Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posłowie wybrali marszałka Sejmu X kadencji. Szymon Hołownia będzie prowadził obrady izby niższej

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Wideo
od 16 lat
Sejm wznowił obrady, podczas których posłowie wybrali nowego marszałka izby niższej. Został nim kandydat Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, lider Polski 2050 Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia został nowym marszałkiem Sejmu.
Szymon Hołownia został nowym marszałkiem Sejmu. Fot. Sylwia Dąbrowa

Posłowie wybrali marszałka Sejmu

Nowym Marszałkiem Sejmu został lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który był kandydatem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy - ugrupowań, które podpisały umowę koalicyjną i mają 248 mandatów.

- Po tym głosowaniu nikt nie może już mieć wątpliwości, że jest w tym Sejmie większość gotowa do wzięcia odpowiedzialności za kraj. (...) Mój cel i program jest prosty: chciałabym, aby rodzice, gdy w telewizji pokazują dzieciom Sejm, nie zasłaniali im oczu i nie zatykali im uszu. Przeciwnie - by mówili: zobaczcie, tak można ze sobą rozmawiać, nawet gdy się ze sobą nie zgadza - powiedział po wyborze na marszałka Sejmu Szymon Hołownia.

- Zapewniam, że Sejm nie będzie kolejną areną wyniszczającej wojny polsko-polskiej. Wszystkich posłów czy z koalicji rządzącej, czy z opozycji będą obowiązywać te same standardy, a rolą marszałka będzie pilnowanie zasad fair-play - dodał nowy marszałek Sejmu.

- Zapowiadam, że będę bezwzględnie przestrzegał zasad, na które się wspólnie umówiliśmy z szacunku do 21 milionów Polaków, którzy nie po to stali nocą w kolejach, byśmy teraz tracili ich cenny czas na kolejne show. Zakładam, że nie tylko jeden ja na tej sali mam już za sobą etap show i płomiennej publicystyki, że chcecie, byśmy wspólnie zbudowali nowy Sejm, Sejm szacunku do siebie nawzajem i do wszystkich obywateli, niezależnie od wieku, płci, tego, czy są wierzący, czy niewierzący, czy mieszkają na wsi, w małych miastach czy metropoliach, czy są seniorami, czy osobami z niepełnosprawnością. Drogie posłanki, drodzy posłowie witajcie w Sejmie różnych Polaków, Sejmie Rzeczypospolitej. Wiwat wszystkie stany - zakończył przemówienie.

Nowy marszałek Sejmu ma sprawować tę funkcję do 13 listopada 2025 r. W drugiej połowie kadencji Sejmu marszałkiem izby niższej zgodnie z umową koalicyjną ma być Włodzimierz Czarzasty.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości, które w Sejmie X kadencji ma 194 mandaty, była Elżbieta Witek.

Po wyborze marszałek Sejmu objął przewodnictwo obrad.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

To pierwsza decyzja posłów X kadencji Sejmu RP

Wybór marszałka jest pierwszą decyzją posłów X kadencji. Wybór następuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Głosowało 459 posłów, większość bezwzględna wynosiła 230 posłów.

Za kandydaturą Hołowni głosowało 265 posłów, a za kandydaturą Witek - 193 parlamentarzystów.

Źródło: PAP/i.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posłowie wybrali marszałka Sejmu X kadencji. Szymon Hołownia będzie prowadził obrady izby niższej - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki