Stara Ruskołęka. Mistrzostwa powiatu ostrowskiego w szachach

Mieczysław Bubrzycki
W IV Mistrzostwach Powiatu Ostrowskiego w Szachach rywalizowało ponad 120 uczestników.

W Szkole Podstawowej w Starej Ruskołęce w gm. Andrzejewo w ub. niedzielę zorganizowano IV Mistrzostwa Powiatu Ostrowskiego w Szachach. Turniej przyciągnął rekordową liczbę 123 uczestników, w tym 75 z różnych miejscowości powiatu ostrowskiego. Reprezentowane były też kluby z Warszawy, Białegostoku, Łomży, Ciechanowca, Ostrołęki. Najliczniejszą grupę stanowiły dzieci: było 49 szachistów w wieku do 10 lat oraz 32 uczestników w przedziale 11 – 13 lat. Wśród nich silną grupę stanowili zawodnicy z gminy Andrzejewo, gdzie na zajęcia szachowe w szkołach chodzi ponad 40 uczniów.

Do faworytów turnieju należeli zawodnicy z naszego powiatu, poprzedni mistrzowie - Tomasz Ołowski z miejscowości Ołowskie i Cezary Borowy z Małkini. Okazało się jednak, że faworytów pogodził Mateusz Janowicz z Zambrowa, który wygrał wszystkie 7 pojedynków. Tuż za nim finiszował Tomasz Ołowski, który zdobył tytuł mistrza powiatu ostrowskiego na rok 2016. Trzecie miejsce zajął Tadeusz Prażych z Maratonu Łomża, a czwarty był Cezary Borowy - wszyscy po 6 punktów. Bardzo dobrze spisał się Kacper Rydel z Wąsewa, który zajął piąte miejsce w turnieju i zdobył puchar dla najlepszego zawodnika powiatu do lat 20.

Wśród kobiet pierwsze miejsce zajęła Malwina Szewczyk z klubu MUKS Stoczek Białystok, która odebrała puchar z rąk arcymistrzyni Marty Bartel pochodzącej z Andrzejewa. Mistrzynią powiatu została Małgorzata Gralik, uczennica SP w Starej Ruskołęce.

Z zawodników z powiatu ostrowskiego w pierwszych trójkach uplasowali się także: Przemysław Płotczyk z SP Stara Ruskołęka (drugie miejsce do lat 10), Maciej Rutkowski z SP Andrzejewo  (trzecie miejsce do lat 10),  Aniela Sutkowska z SP Andrzejewo (drugie miejsce wśród dziewcząt do lat 10), Kamila Trzaska z Ostrowi (trzecia wśród dziewcząt do lat 10) oraz Szymon Kordek z Ostrowi (trzecie miejsce do lat 13).