Program szczepień przeciw COVID-19 dla Polaków. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Program szczepień przeciw COVID-19 dla Polaków. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić?
Program szczepień przeciw COVID-19 dla Polaków. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić? Karolina Misztal
W tej chwili trwa tzw. etap 0 szczepień. Szczepionki są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Kiedy w kolejkę będą mogli stanąć zwykli Polacy?

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. (takie są plany rządu).

Etapy rejestracji do szczepień przeciw COVID-19:

 • Rejestracja - online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta
 • Zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza
 • Wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu
 • Powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji

Gdzie będą się odbywać szczepienia:

 • w przychodniach (POZ)
 • w szpitalach
 • w szpitalach rezerwowych
 • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę

W tej chwili trwa tzw. etap 0 szczepień. Szczepionki są przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. Są to: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

W etapie I ze szczepień skorzystają pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele.

Na razie jedyną szczepionką zaakceptowaną przez Unię Europejską z rekomendacji warunkowej EMA (Europejska Agencja Leków) jest szczepionka od firm Pfizer/BioNTech.

Docelowo zaplanowano zakup kilkudziesięciu milionów dawek szczepionek. Zakupy w imieniu krajów UE negocjowała Komisja Europejska.

Od tych firm Polska kupi szczepionki

 • Astra Zeneca
 • Sanofi-GSK
 • Janssen Pharmaceutica NV
 • Pfizer/BioNTech
 • CureVac
 • Moderna.

Tyle sztuk szczepionek kupi Polska:

 • Astra Zeneca (16 mln zakupionych dawek)
 • Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln zakupionych dawek)
 • Pfizer / BioNTech (16,74 mln zakupionych dawek)
 • CureVac (5,65 mln zakupionych dawek)
 • Moderna (6,69 mln zakupionych dawek)

Jak zapewnia rząd Mateusza Morawieckiego zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Szacowany koszt szczepionek to ok. 2,4 mld zł uwzględniający fakt, że Komisja Europejska negocjowała obniżki cen w producentów.

Szczepienie będzie bezpłatne, dobrowolne z możliwością wyboru szczepionki, pod warunkiem, że już wszystkie z powyższej listy będą dopuszczone w UE do obrotu.

Szczepienie przeciw COVID-19 w pytaniach i odpowiedziach

Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?
Szczepienia będą dobrowolne. Celem strategicznym zapisanym w Narodowym Programie Szczepień jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Ile kosztuje szczepionka na koronawirusa?
Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna.

W jaki sposób będzie można zgłosić chęć zaszczepienia się? Czy potrzebne będzie skierowanie od lekarza? Jeśli tak, kto skierowanie wystawi?
Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Etapy szczepień Polaków
Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych;

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Czy dostanę zaświadczenie, że jestem zaszczepiony?
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. ​​​​Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Czy rząd planuje fundusz dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne?
Planowane jest stworzenie funduszu kompensacyjnego dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Szczegółowe zasady tego funduszu zostaną określone w ustawie.

Czy lekarz prywatny, który nie ma podpisanej umowy z NFZ, może wystawić skierowanie na szczepienie?
Każdy lekarz z dostępem do aplikacji gabinet.gov.pl, niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ.

Czy cudzoziemcy będą szczepieni w Polsce?
Cudzoziemcy z prawem pobytu podlegają szczepieniom na takich samych zasadach jak obywatele RP.

Materiał oryginalny: Program szczepień przeciw COVID-19 dla Polaków. Kto i kiedy będzie mógł się zaszczepić? - Polska Times

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 grudnia, 18:59, Abadon:

szczepić się mogą psy dupami

Czyli Adolf z tym pisobolszewickim dzbanem od Rachonia i Misiejuka .

Od rana do wieczora

j888bie Adolfa abadona

wyobraźnia chora

psychol codziennie stęka

jak dostępność szczepień

to dla niego wielka m0rdęga

wiecznie toczy pianę

kłapie pyskiem najaranem

klei bzdury z netu

będąc tylko tępym , bezmyślnym baranem .

Braki edukacji to rzecz straszna

robi z idioty netowego mesjasza

jęczy "gdzie jest wolność nasza"

łże , pomawia i ludzi przestrasza .

Takie nawiedzone dzbany w necie

to żadna w tych czasach nowina

nikomu na pewno nie będzie żal

zgonu tego niewyszczepionego sk.syna .

A
Abadon

szczepić się mogą psy dupami

Dodaj ogłoszenie