MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premie dla młodych rolników 2018 - nabór wniosków będzie latem. Do wzięcia 100 tys. zł [kryteria, wymagania]

Oprac. AGW
pixabay.com
Młody rolnik może starać się o premię w wysokości 100 tys. złotych. Wydłużono okres, w jakim mógł prowadzić gospodarstwo przed złożeniem wniosku. To już nie rok, a dwa.

Dane gospodarstwo taką pomoc finansową może dostać tylko raz. W ubiegłorocznym naborze do Agencji trafiło prawie 5 tysięcy wniosków - dokładnie w całej Polsce 4903 wnioski o przyznanie premii dla młodych rolników. W 2018 wnioski można składać od 29 czerwca do 30 lipca 2018.

Młody rolnik, czyli osoba pełnoletnia, ale mająca nie więcej niż 40 lat, posiada kwalifikacje zawodowe (wynikają z posiadanego wykształcenia albo wykształcenia i stażu pracy w rolnictwie, bądź zobowiąże się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w czasie 3 lat od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy).

Sprawdź też: Kolejny nabór na modernizację gospodarstw rolnych w 2018 roku. Start jeszcze w czerwcu

Kolejne kryteria: rozpoczął prowadzenie działalności rolniczej - w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych wynoszącej minimum 1 ha - przed złożeniem wniosku, ale nie wcześniej niż 2 lata.

Młody rolnik może złożyć wniosek przed dniem, w którym stał się właścicielem lub wszedł w posiadanie gospodarstwa o powierzchni użytków rolnych wynoszącej min. 1 ha, nie był posiadaczem zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, nie wystąpił o płatności bezpośrednie, nie wystąpił o pomoc finansową dla rolników w ramach programów UE lub pomocy krajowej, nie prowadził działu specjalnego produkcji rolnej.

Inny obowiązek to przygotowanie biznesplanu, który dotyczy rozwoju gospodarstwa oraz zobowiązanie się do zrealizowania tego biznesplanu nie później niż w ciągu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy. Najpóźniej w okresie 9 miesięcy od doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy młody rolnik musi rozpocząć jako kierujący prowadzenie gospodarstwa:

  • o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, a w województwach o niższej średniej - co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie oraz nie większej niż 300 ha;
  • którego wielkość ekonomiczna jest nie mniejsza niż 13 000 euro i nie większa niż 150 000 euro.

Premia dla młodych rolników 2018 w wysokości 100 000 zł jest wypłacana w 2 ratach:

  • I rata – 80% całkowitej wartości pomocy – 80 000 zł (wniosek o płatność I raty składa się w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy);
  • II rata – 20% całkowitej wartości pomocy – 20 000 zł (wniosek o płatność II raty składa się po realizacji biznesplanu, jednak nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do dnia 31 sierpnia 2023 r.).

Na co można wydać premię dla młodych rolników?

ARiMR tłumaczy, na co jest przyznawane wsparcie. "Pomoc jest przyznawana, jeżeli w gospodarstwie, którego rozwoju dotyczy biznesplan, planuje się prowadzenie działalności w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego lub reprodukcyjnego, produkcji warzywniczej, roślin ozdobnych lub grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowli i produkcji materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych lub produkcji zwierzęcej typu przemysłowo-fermowego, z wyłączeniem chowu i hodowli ryb".

Premia w całości musi zostać przeznaczona na prowadzoną w gospodarstwie działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie w kwocie stanowiącej co najmniej 100% kwoty pomocy, w tym inwestycje w środki trwałe o szacunkowej wartości równej co najmniej kwocie stanowiącej 70% kwoty pomocy.

Inwestycje w środki trwałe:

  • nie mogą być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy;
  • mogą dotyczyć zakupu wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia;
  • w przypadku inwestycji budowlanej, może być uwzględniona inwestycja, która będzie położona na gruntach stanowiących własność wnioskodawcy lub beneficjenta, przedmiot użytkowania wieczystego lub przedmiot dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego.

Źródło: ARiMR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Premie dla młodych rolników 2018 - nabór wniosków będzie latem. Do wzięcia 100 tys. zł [kryteria, wymagania] - Gazeta Pomorska

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki