Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacja ładowania pojazdów w Ostrowi Mazowieckiej. Kto może z niej skorzystać? Jakie są ceny i czas ładowania? Zdjęcia

Milena Jaroszewska
Milena Jaroszewska
Stacja została uruchomiona 20 stycznia
Stacja została uruchomiona 20 stycznia Fot. Milena Jaroszewska
Stacja ładowania pojazdów w Ostrowi działa od 20 stycznia. Wiemy od czytelnika, że w międzyczasie już zdążyła mieć awarię, ale została dosyć szybko naprawiona. Ile trwa naładowanie pojazdu? Jaki jest koszt? Z pytaniami zwróciliśmy się do PGE Nowa Energia.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Ostrowi to stacja Efacec model EV DC QC45 (producent Portugalia). Jak informuje Zbigniew Arak z PGE Nowa Energia Sp. z o.o.: to jeden z czołowych producentów na świecie. Posiada rozwiązania pozwalające na szybkie zaopatrywanie w energię wszystkiego rodzaju pojazdów niezależnie od standardu gniazd: CHAdeMO, CCS czy AC Typ 2.

System jest niebywale łatwy w obsłudze, po zapoznaniu się z instrukcją, którą znajdziemy zamieszczoną na stacji ładowania. Wchodzimy na stronę www.PGEdoladujauto.pl i po zarejestrowaniu oraz uwierzytelnieniu, wystarczy wybrać opcje wtyczki zgodnie z autem, które chcemy naładować

- mówi Zbigniew Arak.

Cykl ładowania zakończy się automatycznie lub może zostać przerwany na żądanie użytkownika. Szybkie doładowanie pojazdu od 0 do 80% powinno trwać ok. 30 minut, ale rzeczywista moc ładowania zależy od samochodu, warunków pogodowych (temperatury powietrza) i stanu baterii.

Stacja w Ostrowi jest w stanie dostarczyć moc:

  • gniazda CHAdeMO i CCS maksymalnie 50kW,
  • gniazdo ACT yp 2 maksymalnie 22 kW.

Nie każdy samochód może pobrać taką moc, dlatego będą się ładowały tyle, ile auto jest wstanie przyjąć np.: 7.6 kW.

O stacji porozmawialiśmy także z właścicielem samochodu elektrycznego z powiatu ostrowskiego.

W stacji nie ma gniazda AC Typ 1 co uniemożliwia ładowanie prądem zmiennym niektórych starszych aut i tych sprowadzonych z USA. Szybkie ładowanie faktycznie trwa ok. 30 min, ale na mrozie nie zawsze ładowanie działa poprawnie. Inne sieci mają prostsze procedury ładowania i nie trzeba im z góry płacić za ładowanie

- mówi właściciel samochodu elektrycznego i wskazuje na inny problem:

Pewnego dnia miałem 2 podejścia do ładowania i niestety, ktoś zaparkował tak auta, że nie można było skorzystać z ładowarki. Z jednej strony stał samochód, po którym było widać, że ktoś zostawił na dłuższy czas, a z drugiej strony najpierw ktoś zaparkował mercedesa, a za drugim razem volkswagena. Brak tablicy informującej, że te miejsca parkingowe to stanowiska do ładowania elektryków, utrudnia korzystanie ze stacji.

Ile kosztuje naładowanie samochodu?

Jest wiele czynników, które składają się na cenę. W przypadku naszego rozmówcy naładowanie samochodu ze stanu 10 % do 80 % to koszt ok. 20-25 zł. To pozwala przejechać od 60 do 100 km. Można naładować samochód do 100%, ale trwa to zdecydowanie dłużej. W galerii podajemy cennik korzystania ze stacji ładowania pojazdów PGE Nowa Energia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki