MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż Graniczna. Ile prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy podjęto ostatniej doby? "Czasami jest ich więcej, czasami mniej"

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej, poinformowała w rozmowie z portalem i.pl, że codziennie zauważane są próby przekraczania oraz niszczenia bariery na granicy polsko-białoruskiej przez nielegalnych imigrantów
Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej, poinformowała w rozmowie z portalem i.pl, że codziennie zauważane są próby przekraczania oraz niszczenia bariery na granicy polsko-białoruskiej przez nielegalnych imigrantów Fot. Twitter/Straż Graniczna
59 migrantów - m.in. z Egiptu i Indii - próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie do Polski z terytorium Białorusi - poinformowała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna. - Czasami prób jest więcej, czasami mniej - odpowiedziała zapytana o tę kwestię przez portal i.pl rzecznik Straży Granicznej Anna Michalska.

Największa, 17-osobowa grupa przekroczyła granicę brzegiem jeziora Szlamy na terenie działania placówki Straży Granicznej w Płaskiej.

Pogranicznicy poinformowali także o przypadkach podchodzenia cudzoziemców do wybudowanej na granicy zapory.

- Proszę pamiętać, że w tych próbach są również te, kiedy osoby podchodziły pod barierę, ale się wycofywały. Takich zdarzeń mamy sporo. Te osoby jednak w żaden sposób nie były w stanie przejść na stronę polską - podkreśliła w rozmowie z portalem i.pl Anna Michalska.

Czy imigranci dalej próbują niszczyć barierę?

Jak zaznaczyła rzecznik Straży Granicznej, próby niszczenia bariery są zauważane praktycznie codziennie.

- Zauważalne są próby przechodzenia przy pomocy drabin, próby robienia podkopów. Jednak dzięki temu, że bariera jest i trudno ją pokonać, mamy czas na reakcję i na podjechanie pod granicę, a cudzoziemcy wycofują się w głąb Białorusi. Na tym etapie bariera spełnia swoje zadanie, chociaż kluczowego elementu, czyli bariery elektronicznej, jeszcze nie ma - podkreśla Anna Michalska w rozmowie z portalem i.pl.

Rzecznik Straży Granicznej zapytana o to, gdzie podejmowane są próby przekraczania granicy polsko-białoruskiej, podkreśla, że są one zauważalne na każdym odcinku.

Ile osób próbowało przekroczyć granicę w weekend?

Podczas ostatniego weekendu (sobota-niedziela) granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 52 osoby. W niedzielę, największa, 21-osobowa grupa przedostała się do Polski przez rzekę graniczną Świsłocz. Miało to miejsce na odcinku granicy chronionym przez SG w Krynkach.

Innym odcinkiem, w którym SG odnotowuje wzmożony ruch nielegalnych imigrantów jest granica z Litwą. W tym roku przy tej granicy zatrzymano już pół tysiąca nielegalnych imigrantów i 100 pomocników - poinformowała Michalska w rozmowie z PAP. Dodała, że w tym samym czasie ubiegłego roku przy tej granicy zatrzymano 157 nielegalnym imigrantów i 53 pomocników.

Zaznaczyła, że wszystkie zatrzymane osoby, to cudzoziemcy, którzy przekroczyli granicę Białorusi z Litwą i dalej przez Polskę próbują się dostać do Niemiec i innych krajów Europy zachodniej.

Do 30 listopada 2022 r. w Podlaskiem obowiązuje wydłużony przez wojewodę zakaz zbliżania się do linii granicy z Białorusią na odległość mniejszą niż 200 metrów. Zakaz wprowadzono 1 lipca, miał obowiązywać do 15 września, ale został przedłużony. Zakaz - wydany na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału SG - obowiązuje w całym województwie, z wyjątkiem odcinków granicy przebiegających na rzekach.

Wydłużenie zakazu jest związane z trwającą budową zapory elektronicznej na granicy. Bariera fizyczna jest już zbudowana.

lena

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Straż Graniczna. Ile prób przekroczenia polsko-białoruskiej granicy podjęto ostatniej doby? "Czasami jest ich więcej, czasami mniej" - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki