Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie na szkoleniu poligonowym. Trwa od 21.08 do 3.09.2023

OPRAC.:
Beata Modzelewska
Beata Modzelewska
Pokonanie płonącego toru napalmowego, przeprawa wpław przez rzekę Bug, działania na łodziach rozpoznawczych, ratownictwo wodne – tak wygląda intensywne szkolenie poligonowe terytorialsów 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie.

Od 21.08 do 3.09 terytorialsi 1 kompanii lekkiej piechoty (klp) i plutonu ogniowego 52. batalionu lekkiej piechoty w Komorowie odbywają obowiązkowe szkolenie zintegrowane. Ma ono na celu podsumowanie i uporządkowanie wiedzy, którą żołnierze pozyskali w toku szkolenia na danym etapie. Dodatkowo 14-dniowe szkolenie zintegrowane daje możliwości prowadzenia działań o zróżnicowanym stopniu złożoności i w różnych środowiskach, co w istotny sposób wpływa na zgranie żołnierzy i podwyższanie zdolności do wsparcia lokalnej społeczności - informuje Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy.

Miejscem szkolenia zintegrowanego żołnierzy 52 blp w Komorowie był m.in. teren powiatu ostrowskiego, Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, a także Ośrodek Szkolenia Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia (OPBMR) w Węgorzewie.

Jednym z zadań, jakie zrealizowali terytorialsi 5MBOT było pokonanie tzw. toru napalmowego, składającego się z szeregu przeszkód, które wraz z palącym się napalmem odzwierciedlały realne zagrożenie pola walki. To dzięki tego typu zadaniom żołnierze będą przygotowani do odpowiedniego działania w sytuacji użycia środków zapalających.

- Jest to praca w bardzo trudnych i ciężkich warunkach - wymaga odwagi, dobrej sprawności fizycznej oraz skupienia i zachowania należytej ostrożności. – powiedział jeden z żołnierzy 52blp.

W kolejnych dniach terytorialsi przenieśli się do środowiska wodnego. Pod okiem płetwonurków z Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim doskonalili umiejętności z ratownictwa wodnego, ćwiczyli również techniki przemieszczania się i prowadzenia działań patrolowych przy użyciu łodzi rozpoznawczych. Ważnym elementem szkolenia były przeprawy wodne pododdziałów. Na terenie łowiska w Przyborowiu żołnierze pokonywali przeszkodę wodną wpław z wykorzystaniem jedynie zasobników piechoty górskiej. Z kolei w powiecie ostrowskim przeprawiali się wpław przez graniczną rzekę Bug, która z uwagi na swoją specyfikę – zmienną głębokość, nurt i nieregularny kształt wymagała od żołnierzy dodatkowego zabezpieczenia rejonu przeprawy technikami linowymi.

- Dzięki tego typu przedsięwzięciom rozszerzamy zakres wiedzy oraz praktycznych umiejętności naszych żołnierzy, wzmacniając tym samym ich odporność psychofizyczną. – podsumował kpt. Bartosz Wileński, dowódca 1klp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki