Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres w pracy. Jak się przed nim uchronić?

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Stres - doświadcza go niemal co czwarty pracownik, a z badań wynika, że 50 - 60 procent wszystkich traconych dni roboczych ma związek ze stresem. To olbrzymi dodatkowy koszt społeczny.

Stres w pracy może atakować każdego, bez względu na zajmowane stanowisko. Może wystąpić w każdym sektorze i w organizacji dowolnej wielkości. Zajmuje drugie miejsce wśród najczęściej zgłaszanych problemów zdrowotnych związanych z pracą zawodową. A wszystko przez coraz szybciej zmieniające się środowisko pracy, stawiające pracownikom coraz większe wymagania. Chodzi to o tzw. downsizing (redukcja zatrudnienia) i outsourcing (zlecanie wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym zadań wykonywanych dotychczas przez własnych pracowników), konieczność bycia bardziej elastycznym pod względem pełnionych funkcji i posiadanych umiejętności. Sytuacje stresujące to także szersze stosowanie umów czasowych, większa niepewność zatrudnienia i intensyfikacja pracy (wzmożone obciążenie pracą i większe napięcie) oraz zaburzona równowagę między pracą a życiem prywatnym.
Stres może także prowadzić do nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy i przyczyniać się do innych problemów zdrowotnych, na przykład dolegliwości mięśniowo-szkieletowych.

To już jak truizm brzmi stwierdzenie, że zmniejszenie stresu i zagrożeń psychospołecznych jest nie tylko nakazem moralnym każdego pracodawcy, lecz także wymogiem prawnym. Ale jakże czesto teoria mija się z praktyką...
Szacuje się, że w 2002 r. w 15 krajach ówczesnej Unii Europejskiej koszt stresu związanego z pracą zawodową wyniósł 20 miliardów euro.

Twój pracodawca jest prawnie zobowiązany, aby w miejscu pracy chronić Twoje zdrowie i bezpieczeństwo, w tym chronić Cię przed skutkami stresu. Pracodawca powinien ustalić przyczyny stresu związanego z pracą zawodową, ocenić zagrożenia i podjąć działania zapobiegawcze, zanim zachorujesz.

Działania, które możesz podjąć samemu (lub z pomocą związków zawodowych) w celu uchronienia się przed stresem, to:
- domaganie się większego zakresu odpowiedzialności w planowaniu Twojej pracy;
- zwrócenie się z prośbą o udział w podejmowaniu decyzji dotyczących Twojego obszaru pracy;
- przeprowadzenie rozmowy z Twoim przełożonym, jeżeli zakres Twoich obowiązków nie jest jasny;
- domaganie się przeszkolenia, jeżeli uważasz, że jest Ci ono potrzebne; oraz
- przeprowadzenie rozmowy z Twoim przełożonym lub przedstawicielem pracowników, jeżeli zaczynasz odnosić wrażenie, że nie możesz sprostać zadaniom.

Ponadto pomocne będzie podjęcie kroków w kierunku poprawy stylu życia; nie rozwiąże to problemu, ale może pomóc uniknąć szkód lub je zmniejszyć. Takie zmiany na lepsze to zdrowsza dieta, większa aktywność fizyczna, próba zmniejszenia lub zaprzestania palenia tytoniu.Jeżeli niepokoisz się o swoje zdrowie, idź do lekarza.

Źródło: gp24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki