MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Porządek w Porządziu

Iza StaŃczak
Nazwa Porządzie prawdopodobnie pochodzi od pierwotnego układu wsi, siedlisk wedle określonego porządku. Takie przypuszczenia wysnuwają starsi mieszkańcy Porządzia. Te przypuszczenia jednak nie mają odzwierciedlenia w źródłach.

Trudno o potwierdzenie tego założenia. Z nazwą Porządzie związana jest pewna anegdota. Otóż swego czasu na wizytę do PGR-u w Rząśniku jechał Edward Gierek. Podobno gdy zobaczył nazwę Porządzie "Po-rządzie" powiedział do swojego podwładnego "Wracajmy, bo jak tu piszą, że jest już po rządzie, to nie wiadomo co z Komitetem Centralnym".
Porządzie w przeszłości stanowiło zachodnią granicę Puszczy Kurpiowskiej. Ciekawostką etnograficzną jest zapisek Marii Żywirskiej o tkackiej pracy kobiet w Porządziu.
Gospodyni w ciągu jednego dnia, odrywając się także do robót gospodarskich, mogła utkać płótna na dwa lub trzy worki z łepków, bądź ścianę płótna. W ciągu zimowego okresu jedna gospodyni potrafiła utkać 25 ścian (125 m) płótna zwykłego, pięć ścian (25 m) grubszego na codzienne kiecki lub męskie ubrania, trzy ściany (13 m) tkaniny np. na worki. Taka była roczna produkcja jednej gospodyni w Porządziu.

Porządzie dziś kojarzy się z parafią tam istniejącą i sanktuarium. Parafia pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus została powołana 28 października 1927 roku przez biskupa płockiego Antoniego Juliana Nowowiejskiego. 25 marca 1992 roku na podstawie bulli Papieża Jana Pawła II parafia została wyłączona z diecezji płockiej i włączona do diecezji łomżyńskiej. Szczególną postacią dla porządzian jest ksiądz Jan Trzaskoma. W 1927 roku ksiądz Trzaskoma zakupił w Dzierżeninie XIII-wieczny kościółek drewniany. W Porządziu wzniesiono świątynię z wykorzystaniem materiału z zakupionego kościółka. Powstała wówczas świątynia został powiększona w 1954 roku i taka pozostaje do dziś. Sam ks. Trzaskoma zapisał się w historii Porządzia jako bohater II wojny światowej. Był kapelanem Wojska Polskiego. Za swoje zaangażowanie w czasie wojny zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau w1943 roku. Przy kościółku jest pomnik poświęcony bohaterom Porządzia - ks. Janowi Trzaskomie, ppor. Tadeuszowi Zawadzkiemu "Zośce" i kilku mieszkańcom Sieczych, którzy pomogli w zdobyciu posterunku niemieckiej straży granicznej w ramach akcji "Taśma Wschodnia" w sierpniu 1943 r. Byli to Antoni Pakieła, jego syn Stanisław oraz Aleksander Pakieła i Piotr Ślubowski.
1 października 2004 roku biskup Stanisław Stefanem wyniósł kościół w Porządziu do rangi sanktuarium. Jest to miejsce szczególnego kultu cudownej figury świętej Teresy od Dzieciątka Jezus. To jest jedyne sanktuarium pod tym wezwaniem w Polsce. Już od kilku lat przyjeżdżają tu pielgrzymi, by pokłonić się przed figurą. Opiekuje się nimi obecny proboszcz parafii ks. Stefan Ceberek.
Źródła: M. Żywirska "Puszcza Biała. Jej dzieje i kultura", W. Szydlik "Puszcza Biała. Strony rodzinne".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki