MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Staże za jedną trzecią

Jarosław Sender
- Coś tu jest nie tak! - Czytelnik ma zastrzeżenia do jednego z zadań realizowanych przez PUP

Zdenerwowany Czytelnik uważa, że Powiatowy Urząd Pracy w Ostrołęce nieodpowiednio organizuje staże absolwenckie. "Dlaczego nie podano do publicznej wiadomości zasad dotyczących kryteriów wyboru pracodawców organizujących staże absolwenckie i utajniono listę wybranych pracodawców, z którymi PUP nawiązał umowy dotyczące organizacji stażu?" - pyta w mailu do redakcji. "Jak działania Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce mają się do kreowania rynku pracy na terenie powiatu ostrołęckiego, skoro tychże stażystów przydziela się pracodawcom, którzy są jednostkami samorządu terytorialnego albo administracji publicznej? Skoro i tak w tych instytucjach od lat nie ma przyjęć do pracy, a stanowisko rządu RP w sprawie administracji jest jednoznaczne - ma być jej coraz mniej".

- Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, a konkretnie art. 59b nakłada na urząd obowiązek podawania do wiadomości publicznej przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w siedzibie urzędu na okres 30 dni, wykazów pracodawców i osób, z którymi zawarto umowy m.in. na organizacje staży. I takie dane wywieszane są w siedzibie urzędu przy ul. 11 Listopada 68 w Ostrołęce - wyjaśnia Emilia Małgorzata Łępicka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrołęce, ds. rynku pracy. - Kreując politykę lokalnego rynku pracy, wpisującą się w Krajowy Plan Działań, urząd kieruje się zasadą równości podmiotów na nim funkcjonujących. Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Rozpatrując wnioski podmiotów ubiegających się o organizację stażu, urząd kierował się zasadą równości, efektywności, zasadności ich organizacji u danego podmiotu, biorąc również pod uwagę deklarowaną możliwość zatrudnienia stażysty po za
kończeniu stażu i zakres nabywanych umiejętności, okres funkcjonowania firmy na rynku pracy, wielkość firmy, a tym samym możliwość rozwoju umiejętności interpersonalnych, możliwość wykorzystania nabytych umiejętności i kwalifikacji na otwartym rynku pracy - dodaje.

Zaznacza też, że urząd dostał w tym roku zaledwie 32 proc. ubieglorocznej kwoty na na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej. Urząd ubiega się o pozyskanie dodatkowych pieniędzy z Funduszu Pracy na aktywizację bezrobotnych w 2011 roku.

- Z uwagi na ograniczoną pulę na organizację staży, nie wszyscy chętni zostali zakwalifikowani - dodaje Emilka Małgorzata Łępicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki