Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd województwa przekazał kasę na integrację z uchodźcami z Ukrainy. Kilka projektów dotyczy powiatu makowskiego

OPRAC.:
Beata Dzwonkowska
Beata Dzwonkowska
Samorząd województwa dofinansował 55 inicjatyw służących integracji mieszkańców Mazowsza i uchodźców z Ukrainy. Są też projekty z powiatu makowskiego. Przeczytajcie.

Propozycje zostały zgłoszone przez mazowieckie organizacje pozarządowe. Na ten cel władze regionu przeznaczyły 500 tys. zł. Umowy z 14 beneficjentami podpisano we wtorek 26.09.2023.

Samorząd województwa mazowieckiego od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie jest solidarny z naszymi wschodnimi sąsiadami i wspiera obwody partnerskie m.in. poprzez przekazywanie pojazdów i sprzętu medycznego. Na Ukrainę trafiło w sumie 19 w pełni sprawnych i wyposażonych karetek z Mazowsza. Jedną z ostatnich inicjatyw była wspólna akcja samorządu województwa i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Mazowsze dla Ukrainy”. W ramach projektu sto ukraińskich dzieci spędziło dwa wakacyjne tygodnie na Mazowszu.

Samorząd Mazowsza nieustannie wspiera obywateli Ukrainy. Przykładem tej solidarności jest chociażby umożliwienie uchodźcom uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym Mazowsza. Aż 10 z 14 podpisujących umowy organizacji działa na terenie subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego. Pokazuje to duże zaangażowanie w pomoc uchodźcom w tej części Mazowsza. Takie inicjatywy zawsze zasługują na wsparcie

– zapewnia wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Wsparcie mazowieckich organizacji pozarządowych to jedna z form pomocy samorządu województwa skierowana do osób z Ukrainy przebywających na Mazowszu. Władze regionu zdecydowały o wsparciu 55 takich inicjatyw. Wśród nich są rodzinne pikniki integracyjne, wspólna rywalizacja sportowa czy wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.

– Pomagamy nie tylko ukraińskim żołnierzom, lecz także przybyłym na Mazowsze uchodźcom. Wśród nich jest wiele matek z dziećmi, które ze względu na doświadczenie wojny borykają się z ogromną traumą. Mam nadzieję, że na Mazowszu odnajdą spokój i poczucie bezpieczeństwa, a na twarzach dzieci zawita uśmiech – zaznacza członkini zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

W ramach zadania publicznego pn. „Wsparcie organizacji pozarządowych w trybie tzw. małych dotacji na rzecz uchodźców z Ukrainy” są realizowane inicjatywy związane z organizacją wypoczynku dla dzieci i młodzieży, działania integracyjne dla dzieci, młodzieży oraz seniorów, zajęcia wyrównujące różnice programowe z elementami języka polskiego, kursy językowe dla dzieci i seniorów. Wysokość dofinansowania lub finansowania zadania publicznego nie może przekroczyć 10 tys. zł.

– Od samego początku wspieramy Ukrainę. Przekazujemy nie tylko niezbędny sprzęt medyczny czy ambulanse, lecz także jesteśmy zaangażowani w pomoc uchodźcom, którzy w pierwszych tygodniach tłumnie przybyli na Mazowsze. Zależy nam na tym, by dobrze się u nas czuli i integrowali z mieszkańcami naszego regionu. Stąd decyzja o wsparciu inicjatyw, które mają temu służyć – podkreśla członkini zarządu województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Zobacz dofinansowane projekty z powiatu makowskiego na liście w naszej galerii zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki