Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat bez przemocy - w Ostrowi obradował Sejmik Dziecięcy

Milena Uścińska
Na obradach Sejmiku Dziecięcego dzieci i młodzież z powiatu ostrowskiego poruszyły problemy, z którymi spotykają się w szkole na co dzień.
Świat bez przemocy - w Ostrowi obradował Sejmik Dziecięcy

Sejmik jest organizowany przez Zarząd Główny Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Warszawie, a prowadzony przez Krajowy Komitet Wychowania Resocjalizującego w ramach ogólnopolskiego projektu "Z podwórka do parlamentu".

Jak uszczęśliwić dzieci

Tematem spotkania, które odbyło się we wtorek, 6 kwietnia w Starostwie Powiatowym była agresja w szkole. Dzieci i młodzież opowiadały jak wygląda ich świat, a także jak powinien wyglądać, aby były one szczęśliwe. Ich uwag wysłuchali goście przybyli na spotkanie: prezes TPD w Ostrowi Danuta Umińska, przewodniczący rady miasta Krzysztof Laska, sekretarz miasta Tomasz Skibicki i dyrektor poradni pedagogiczno-psychologicznej Krystyna Skibicka.

Obrady sejmiku dotyczyły agresji w szkołach i przyczyn jej występowania. Na podstawie ankiety dotyczącej agresji w szkole, w której wzięło udział 98 uczniów z trzech szkół powiatu ostrowskiego stwierdzono, że z wiekiem wzrasta poziom agresji, a także poziom reagowania na nią przemocą. Dzieci nie do końca czują się bezpieczne w szkole. Według młodych posłów i posłanek dużo mogłyby zmienić zajęcia pozaszkolne, które urozmaiciłyby czas wolny dzieciom, a także pozwoliłyby odkrywać w sobie nowe umiejętności i talenty. Niestety, na takie zajęcia często brakuje pieniędzy.

Oprócz przemocy w szkołach poruszono problem przemocy w domach, domach dziecka, a także na podwórkach i osiedlach.

- Obok tematu, który dziś poruszacie nikt nie powinien nigdy przejść obojętnie - mówił Krzysztof Laska. - Żywię nadzieję, że tych wymienionych aktów przemocy wśród dzieci i młodzieży jest jak najmniej, choć nawet jeśli były to pojedyncze wypadki, jest to o te pojedyncze wypadki za dużo. Namawiam do aktywnego współdziałania z władzami gmin, miast, dyrektorami szkół gminnych i miejskich, pedagogami i psychologami, którzy zajmują się tymi sprawami i mają na ten temat wiedzę.

Dać pracę po szkole

Członkowie Sejmiku podjęli wniosek, aby zadbać o czas wolny dzieci i młodzieży tworząc świetlice i kluby do rozwijania zainteresowań. Stwierdzili również, że sytuację wielu rodzin może poprawić współpraca z poradniami, a także polityka miasta, które powinno zadbać, aby młodzież kończąca szkoły średnie miała pracę.

- Problem agresji w szkołach, przede wszystkim gimnazjalnych, jest był i zapewne będzie - twierdził Tomasz Skibicki. - Powinniśmy od razu sięgnąć do komórki rodzinnej, która powinna wychowywać. Tam tkwi problem: rodzice nie mają czasu, nie rozmawiają z wami.

Po przerwie, na której wśród gości rozgorzała dyskusja na temat problemów poruszanych przez sejmik, Komisja Wnioskowa wybrała delegatów na Sejmik Wojewódzki. Sejmik Wojewódzki odbędzie się 28 maja w Warszawie. Wybrano do niego posłanki Ewelinę Grabowską i Klaudię Grabowską, a także Jarosława Murawskiego i Bartłomieja Brzozowskiego.

Świat bez przemocy - w Ostrowi obradował Sejmik Dziecięcy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki