MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Jak rozlicza się freelancer, rzemieślnik i osoba zarabiająca u zagranicznego klienta?

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Pracowałeś w 2023 roku na licznych umowach o dzieło lub zlecenia? Podpowiadamy jak poradzić sobie z rozliczeniem przychodów
Pracowałeś w 2023 roku na licznych umowach o dzieło lub zlecenia? Podpowiadamy jak poradzić sobie z rozliczeniem przychodów 123rf.com/profile_tomwang
Otrzymywanie wynagrodzeń z różnych źródeł może dotyczyć zarówno osób niemających stałej pracy jak i dorabiających. Gdy jednak nadchodzi czas rozliczeń z fiskusem, to wolni strzelcy mają jednak najwięcej pracy. Jak wygląda to w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a jak, gdy pracowaliśmy na podstawie umów cywilno–prawnych? Co w przypadku współpracy dla zagranicznych klientów?

Spis treści

Rozliczenie podatkowe to coroczny obowiązek każdego podatnika, w tym również freelancera, niezależnie od formy prowadzonej działalności. Eksperci Lead w Useme, platformie upraszczającej rozliczenie na linii klient-freelancer podpowiadają, jak przejść przez ten proces bez bólu.

Podatnik musi gromadzić wszystkie dokumenty

Żaneta Siwik, ekspertka Useme przekonuje, że dzięki darmowym programom do uzupełniania zeznań podatkowych wypełnienie formularza PIT zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Czy tak jest w istocie? Co musi zrobić podatnik rozliczający się z pomocą narzędzi internetowych?

– Wystarczy zgromadzić dowody wszystkich swoich zarobków w formie elektronicznej, a następnie wgrać je do programu – komentuje Siwik.

Ekspertka uważa, że dzięki nowoczesnym narzędziom, zamiast kilkudziesięciu deklaracji PIT–11 od klientów, niezależny specjalista otrzymuje tylko jeden dokument, gdzie znajdzie podsumowanie wszystkich freelancerskich zarobków z całego roku.

Ale jak się do tego zabrać? Przypominamy, że deklarację podatkową można składać od 15 lutego do 30 kwietnia. Do końca stycznia klienci przygotowują PITy dla urzędu skarbowego, a do końca lutego – dla swoich wykonawców i współpracowników.

Jak rozliczyć podatek w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej?

Freelancerzy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, rozliczają się z fiskusem tak samo, jak inni przedsiębiorcy. Używa się do tego formularza PIT-36, gdzie należy samodzielnie wyliczyć przychody i należny podatek. Możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem, nawet jeśli ten zobowiązany jest do użycia PIT–37, nadal pozostaje otwarta, ale konieczne jest wówczas złożenie wspólnej deklaracji na formularzu PIT-36.

Umowy o dzieło oraz umowy zlecenia – jak je zawrzeć w jednej deklaracji?

Osoby, które pracują na umowach zlecenie lub o dzieło, powinny otrzymać od swoich zleceniodawców formularz PIT–11. Na jego podstawie składają w miejscowym urzędzie skarbowym deklarację PIT–37. Podatnicy, którzy w okresie rozliczeniowym otrzymują wiele druków PIT–11 – powinni sprawdzić, czy na pewno mają je od wszystkich firm, z którymi współpracowali. Dlaczego to takie ważne?

Warto przypomnieć, że obowiązek rozliczenia przychodów leży na podatniku nawet wtedy, kiedy nie otrzyma on takiego druku lub zleceniodawca nie zgłosił umowy do urzędu.
Gdyby w przyszłości podatnik został skontrolowany, to do odpowiedzialności za brak rozliczenia może zostać pociągnięty również podwykonawca.

A co, jeśli podatnik nie otrzymał PIT od zleceniodawcy?

Jeśli freelancer nie otrzymał PIT–11 od zleceniodawcy i równocześnie dokument ten nie został zarejestrowany w systemie urzędu skarbowego, dostępnym poprzez platformę „Twój e–PIT”, warto poprosić o wsparcie urząd – radzi ekspertka. Mimo braku formularza należy przygotować deklarację podatkową, wykorzystując dostępne informacje o dochodach bądź innych danych podatkowych.

Lepiej złożyć źle wypełnioną deklarację, niż nie złożyć jej wcale. Korekta nie musi oznaczać kary ze strony skarbówki, tym bardziej, gdy wina nie stoi po stronie podatnika.

– Wolni strzelcy bez działalności gospodarczej mają możliwość korzystania z dedykowanej im platformy, która w ich imieniu zawiera właściwą umowę ze zleceniodawcą, a na początku nowego roku wysyła im pojedynczy formularz PIT–11 agregujący wszystkie rozliczone umowy – zauważa Żaneta Siwik.

Jak wyjaśnia ekspertka, to rozwiązanie zwalnia freelancera z konieczności samodzielnego wyliczania podatku oraz kontaktowania się z urzędem skarbowym. W sytuacji, gdy dochody wolnego strzelca przekroczą limit pierwszego progu podatkowego, zalecane jest powiadomienie biura obsługi klienta danej platformy, by dostosować wysokość pobieranego podatku do 32 proc. – Gdy wolny strzelec nie zgłosi przekroczenia progu, platforma automatycznie zastosuje stawkę podatku na poziomie 12 proc. Może to skutkować koniecznością dokonania dodatkowej wpłaty podatku w momencie składania deklaracji podatkowej – tłumaczy Żaneta Siwik z Useme.

Pracowałeś dla zagranicznej firmy lub u osoby fizycznej? Ten formularz jest dla Ciebie

Freelancerzy, których zleceniodawca nie odprowadził w ich imieniu podatku, znajdują się w wyjątkowym. Dzieje się tak w przypadku pracy dla zagranicznego klienta lub u osoby prywatnej. W tych przypadkach należy sięgnąć po formularz PIT–36, obejmujący wszystkie uzyskane przychody, w tym te zazwyczaj deklarowane za pomocą formularza PIT–37.

Zdarza się też, że do zeznania podatkowego trzeba będzie dołączyć załączniki. Przychody uzyskane z zagranicy wymagają wypełnienia formularza PIT/ZG, a jeśli podatnik zamierza skorzystać z przysługujących mu ulg podatkowych, do deklaracji podatkowej powinien dołączyć także formularz PIT/O.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozliczenie PIT w 2024 roku. Jak rozlicza się freelancer, rzemieślnik i osoba zarabiająca u zagranicznego klienta? - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki