 milionów dolarów Hongkongu, czyli około 25,6 miliona dolarów - dodał funkcjonariusz policji. Oszustwo z udziałem fałszywego dyrektora finansowego zostało wykryte dopiero gdy pracownik skontaktował się później z centralą korporacji.

Technologia deepfake wykorzystywana do rujnowania reputacji

Władze na całym świecie są coraz bardziej zaniepokojone wyrafinowaniem technologii deepfake i nikczemnymi zastosowaniami, do których można ją wykorzystać.

Pod koniec stycznia w mediach społecznościowych rozprzestrzeniły się pornograficzne zdjęcia amerykańskiej gwiazdy pop Taylor Swift. Zdjęcia – przedstawiające piosenkarkę w pozycjach o charakterze jednoznacznie seksualnym – wyświetlono dziesiątki milionów razy, zanim zostały usunięte z platform społecznościowych. Zostały one wygenerowane przez sztuczną inteligencję, co podkreśla szkodliwy potencjał sztucznej inteligencji.

Deepfake rewolucjonizuje metody oszustw

Sprawa kradzieży środków w Hongkongu jest jednym z kilku ostatnich epizodów, co do których uważa się, że oszuści wykorzystali technologię deepfake do modyfikowania publicznie dostępnych filmów i innych materiałów w celu wyłudzenia pieniędzy. Podczas piątkowej konferencji prasowej policja w Hongkongu poinformowała, że ​​dokonała sześciu aresztowań w związku z takimi oszustwami.

Chan powiedział, że w okresie od lipca do września ubiegłego roku osiem skradzionych dowodów osobistych z Hongkongu – z których wszystkie zostały zgłoszone jako utracone przez ich właścicieli – zostało wykorzystanych do sporządzenia 90 wniosków o pożyczkę i 54 rejestracji rachunków bankowych.

Według policji co najmniej 20 razy oszustwa deepfake oparte na sztucznej inteligencji zostały wykorzystane do oszukania programów rozpoznawania twarzy poprzez naśladowanie osób widniejących na dowodach osobistych.

Źródło: CNN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już się dzieje! Podrobiony cyfrowo dyrektor finansowy podczas wideokonferencji wyłudził przelew środków - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki