MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki 2023. Wiemy, kiedy odbędzie się jedna z największych imprez naukowych w Polsce i Europie

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wydarzenie odbędzie się w grudniu i zaplanowane zostało na trzy dni.
Wydarzenie odbędzie się w grudniu i zaplanowane zostało na trzy dni. Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
VII Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wydarzenie pod hasłem „Nauka da nam przyszłość” połączone jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z woj. śląskiego. Uczestniczący w festiwalu naukowcy chcą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje. Poznaj daty!

Spis treści

Śląski Festiwal Nauki 2023 – termin

Siódma edycja Śląskiego Festiwalu Nauki rozpocznie się 9 grudnia 2023 roku i potrwa trzy dni.

– Kwiat nauki uwyraźni się bardzo mocno, nie tylko mieszkańcom górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii, ale także całemu światu – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa podczas konferencji prasowej.

Śląski Festiwal Nauki Katowice to jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie, organizowane przez uczelnie z woj. śląskiego. Uczestniczący w festiwalu naukowcy chcą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje. W szóstej edycji festiwalu wzięło udział blisko 500 tys. odbiorców i prawie 504 prelegentów. Przybyło 120 gości specjalnych.

Widowiskowa inauguracja wydarzenia

Otwarcie 7. Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się 9 grudnia w Spodku. Dyrektorem artystycznym tego wydarzenia będzie Miłosz „Miuosh” Borycki, który współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Współpracować z nim będzie Zbigniew Rokita, laureat Nagrody NIKE za książkę „Kajś”, oraz Jan Matuszyński - reżyser, laureat m.in. Paszportu Polityki za film „Ostatnia rodzina”.

– Chcemy połączyć spektakl z historią, która ma jednocześnie w ludziach pozostać. To nie ma być widowisko, które trafia tylko i wyłącznie do publiczności, która na co dzień mieszka w Katowicach. Ma być to widowisko, które opowiada o Śląsku, o Katowicach, o śląskiej scenie naukowej ludziom, którzy przyjadą tutaj z całego świata – podkreślił Miuosh.

Program festiwalu. Sześć stref wiedzy. 2 tysiące naukowców!

W programie festiwalu znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę:

 • wykłady,
 • warsztaty,
 • pokazy naukowe,
 • wystawy,
 • koncerty,
 • rozmowy,
 • debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki.

W katowickim MCK zostanie zaaranżowanych sześć stref wiedzy:

 • klimat i środowisko,
 • zdrowie i jakość życia,
 • przemysł przyszłości,
 • innowacje społeczne,
 • dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,
 • oraz kreacja i krytyka.

– Wyjątkowość nauki polega na tym, że to jest najlepszy instrument, jaki człowiek wymyślił, żeby nie podlegać tylko prawom natury i wydobyć się z tej zależności – zaznaczył Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Tegoroczną nowością będzie Strefa chorób przemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król – to znana pediatra, która w latach 1974-1981 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach.

– Skupimy się na poznaniu chorób poprzemysłowych nie tylko z medycznej, ale także społecznej perspektywy. Postaramy się przedstawić konkretne działania pomocne w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska, którego celem byłoby dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców – powiedziała prof. Lucyna Sadzikowska z Uniwersytetu Śląskiego.

Kolejną nową strefą w tej edycji festiwalu jest Strefa Motorsportu, którą ma poprowadzić dziennikarz sportowy Mikołaj Sokół. Tę strefę odwiedzą goście z różnych gałęzi sportów motorowych, m.in. Formuły 1, czy Rajdu Dakar.

– Mam zaszczyt zaprezentować całą gamę równych zagadnień związanych z wyścigami i rajdami samochodowymi – powiedział Sokół, który na konferencji uczestniczył online.

Europejskie Miasto Nauki 2024

Śląski Festiwal Nauki połączony jest z oficjalnym rozpoczęciem obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Ten tytuł przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską.

Po raz pierwszy w historii otrzymało je miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas Festiwalu odbędzie się EuroScience Open Forum największy kongres naukowy w Unii Europejskiej, a także 50 tematycznych tygodni naukowych.

Udział w festiwalu jest bezpłatny, jednak dzięki rejestracji na ŚFN uczestnicy otrzymają przed wydarzeniem informacje praktyczne i programowe. Wstęp na większość aktywności w programie jest nieograniczony, jednak wybrane wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wymagają wcześniej rejestracji.

Głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski. Współpracują: miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Śląski Festiwal Nauki 2023. Wiemy, kiedy odbędzie się jedna z największych imprez naukowych w Polsce i Europie - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki