Rzewnie. Trwa budowa przedszkola. W planach jest również budowa mostu na Narwi

Renata Jasińska
Renata Jasińska
Rzewnie. Na ostatniej sesji Rady Gminy Rzewnie, radni wyrazili zgodę na zawarcie porozumienia z gminą Rząśnik w celu budowy mostu. To kolejny krok, który ma przybliżyć realizację inwestycji.

Most na Narwi ma połączyć Nowe Łachy (gmina Rzewnie) i Nowy Lubiel (gmina Rząśnik).

Grunty po naszej stronie są już wykupione. W tym tygodniu grunty wykupuje gmina Rząśnik. Radni w tej gminie również podejmą taką uchwałę abyśmy mogli zawrzeć porozumienie międzygminne. Ten dokument umożliwi nam przygotowanie i wspólne sfinansowanie dalszej dokumentacji, w tym przede wszystkim tej dotyczącej uwarunkowań środowiskowych oraz przygotowania koncepcji budowy i wariantów realizacji inwestycji

– mówi nam wójt gminy Rzewnie, Wiesław Chrzanowski, który podjął się tego ambitnego, ale też kosztownego zadania.

- To jest wielkie wyzwanie, na które potrzeba dużo nakładów finansowych i którego żadna z zainteresowanych gmin nie jest w stanie zrobić z własnych pieniędzy. Dlatego wystąpiliśmy do Samorządu Województwa Mazowieckiego o wpisanie inwestycji do Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do 2030 roku. Oprócz Województwa Mazowieckiego, i zainteresowanych gmin w inwestycję zaangażować się mają także powiat makowski i powiat wyszkowski. Inwestycja ta będzie możliwa do zrealizowania w perspektywie finansowej na lata 2021-2027– dodaje.

Czy inwestycja ma szansę na realizację ?

– Czas pokaże. Ja się tego wyzwania podjąłem i zrobię wszystko, by ta przeprawa powstała. Podczas wizyt Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz wicemarszałka Wiesława Raboszuka padły wstępne deklaracje pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Na budowę mostu mieszkańcy czekają już wiele lat.

Pierwsze dostępne wzmianki o potrzebie budowy tej przeprawy pojawiały się już w pismach sprzed 200 lat

– mówi Wiesław Chrzanowski.

W miejscu planowanej budowy od ponad dwustu lat działa przeprawa promowa i jest to jedyny sposób komunikacji przez rzekę Narew, która dzieli dwie gminy Rzewnie i Rząśnik oraz dwa powiaty wyszkowski i makowski. Rzeka dzieli również parafię Lubiel i utrudnia chociażby dostęp do cmentarza mieszkańcom gminy Rzewnie.

Z promu korzystają rolnicy, którzy posiadają grunty po obu stronach rzeki oraz działkowicze których nieruchomości znajdują się na terenach obu gmin i powiatów. Warto dodać, iż połączenie promowe funkcjonuje tylko w okresie letnim, natomiast w pozostałych porach roku użytkownicy mają do pokonania kilkadziesiąt kilometrów do najbliższych przepraw mostowych, które znajdują się w Pułtusku i w Różanie.

Budowa mostu przez rzekę Narew pomiędzy wskazanymi gminami ma wpłynąć pozytywnie na pobudzenie rozwoju społeczno-gospodarczego poprzez poprawę infrastruktury technicznej, a także przyczynić się do wzrostu rozwoju społeczno-gospodarczego o zasięgu ponadlokalnym, poprawy konkurencyjności regionu, dostępności komunikacyjnej do wielu instytucji publicznych podniesienia jakości i efektywności zadań świadczonych w sferach publicznych m.in. w ochronie zdrowia, edukacji administracji publicznej i wielu innych.

Szkoda, że budowa mostu nie została wpisana do programu rządowego w ramach programu Mosty dla regionów”, mieszkańcy o to zabiegali, zbierali podpisy, zarejestrowali komitet, ale niestety to się nie udało

– dodaje.

Obecnie w gminie trwa budowa przedszkola oraz kuchni i adaptacji stołówki. Ta ma zakończyć się w marcu przyszłego roku.
Inwestycja również nie byłaby możliwa bez pozyskania środków zewnętrznych. I w tym wypadku gmina mogła liczyć na samorząd województwa mazowieckiego.

Budowa przedszkola była koniecznością. Nasze przedszkole mieści się w tej chwili w budynku Urzędu Gminy. To nie jest dobre rozwiązanie, ani dla dzieci, ani dla pracowników urzędu. Poza tym przedszkole wymagało dostosowania do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a taka przebudowa budynku byłaby bardzo kosztowna

– komentuje Wiesław Chrzanowski.

– Teraz cała oświata gminna będzie mieściła się w jednym kompleksie. Przedszkole będzie nowoczesne i co również jest bardzo ważne, w ramach projektu zostanie wybudowana także kuchnia do przygotowywania posiłków z pomieszczeniami do obróbki technologicznej produktów oraz stołówkę ( obecnie zarówno w przedszkolu, jak i w szkole zapewniany jest catering) – podsumowuje.

Zobacz inne materiały

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie