Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test na koronawirusa. Kiedy lekarz rodzinny może go zlecić? Gdzie można go wykonać? Nowe zasady od 23.09.2020

Aleksandra Zdanowicz
Aleksandra Zdanowicz
Fot. Wojciech Wojtkielewicz/ Polskapress
Test na koronawirusa. Od 23 września wszystkich polskich lekarzy rodzinnych obowiązują nowe zalecenia odnośnie zlecania testów na koronawirusa dla pacjentów. Wśród nich znajdują się konkretne zasady postępowania z pacjentem samodzielnym i niesamodzielnym, z objawami wskazującym na zakażenie oraz bez nich. Zmiany mają usprawnić cały proces diagnostyczny. Co postanowiło Ministerstwo i w jaki sposób można wykonać test?

Schematy postępowania dotyczą różnych sytuacji, jakie mogą zdarzyć się w przychodni. Zupełnie inaczej wygląda postępowanie z pacjentem samodzielnym niż z osobami, które mają problemy z przemieszczaniem się. Inne zasady dotyczą pacjentów zgłaszających się do lekarza z objawami COVID-19 (gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku) niż pacjentów bez objawów kwalifikujących do testu. Jak zachowa się lekarz w poszczególnych przypadkach?

Pacjent samodzielny z objawami

Pacjent, który zaobserwował u siebie objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem, powinien pilnie skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu umówienia wizyty prywatnej lub teleporady. Test na koronawirusa zastanie zlecony, jeżeli u pacjenta występują jednocześnie:

  • gorączka powyżej 38 st. C,
  • kaszel,
  • duszności,
  • utrata węchu lub smaku.

Badanie zostaje zlecone przez specjalistę za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Pacjent otrzyma informację o mobilnych punktach pobrań, w których badanie może zostać wykonane. Listę tzw. drive thru można sprawdzić na stronie: Lista punktów mobilnych

Pacjent powinien dotrzeć do mobilnego punktu pobrań samochodem. Wymaz zostanie pobrany bez opuszczania auta. Konieczne jest zabranie ze sobą dowodu osobistego z numerem PESEL. Test na koronawirusa jest bezpłatny.

Pobrana próbka trafia do laboratorium, a po zbadaniu, wynik testu na koronawirusa zostanie wprowadzony do systemu. Jest widoczny dla lekarza, dla pacjenta (można sprawdzić go na Internetowym Koncie Pacjenta) oraz umieszczany w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Pacjent samodzielny z objawami infekcji

„Gdy do lekarza POZ zgłosi się pacjent samodzielny z objawami infekcji, ale lekarz nie stwierdzi objawów kwalifikujących do skierowania na badanie w kierunku SARS-COV-2, wtedy umawia następną teleporadę w ciągu 3-5 dni od pierwszej wizyty.” - czytamy na stronie Ministerstwa.

Jeżeli podczas drugiej teleporady okaże się, że nie pojawiły się inne objawy kwalifikujące do wykonania testu na koronawirsa, pacjent powinien umówić się na wizytę prywatną. Z kolei, gdy symptomy się pojawią, test zostanie zlecony podobnie jak w przypadku pacjentów z objawami.

Co, gdy pacjent jest niesamodzielny i ma objawy?

Jeżeli na teleporadę do lekarza POZ zgłosi się niesamodzielny pacjent z objawami świadczącymi o zakażeniu koronawirusem, sprawa wygląda nieco inaczej.

Gdy pacjent samodzielnie nie może udać się do drive thru, lekarz POZ kontaktuje się telefonicznie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną (WSSE) i przekazuje informacje o konieczności wykonania testu. WSSE wystawia zlecenie testu i wysyła do pacjenta karetkę „wymazówkę”.” Później lekarz POZ zgłasza do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) pacjenta z podejrzeniem zakażenia SARS-COV-2,wypełniając odpowiedni formularz w systemie gabinetowym lub w aplikacji gabinet.gov.pl.” - czytamy na stronie Ministerstwa.

Informacja o wyniku testu na koronawirusa jest widoczna dla pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta oraz w systemie dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Ponadto lekarz poinformuje pacjenta o wyniku. Jeżeli jest dodatni, konieczne będzie udanie się do oddziału zakaźnego, gdzie zostaną podejmowane dalsze działania.

Lista punktów mobilnych w regionie

Gdzie najbliżej można wykonać bezpłatny test na koronawirusa w regionie? Ministerstwo opublikowało listę placówek, które pobierają wymazy.

  • Ostrołęka - Centrum Medyczne Corten Medic (punkt w Ostrołęce), ul. Goworowska 49
  • Ostrołęka - Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce, al. Jana Pawła II 120A
  • Maków Mazowiecki - SPZOZ – ZZ im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim, ul.Wincentego Witosa 2
  • Ostrów Mazowiecka - Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej, ul. Duboisa 68
  • Przasnysz - SPZZOZ w Przasnyszu, ul. Sadowa 9
  • Pułtusk - Szpital Powiatowy Gajda-Med sp. z o.o. w Pułtusku, ul. Teofila Kwiatkowskiego 19

Zobacz inne materiały

Wypadek w Szwendrowym Moście, na DK 53. 18.09.2020. Policja ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki