Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia za granicą za darmo? Sprawdź źródła dofinansowania: stypendia na uczelniach, Erasmus i inne opcje. Gdzie szukać?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Gdzie szukać dofinansowań studiowania za granicą? Warto zacząć od uczelni, ale nie tylko
Gdzie szukać dofinansowań studiowania za granicą? Warto zacząć od uczelni, ale nie tylko Omar Lopez/Unsplash
Wymiana międzynarodowa, pełnowymiarowe studia za granicą, a może międzyuczelniany program? Podczas gdy wachlarz możliwości jest spory, decydujące przy wyborze formy studiów za granicą okazują się najczęściej czynniki finansowe. Z jakich programów i form wsparcia można skorzystać, aby studiować za granicą?

Spis treści

Ponad 50 tys. Polaków studiuje za granicą

Włączenie Polski do Unii Europejskiej prawie 20 lat temu oraz postępująca globalizacja, znacznie zwiększyły możliwości kontynuowania studiowania za granicą przez absolwentów i absolwentki polskich szkół ponadpodstawowych. Dzisiaj, według danych OECD, poza Polską studiuje aż 50 tys. Polek i Polaków.

Studia za granica: problemem finanse

Dla wielu osób, które rozważają edukację za granicą, kwestie finansowe są najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze destynacji i formy wyjazdu. Koszty życia, w tym przede wszystkim zamieszkania i wyżywienia na miejscu, znacznie różnią się w każdym regionie. W niektórych krajach, studenci – zarówno ci na wymianie, jak i ci studiujący pełnowymiarowo – mogą liczyć na wsparcie uczelni lub miejscowego rządu w wynajmie lokum studenckiego czy pozyskaniu bonów obiadowych.

To chociażby kraje takie jak Szwecja czy Dania. Należy jednak mieć na uwadze, że w większości państw studenci, zwłaszcza ci zagraniczni, zdani są na siebie, swoje oszczędności i możliwości podjęcia dodatkowej pracy.

Poza kosztami życia, osoby decydujące się na pełnowymiarowe studia za granicą najczęściej muszą opłacić czesne. Istnieją jednak wyjątki – w Danii, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Niemczech, Austrii i Słowenii studia są darmowe dla obywateli i obywatelek Unii Europejskiej.

Kandydaci i kandydatki na studia zagraniczne znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej oraz ci mający na swoim koncie dodatkowe osiągnięcia, mogą ubiegać się o stypendia socjalne lub naukowe. Inną możliwością finansowania edukacji za granicą są kredyty studenckie, dostępne często na preferencyjnych warunkach – mówi Karol Glonek, Premium Education Consultant w Elab Education, firmie, która pomaga młodym Polkom i Polakom w dostaniu się na studia za granicę.

Formy dofinansowania studiów za granicą. Gdzie szukać wsparcia?

Jako pierwszy program wspierający naukę za granicą na myśl może przyjść znany i popularny Erasmus+, w ramach którego przyznawane są stypendia dla studentów w wysokości od 600 do 700 euro miesięcznie w zależności od wybranego kraju. Studenci i studentki wyjeżdżający się na wymianę zagraniczną nie zawsze muszą jednak opłacać czesne.

Warto sprawdzić, jakie programy dla studentów zza granicy są aktualnie prowadzone w różnych krajach.

W niektórych krajach studentom i studentkom oferowane jest dofinansowanie od rządu. Jest tak m.in. w Danii, gdzie obywatelom i obywatelkom Unii Europejskiej przyznawany jest grant studencki w wysokości 6000 DKK miesięcznie pod warunkiem, że podczas nauki podejmą pracę w duńskiej firmie w wymiarze co najmniej 43 godzin miesięcznie. Stypendia od rządu przyznawane są również w Szwajcarii – dodaje Glonek.

Gdzie jeszcze szukać środków na wymarzone studia za granicą?

Warto prześwietlić wszystkie możliwości. Na początek zastanowić się, w jakich krajach Polacy studiują za darmo, jeśli tylko osiągnąć odpowiednie wyniki w rekrutacji. Zupełnie jak w przypadku rekrutacji na studia w Polsce. U nas także wielu obcokrajowców może studiować na publicznych uczelniach bez czesnego.

Dodatkowo warto sprawdzić stypendia popularne w Europie:

  • Austria - www.grants.at
  • Belgia - www.wbi.be/fr/bourses
  • Dania - http://iu.dk/
  • Islandia - http://www.arnastofnun.is/
  • Hiszpania - http://www.mecd.gob.es/ i http://becas.universia.net
  • Meksyk - https://nawa.gov.pl/
  • Niemcy - www.daad.pl
  • Portugalia - www.instituto-camoes.pt
  • Szwecja - www.si.se i http://www.studyinsweden.se/Scholarships
  • Włochy - https://nawa.gov.pl/nawa/

Ponadto warto wiedzieć, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pomaga w aplikacjach na stypendia do Japonii oraz Szwajcarii.

Oprócz tego warto rozważyć:

  • możliwości w programie Erasmus + (pierwsze kroki skieruj do uczelni, dziekanatu, biura karier),
  • wymiany w ramach programu Rotary (dla młodzieży w wieku 18-30 lat),
  • skorzystanie z organizacji i firm, które pomogą w wybraniu uczelni i przejściu przez rekrutacje nie tylko w Europie, ale także w Stanach Zjednoczonych czy w Australii.

Listę programów dotyczących studiów w Europie wraz z terminami kończącymi rekrutacje znajdziesz na stronie Eurodesk.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając studia za granicą oprócz kosztów?

Oprócz aspektów finansowych warto podejmować decyzję o formie studiów za granicą także pod kątem innych czynników. Chodzi np. o kwestie merytoryczne, a więc te związane z poziomem nauki na danym uniwersytecie, podejściem do studenta, czy proporcjami między teorią a praktyką.

Pełnowymiarowe studia za granicą, w szczególności na renomowanych uczelniach, z pewnością dają więcej możliwości osobom planującym późniejszą karierę poza Polską. Istotne w tym kontekście jest uzyskanie dyplomu danego uniwersytetu zagranicznego, czego nie osiągniemy wybierając się tam jedynie na wymianę. Wyjątkiem jest program podwójnego dyplomu lub w niektórych przypadkach Erasmus Mundus – komentuje Karol Glonek

Wśród czynników, na które studenci i studentki często zwracają uwagę są także kwestie kulturowo-językowe. Podczas wymiany, która zwykle trwa między 6 a 10 miesięcy, trudno jest perfekcyjnie opanować lokalny język i szczegółowo zagłębić się w lokalnej kulturze. Osoby biorące udział w wymianie spędzają zwykle więcej czasu w gronie międzynarodowych studentów, mają wspólne zajęcia, co może utrudniać im odkrywanie miejscowej kultury.

Mają oni też mniej czasu na budowanie trwałych znajomości z lokalnymi mieszkańcami, którzy nie zawsze chcą nawiązywać głębsze relacje z osobami z wymiany, gdyż wiedzą, że po kilku miesiącach wrócą one do swojego kraju.
Z drugiej strony, wymiana studencka jest zwykle znacznie bardziej intensywnym czasem niż pełnowymiarowe studia za granicą – w okresie kilku miesięcy, jej uczestniczki i uczestnicy często chcą zwiedzić jak najwięcej okolicznych miejsc i doświadczyć jak najwięcej lokalnej kultury.

Zafascynowani, znając już specyfikę danego miejsca, często decydują się na powrót, by zdobyć praktyki zawodowe lub rozpocząć kolejny etap studiów bezpośrednio na danej uczelni.

Źródło: Preply, MKiDN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Studia za granicą za darmo? Sprawdź źródła dofinansowania: stypendia na uczelniach, Erasmus i inne opcje. Gdzie szukać? - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki