MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak kiedyś wyglądały studniówki. Białe bluzeczki, czarne spódniczki, klasyczne garnitury w nowodworskim ogólniaku. Archiwalne ZDJĘCIA

Jagoda Bilicka
Jagoda Bilicka
Białe bluzeczki, czarne spódniczki, klasyczne garnitury w nowodworskim ogólniaku
Białe bluzeczki, czarne spódniczki, klasyczne garnitury w nowodworskim ogólniaku Kroniki LO
Studniówki w czasach PRL-u wyglądały inaczej niż obecnie. Zazwyczaj odbywały się w szkolnych salach gimnastycznych, a główną dekorację stanowiła, podwieszona do sufitu, wojskowa siatka maskująca. Czasami dekorowano jeszcze salę balonami lub kolorową bibułą. Stoły z poczęstunkiem ustawiano w salach lekcyjnych lub na szkolnym korytarzu. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

W co ubierano się na studniówki w czasach PRL-u?

Strój na studniówce był skromny. Dziewczęta miały białe bluzki i czarne lub granatowe spódnice. Jeśli sukienka to z białym kołnierzykiem. Chłopcy w garniturach, raczej z ciemnym krawatem, niż z muchą. Taki był ówczesny dress code obowiązujący niemal we wszystkich szkołach. Podobnie, jak dziś były przemówienia i podziękowania dla nauczycieli i tradycyjne wiązanki goździków. Studniówki rozpoczynał zawsze polonez, a w pierwszej parze tańczyła dyrekcja szkoły.

Po części oficjalne, a przed szaleństwami na parkiecie poszczególne klasy prezentowały program artystyczny. Najczęściej były to scenki z życia szkoły i relacje klasa - wychowawca przedstawione w formie wesołego kabaretu lub zabawnej piosenki.

Jak wyglądała studniówka w 1971 r. w Nowym Dworze Gdańskim?

Tak samo wyglądały studniówki w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Dworze Gdańskim. Tak uczniowie szkoły zapraszali swoich nauczycieli w 1971 roku na bal.

- Radość w sercu i na obliczu mając JWP Grono Nauczycielskie na bal zapraszamy, by ochoczo do kompanii naszej przystali i kielich wina w salach LO wychylić raczyli. Kapela doborowa ochoczo do pląsów przygrywać nam będzie, a inne miracula ku uciesze czynione będą. Utrudzeni pląsami lub też pora późną łacno pokrzepienie w jadle i napitku znaleźć będą mogli. Początek pląsów wyznacza się w dniu 30 stycznia 1971 na długo przed pierwszym pianiem kura (godz.17.00). Omna tedy pod rozwagę wziąwszy na zabawę ochoczo zapraszamy.

Zerknijcie do galerii i zobaczcie, jak pięknie prezentowała się młodzież. Reprodukcje zdjęć pochodzą z kronik szkolnych LO w Nowym Dworze Gdańskim.

Białe bluzeczki, czarne spódniczki, klasyczne garnitury w nowodworskim ogólniaku

Tak kiedyś wyglądały studniówki. Białe bluzeczki, czarne spó...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki