MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprytny trik kleszczy, dzięki któremu zdobywają żywicieli. Dowiedz się, jak działają te podstępne pajęczaki

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Kleszcze mogą być przyciągane przez szczeliny powietrzne znacznie większe od nich samych przez ładunki elektrostatyczne.
Kleszcze mogą być przyciągane przez szczeliny powietrzne znacznie większe od nich samych przez ładunki elektrostatyczne. Erik_Karits/Pixabay
Kleszcze nie latają ani nie skaczą, a mimo to zdobywają żywicieli. Nowe badanie wykazało, że kleszcze mogą wykorzystywać elektryczność statyczną, aby dostać się na ciało żywiciela. O tym zaskakującym odkryciu informują naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu. Dowiedz się, na czym polega sprytny trik tych podstępnych pajęczaków.

Spis treści

Jak kleszcze zdobywają żywiciela? Zaskakujące wyniki badań

Kleszcze to nasza zmora przez cały rok. Choć nie latają i nie skaczą, to wciąż znajdują ofiary, które stają się ich żywicielami. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu, którzy zajmowali się badaniem tych pajęczaków, doszli do wniosku, że kleszcze mogą być przyciągane przez szczeliny powietrzne znacznie większe od nich samych przez ładunki elektrostatyczne, naturalnie gromadzone przez organizmy żywicieli. Może to znacznie ułatwić im przyczepianie się do ludzi lub zwierząt.

Kleszcze to pierwsze znane istoty, które wykazują związek między elektrycznością statyczną a przyczepianiem się do innego stworzenia. Bristolscy badacze wykorzystali w badaniu m.in. naładowane elektrycznie futro królika – kleszcze były „ciągnięte” w powietrzu na odległość kilku milimetrów lub centymetrów w kierunku naładowanej powierzchni.

Zobacz, jak kleszcz jest przenoszony przez elektryczność statyczną:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

Odległość przemieszczania się kleszczy dzięki elektryczności statycznej może wydawać się mała w porównaniu do ich rozmiaru, jednak odpowiada ona ludzkiemu skokowi po schodach.

– Do tej pory nie mieliśmy pojęcia, że zwierzę może w ten sposób czerpać korzyści z elektryczności statycznej i to naprawdę otwiera wyobraźnię, jak wiele takich niewidzialnych sił może pomagać zwierzętom i roślinom w życiu – powiedział główny autor badania, Sam England z Bristol's School of Biological Sciences.

Dzięki wynikom tych badań mogą zostać opracowane nowe sposobów zapobiegania ukąszeniom kleszczy (np. stworzenie sprayów antystatycznych).

To odkrycie może mieć też zastosowanie w odniesieniu do innych pasożytniczych zwierząt. Oznacza to, że gatunki takie jak roztocza, wszy i pchły również mogą być przyciągane do żywicieli przez elektryczność statyczną.

Jak ludzie i zwierzęta wytwarzają ładunki elektryczne?

Ludzie, zwierzęta i przedmioty mogą gromadzić ładunki elektryczne. Jak wskazują naukowcy, ludzie często zauważają je wtedy, gdy doświadczają wyładowania elektrycznego (np. po pocieraniu balonu o włosy, skakaniu na trampolinie). Zwierzęta mogą gromadzić te ładunki, pocierając o różne obiekty w swoim otoczeniu, m.in. o trawę, piasek czy inne zwierzęta.

W badaniu kleszcze zostały przyciągnięte do żywicieli przez przyciąganie elektrostatyczne. Jak twierdzą naukowcy, ładunki elektrostatyczne wywierają na siebie siły, które mogą być przyciągające lub odpychające – w zależności od tego, czy ładunki elektryczne są dodatnie, czy ujemne.

Jakie choroby wywołują kleszcze?

Kleszcze kojarzą się przede wszystkim z boreliozą (to najczęstsza choroba odkleszczowa, jak podaje Centers for Disease Control and Prevention), ale to nie jedyne schorzenie, jakie przenoszą. Inne choroby, jakimi możemy się zarazić od kleszczy, to m.in.:

 • babeszjoza,
 • erlichioza,
 • gorączka plamista Gór Skalistych,
 • anaplazmoza.

Borelioza może być leczona antybiotykami. Nieleczona może wywoływać objawy takie jak:

 • gorączka,
 • dreszcze,
 • zmęczenie,
 • bóle mięśni i stawów,
 • charakterystyczny rumień,
 • ból głowy,
 • porażenie twarzy,
 • kołatanie serca.

Może wystąpić też zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego. Aby zapobiec ukąszeniom kleszczy, zalecane jest wędrowanie środkiem szlaków, unikanie wysokiej trawy czy stosowanie środków odstraszających owady. Po przebywaniu na zewnątrz wskazane jest wzięcie prysznica w ciągu dwóch godzin od powrotu do domu oraz sprawdzenie ubrań i zwierząt domowych pod kątem kleszczy.

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Sprytny trik kleszczy, dzięki któremu zdobywają żywicieli. Dowiedz się, jak działają te podstępne pajęczaki - Strona Zdrowia

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki