Łukasz Konstanty
Znakomicie rozpoczął się sezon 2023-24 dla polskich łyżwiarzy szybkich startujących w Pucharze Świata juniorów. Podczas zawodów odbywających się w Baselga di Pine na najwyższym stopniu podium w rywalizacji na 1 000 metrów stanęła Wiktoria Dąbrowska.

Aż 56 zawodniczek wzięło udział w rywalizacji na 1 000 metrów podczas pierwszych zawodów Pucharu Świata w sezonie 2023-24. Najszybsza z tego grona okazała się siedemnastoletnia Wiktoria Dąbrowska, zawodniczka na co dzień związana z klubem Korona Wilanów, która uzyskała czas 1:18,88 i aż o 0,81 s wyprzedziła Austriaczkę Jeannine Rosner, która zajęła drugą pozycję.

Pierwsze zwycięstwo Wiktorii Dąbrowskiej

Dla młodej łyżwiarki to życiowy sukces w zawodach juniorskiego PŚ. Co prawda przed rokiem w Seinajoki (Finlandia) na tym samym dystansie stanęła na podium, zajęła jednak wówczas drugie miejsce. Tym razem po raz pierwszy była najlepsza. Warto wspomnieć, że uzyskany przez nią czas jest niewiele słabszy od wykręcanego przez starsze koleżanki startujące w Grupie B seniorskiego Pucharu Świata - Natalii Jabrzyk i Igi Wojtasik.

Dąbrowska bardzo dobrze spisała się także na najkrótszym dystansie (500 metrów), na którym zajęła 4. pozycję. Miejsce w najlepszej trójce przegrała o zaledwie 0,03 s z inną Polką, piętnastoletnią Hanną Mazur. Młodziutka łyżwiarka uzyskała gorszy czas jedynie od dwóch znacznie starszych rywalek - osiemnastoletniej Japonki Hany Noake (0,23 s) i dziewiętnastoletniej Holenderki Jillian Knook (0,17 s).

Wartymi odnotowania wynikami są jeszcze szóste miejsce Szymona Wojtakowskiego (500 metrów) i piąte Zofii Braun (wyścig ze startu wspólnego). Kolejne zawody juniorskiego Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim zaplanowano na 2-3 grudnia we włoskim Collalbo.

Ruszył Puchar Świata juniorów w short tracku

W miniony weekend w Leeuwarden odbyły się także pierwsze w tym sezonie zawody Pucharu Świata juniorów w short tracku. Najlepsze wyniki zanotowały zawodniczki startujące na dystansie 500 metrów - w finale wystąpiła Kornelia Woźniak (zajęła ostatecznie 5. miejsce), z kolei w finale B Anna Falkowska (łącznie sklasyfikowana na siódmym miejscu, druga w wyścigu) i Michalina Wawer (ósme miejsce). Falkowska uplasowała się także na siódmym miejscu w zmaganiach na 1000 metrów.

Kolejne zawody juniorskiego Pucharu Świata w short tracku zaplanowano na 1-3 grudnia, również w Leeuwarden.