MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sypią się mandaty z fotoradarów. W 2019 r. w całej Polsce było zlokalizowanych 435 stacjonarnych fotoradarów

AIP
W ubiegłym roku zarejestrowano więcej naruszeń przepisów drogowych niż wystawiono mandatów.
W ubiegłym roku zarejestrowano więcej naruszeń przepisów drogowych niż wystawiono mandatów. Szymon Starnawski/ Polska Press
Zeszły rok był rekordowy zarówno pod względem wzrostu wykrywalności przez fotoradary liczby naruszeń przepisów ruchu drogowego, jak i wystawionych mandatów. Najczęściej dopuszczalną prędkość kierowcy przekraczali w województwie śląskim. Z kolei na czerwonym świetle nie zatrzymywali się w mazowieckim. W ubiegłym roku rekordzista przekroczył dopuszczalną prędkość o 149 km/h.

W 2019 r. w wyniku działania fotoradarów nałożono 717 000 mandatów. To aż o 66 proc. więcej niżw 2018 r. Liczba ukaranych kierowców wzrosła również w porównaniu do lat 2016-2017- wynika z danych Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, którym przyjrzeli się eksperci rankomat.pl.

W 2019 r. fotoradary zarejestrowały ponad 1,6 mln naruszeń przepisów drogowych. To o 341 tys więcej niż w 2018 r., czyli o 27 proc. Z kolei w ciągu ostatnich czterech lat najmniej kierowców przyłapano na nieprzepisowej jeździe w 2017 r. (973 tys).

W ubiegłym roku zarejestrowano więcej naruszeń przepisów drogowych niż wystawiono mandatów. Jednak nie zawsze można ukarać nieprzepisowo jeżdżących kierowców. Najczęstszymi powodami są nieczytelne zdjęcia wykonane przez fotoradar, a także brak pełnych danych na temat właściciela auta w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ponadto niekiedy urządzenia rejestrują również nieprzepisową jazdę pojazdów uprzywilejowanych.

Najwięcej piratów drogowych na Śląsku

W 2019 r. stacjonarne fotoradary największą liczbę kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość zarejestrowały w trzech miejscowościach województwa śląskiego. W Koziegłowach (24,7 tys przypadków), a także w Siewierzu (22,2 tys) oraz Gliwicach (21,3 tys). Natomiast mobilne urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, najczęściej na zbyt szybkiej jeździe przyłapały kierujących w Lublinie (24,1 tys).

Na czerwonym świetle nie zatrzymujemy się na Mazowszu

W Polsce dla poprawy bezpieczeństwa na drogach używa się nie tylko fotoradarów, lecz także rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. W 2019 r. pomimo sygnalizacji braku prawa przejazdu, kierowcy najczęściej nie zatrzymywali się w Jabłonnej (5,7 tys zarejestrowanych przypadków), a także w Mrokowie (5,1 tys). Obie miejscowości są zlokalizowane w województwie mazowieckim.

W ubiegłym roku fotoradar zarejestrował największe przekroczenie prędkości w miejscowości Kleczanów w województwie świętokrzyskim. Pirat drogowy pędził tam samochodem 209 km/h. Przekroczył dopuszczalną prędkość o 149 km/h w miejscu, w którym obowiązywało ograniczenie do 60 km/h.

W 2019 r. w całej Polsce było zlokalizowanych 435 stacjonarnych fotoradarów- wynika z danych Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). Jednak oprócz stacjonarnych fotoradarów, CANARD do automatycznej rejestracji wykroczeń drogowych wykorzystuje również 29 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach, a także 30 do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Ponadto Centrum dysponuje też 20 rejestratorami przejazdu na czerwonym świetle.

Obejrzyj wideo:

Premier przedstawił czwarty etap odmrażania gospodarki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki