MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stare Lubiejewo. Test kompetencji cyfrowych – IT Fitness Test został przeprowadzony wśród uczniów Zespołu Szkół CKR 10.10.2022

OPRAC.:
Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie podeszli w poniedziałek, 10 października do specjalnego egzaminu kompetencji cyfrowych – IT Fitness Test. Celem cyfrowego sprawdzianu jest zbadanie umiejętności komputerowych i internetowych uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Test w Lubiejewie został przeprowadzony w obecności byłego ministra cyfryzacji, posła Marka Zagórskiego.

IT Fitness Test jest inicjatywą branży cyfrowej i nowych technologii w Polsce. Projekt realizowany jest przez reprezentujący ten sektor Związek Cyfrowa Polska we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Aby móc skutecznie rozwijać wśród młodych obywateli niezbędne dziś na rynku pracy i w życiu codziennym umiejętności musimy przede wszystkim zidentyfikować obszary, w których występują braki. Wyniki trwającego testu pozwolą opracować nam wnioski, zalecenia i podjąć właściwe działania, by podnieść wiedzę i kompetencje w sferze cyfrowej

- podkreślił prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

Jak podaje Związek Cyfrowa Polska, po raz pierwszy test odbywa się jednocześnie w czterech krajach Grupy Wyszehradzkiej – Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W poniedziałek (10 października) cyfrowy sprawdzian zdawali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie. Ich zmaganiom przyglądał się były minister cyfryzacji, poseł Marek Zagórski.

Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby podnosić kompetencje cyfrowe młodych ludzi. To konieczne po to, by w dorosłym życiu umiejętnie wykorzystywali cyfrowe narzędzia na co dzień. Będą im one potrzebne zarówno w nauce, pracy, ale także pomogą im ułatwiać ich życie. Test kompetencji cyfrowych pomoże nam sprawdzić, nad czym musimy jeszcze popracować

– powiedział Marek Zagórski.

Jak podają organizatorzy testu, uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie osiągnęli średni wynik na poziomie 47 proc. To powyżej średniej krajowej wynoszącej 41 proc. dla szkół ponadpodstawowych. Poprawnej odpowiedzi na większość pytań udzielił Bartłomiej Matys (84 proc.).

Roman Malicki, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie zaznaczył, że jego szkoła stara się kłaść nacisk również na rozwój umiejętności cyfrowych:

Zdajemy sobie sprawę, że współczesny rynek pracy wymaga posiadania kompetencji cyfrowych. Jako szkoła posiadamy do tego warunki i możliwości, by taką wiedzę przekazywać naszym uczniom. Staramy się tak prowadzić zajęcia, by wykorzystywali oni te umiejętności w praktyce.

IT Fitness Test 2022 potrwa w całym kraju do końca października. Jego wyniki poznamy pod koniec roku. Aby wziąć w nim udział należy zarejestrować się na stronie www.itfitness.eu/pl, wybrać swój poziom (uczeń szkoły podstawowej/ponadpodstawowej lub nauczyciel), a następnie odpowiedzieć na zadane pytania. Uczestniczący w nim uczniowie otrzymają certyfikat potwierdzający uzyskany przez nich wynik i staną do walki o atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu elektronicznego.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Funduszu Wyszehradzkiego.

Źródło: Higher Media – Agencja PR dla Związku Cyfrowa Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki