Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święta w schroniskach dla bezdomnych zwierząt. Jak im pomóc, jeśli nie możemy adoptować? Tego nie przynoś

Justyna Madan
Justyna Madan
W Polsce funkcjonuje około 230 schronisk dla zwierząt, a w nich tysiące psów i kotów. Można im pomóc na wiele sposobów.
W Polsce funkcjonuje około 230 schronisk dla zwierząt, a w nich tysiące psów i kotów. Można im pomóc na wiele sposobów. Gazeta Wrocławska Piotr Krzyżanowski/Polska Pres Grupa
Nie tylko w święta warto zwrócić uwagę na czworonogi, które nie mają dla kogo merdać ogonem i mruczeć do ucha kojącą piosenkę. Nie każdy z nas ma możliwość adopcji pupila, ale nie jest to jedyny sposób, aby pomóc schroniskom w zapewnieniu bezpiecznego miejsca do oczekiwania na lepszy los. Warto jednak pamiętać, że nie wszystko nadaje się do oddania. Co zatem przynieść, a czego nie przynosić do schroniska? Sposobów na pomoc jest wiele.

Spis treści

Z danych Inspekcji Weterynaryjnej wynika, że w Polsce funkcjonuje około 230 schronisk dla zwierząt, mieszkają w nich głównie psy i koty. Są i takie, które dają spokojny dom zwierzętom hodowlanym, czy koniom, często uratowanym z drogi na rzeź, czy katorżniczej pracy. Samych psów i kotów jest w schroniskach dobrze ponad 100 tys., chociaż liczbę tę trudno jest określić dokładnie, ponieważ stale dochodzą nowe, a przecież wiele zwierząt wciąż błąka się samotnie bez żadnego schronienia i jakiejkolwiek opieki.

Dlaczego zwierzęta są bezdomne?

Bezdomność nie jest wyborem zwierząt, a miasto nie jest ich naturalnym środowiskiem. Odpowiedzialność za umieszczenie zwierząt w mieście wbrew ich woli oraz doprowadzenie do stanu bezdomności obarcza sumienia nas, ludzi. Bezdomność zwierząt, podobnie jak w przypadku ludzi, oznacza samotność, odrzucenie, niepewność, brak pożywienia i opieki, zimno, strach, choroby, śmierć, niebezpieczeństwo – tłumaczy Fundacja Czarna Owca Pana Kota.

Wśród najczęstszych przyczyn bezdomności zwierząt można wymienić:

 • nieodpowiedzialne adopcje, na przykład w formie prezentu świątecznego, czy urodzinowego;
 • adopcja nieprzemyślana, ponieważ ludzie zapominają, że pupil w domu to duża odpowiedzialność, przez co wiele zwierząt zostaje z domu zwyczajnie wyrzucanych, zwłaszcza przed wakacjami, kiedy właściciele nie wiedzą, co z nim zrobić;
 • moda na rasę, kupujemy, bo zwierzę jest modne lub po prostu ładne, a nie zdajemy sobie sprawy, że może mieć bardzo szczególne wymagania, niektóre psy potrzebują dużo ruchu, inne niekoniecznie dogadują się z dziećmi lub innymi zwierzętami, etc.;
 • brak sterylizacji czy kastracji, przez co zwierzęta się rozmnażają, a co robi się z młodymi? Zostawia w lesie;
 • nierejestrowane, a więc nielegalne pseudohodowle zwierząt rasowych rozmnażają je na potęgę, a później nie mają co z nimi zrobić, przez co część zwierzaków po prostu trafia na ulice.

Sterylizacja jest ograniczaniem bezdomności, przeciwdziałaniem reprodukowania jej na następne pokolenia zwierząt. Dodatkowo dzięki sterylizacji/kastracji zwierzęta unikają wielu chorób – jak choćby niektórych nowotworów – wyjaśnia Fundacja Czarna Owca Pana Kota.

Na bezdomne zwierzęta czeka w wielkim świecie wiele niebezpieczeństw. Zagrażają im ludzie, inne zwierzęta, koła rozpędzonych samochodów, choroby, niedożywienie i brak schronienia, które w zimne dni pomogłoby im przetrwać.

Jak możemy pomóc bezdomnym zwierzętom?

Przede wszystkim, zamiast kupować zwierzę, warto wybrać się do schroniska i adoptować pupila właśnie stamtąd. Zwierzęta schroniskowe bywają przestraszone, nieufne i niepewne, bo wiele przeszły, ale jednocześnie są wdzięczne, a adoptowane oddają właścicielowi całą miłość schowaną w czterech łapach, merdającym ogonie lub mruczącym nosku. Przywiązują się i wpatrują w adoptowanych właścicieli z całą mocą.

Jeśli koniecznie chcemy mieć rasowego psa i kota, sprawdzajmy dokładnie, czy hodowla jest legalna i zarejestrowana. Nie sugerujmy się pokazanym przez hodowcę certyfikatem, sprawdźmy, czy hodowla jest zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce.

Wystarczy wejść na stronę internetową związku i wyszukać miejsce, z którego chcemy kupić zwierzę. Hodowle nielegalne przyczyniają się do bezdomności „nadprodukowanych” zwierząt, które są rozmnażane bezmyślnie, bywa też, że są przetrzymywane w fatalnych warunkach. W związku z tym, że nie wiemy, jak te zwierzęta były rozmnażane, może się okazać, że będą chorować dużo częściej niż te „legalne” lub nierasowe.

Sterylizacja/kastracja przede wszystkim. Jeśli bierzemy zwierzątko ze schroniska, zazwyczaj zabieg ma już za sobą, jeśli jednak tak się nie stało, pamiętajmy, aby udać się do weterynarza w tym celu. W wielu miastach można starać się o dofinansowanie sterylizacji, więc nic nas to nie kosztuje (lub niewiele), a my mamy spokojną głowę i szczęśliwszego pupila.

Wakacje z pupilem też nie są problemem. Coraz więcej hoteli i pensjonatów przyjmuje gości wraz ze zwierzętami. Jeśli wybieramy się za granicę lub po prostu nie chcemy podróżować z psem, czy kotem warto przed urlopem poszukać kogoś z rodziny, czy znajomych, kto zajmie się zwierzakiem podczas naszej nieobecności. W wielu miastach, i to nie tylko dużych, funkcjonują też hotele do zwierzaków. Można wybrać się do takiego miejsca, upewnić się, że nasz pupil będzie miał dobre warunki, poczytać opinie w internecie i wybrać najlepszą opcję.

Co przynieść, a czego nie przynosić do schroniska?

Schroniska zawsze potrzebują pomocy i każdą chętnie przyjmują, warto jednak wiedzieć, że nie wszystko nadaje się dla zwierzaków i później zalega nieużywane, chociaż wcale nie ma na to miejsca. Oczywiście główną formą pomocy jest adopcja, poza tym można też wpłacać darowizny, czy przeznaczyć 1,5% swojego podatku.

Niektóre schroniska organizują spacery wolontariuszy z psami, ale przede wszystkim potrzebne są dary rzeczowe. Mogą się one różnić w zależności od miejsca, chociaż część jest wszędzie taka sama. Dobrze jest sprawdzić wcześniej na stronie internetowej lokalnego schroniska lub wcześniej tam po prostu zadzwonić. Poniższe dane to lista z warszawskiego Schroniska na Paluchu.

Rzeczy, które warto przynieść do schroniska:

 • karmy dla psów: bezzbożowa z dużą zawartością mięsa (sucha i mokra), mokra karma dla psiaków wybrednych i takich, które ze względu na zęby nie mogą jeść suchej z zawartością mięsa min 30% (nie produktów pochodzenia zwierzęcego), karma specjalistyczna weterynaryjna dla psów sucha i mokra, karma mokra dla seniorów.
 • karmy dla kotów: mokra karma dla kotów z zawartością mięsa min. 60%, karma specjalistyczna weterynaryjna dla kotów mokra.
 • koce,
 • duże poszewki i prześcieradła,
 • duże ręczniki,
 • zabawki dla kotów (np. wędki, myszki, miękkie piłeczki, małe pluszaki),
 • kołdry bez pierza,
 • podkłady higieniczne,
 • zabawki dla psów typu kong,
 • miski spowalniające jedzenie dla psów,
 • psie smakołyki,
 • gryzaki naturalne typu żwacze wołowe, kurze łapki, suszone skóry, i różne inne,
 • szelki dla psów (zwłaszcza typu guard),
 • legowiska ortopedyczne dla starszych psów,
 • szare gazety.

Tego nie przynoś do schroniska:

 • poduszki,
 • firany i zasłony, materace, dywany i wykładziny, ubrania, kawałki materiałów syntetycznych, śliskich oraz śpiworów,
 • obrusy i ścierki,
 • plastikowe miski dla psów i kotów,
 • garnki i patelnie,
 • karmy dla psów i kotów z niską zawartością mięsa (takie, której nie ma na liście jedzenia potrzebnego),
 • jedzenie typu kasza, ryż i makaron,
 • piłeczki tenisowe,
 • mięso, kości i jajka,
 • uszkodzone akcesoria i zabawki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki