Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świętowali 110 rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia

Mirosław Dylewski
Uroczystą Mszę świętą w kościele w Zuzeli odprawił biskup łomżyński Stanisław Stefanek
Uroczystą Mszę świętą w kościele w Zuzeli odprawił biskup łomżyński Stanisław Stefanek M. Dylewski
Dla malutkiej Zuzeli była to wielka uroczystość. 7 sierpnia w miejscowym kościele obchodzono rocznicę urodzin Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia. Właśnie w tej miejscowości 110 lat temu (3 sierpnia 1901 roku) przyszedł na świat Wielki Polak, dzisiaj już Sługa Boży, a niedługo Błogosławiony i zapewne za jakiś czas Święty.

Tegoroczne uroczystości nie miały tak hucznego programu jak te z przed 10 lat, kiedy to do Zuzeli przybył Prymas Polski z niemalże całym Episkopatem, marszałkowie sejmu i senatu, parlamentarzyści i wielu samorządowców. Tym razem uroczystą Mszę świętą w kościele odprawił biskup łomżyński Stanisław Stefanek w koncelebrze swojego zastępcy biskupa Tadeusza Bronakowskiego oraz biskupa seniora Tadeusza Zawistowskiego.

W trzydniowych uroczystościach, które rozpoczęły się w sobotę parafialnym odpustem Przemienienia Pańskiego, z racji tytułu kościoła i parafii, wzięli udział, oprócz mieszkańców okolicznych miejscowości i wielu pielgrzymów, również duchowni z pobliskich parafii oraz przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych, a także grono osób z Instytutu im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W poniedziałek (8 sierpnia) uroczysta Msza Święta zakończy obchody 110. rocznicy urodzin Prymasa Tysiąclecia.

- W tym roku jesteśmy świadkami ożywienia pielgrzymowania do miejsca narodzin Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego z racji wspomnianej 110 rocznicy narodzin, ale również wcześniejszych rocznic majowych, tj. 30 rocznicy śmierci Księdza Prymasa i 65 rocznicy święceń biskupich - mówił na zakończenie uroczystości proboszcz zuzelskiej parafii ks. Jerzy Krysztopa. - Wiele było uroczystości i staramy się inspirować, aby odbywały się uroczyste celebry, ale również te ciche nawiedzanie. Przybywanie do Zuzeli, miejsca urodzenia, chrztu i lat dziecięcych Prymasa Tysiąclecia, powinno być potrzebą serca każdego Polaka. Odkrywanie tego uroczego zakątka Diecezji Łomżyńskiej położonego na północnym Mazowszu niech będzie inspiracją do zgłębiania Osoby i nauczania wielkiego Kapłana i Polaka, któremu tyle zawdzięcza nasza Ojczyzna.

Prymas Tysiąclecia miał 80 lat. 57 przeżył w kapłaństwie, 35 lat był biskupem, 32 lata arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz Prymasem Polski, 28 lat członkiem Kolegium Kardynalskiego.
Urodził się w Zuzeli nad Bugiem 3 sierpnia 1901 roku jako drugie dziecko w wielodzietnej rodzinie Stanisława i Julianny Wyszyńskich. Rodzina państwa Wyszyńskich przeprowadziła się później do Andrzejewa. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa matka Prymasa, która zmarła, kiedy miał 9 lat.
Stefan Wyszyński uczył się w gimnazjum w Łomży, a w liceum we Włocławku. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. 3 sierpnia 1924 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Wojciecha Owczarka w kaplicy Matki Bożej w bazylice katedralnej Włocławskiej.
Posługę pasterską Prymas Tysiąclecia rozpoczynał w Lublinie. W 1946 r. papież Pius XII mianował go ordynariuszem lubelskim. Sakry biskupiej udzielił mu na Jasnej Górze 12 maja 1946 r. kard. August Hlond, ówczesny prymas. 22 października 1948 r. bp Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy. Przez 33 lata stał na czele Kościoła w Polsce jako prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu.
Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się z inicjatywy papieża Jana Pawła II 29 maja 1989 r. Diecezjalny proces beatyfikacyjny zakończył się 6 lutego 2001 r. Obecnie trwa etap rzymski procesu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki