Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

7 cudów naszej ziemi

Jarosław Sender
Kościół, forteca i szpital
7 cudów naszej ziemi

Kończymy akcję "Siedem cudów naszej ziemi". Ostatnią propozycją zgłoszoną przez naszych Czytelników, którą prezentujemy, jest barokowy klasztorny zespół pobernardyński w Ostrołęce. Od samego początku trwania naszego przedsięwzięcia, to właśnie ten obiekt był zgłaszany do rubryki najczęściej.

Fundatorem kościoła był sędzia ziemi nurskiej, mieszkaniec Ostrołęki, poseł Tomasz Gocłowski. Budowa rozpoczęła się w 1665 roku , a kilkadziesiąt lat później, w 1696 roku został on konsekrowany przez biskupa płockiego Andrzeja Chryzostoma Załuskiego i otrzymał tytuł św. Antoniego z Padwy. Do 1864 roku kościół był własnością zakonu Bernardynów. Potem opiekę nad zabudowaniami sprawowała diecezja. W roku 1927 zespół poklasztorny został przekazany miejscowej parafii. Kościół był również świadkiem kilku historycznych wydarzeń. W jednej z najważniejszych bitew Powstania Listopadowego bronili się tutaj Czwartacy, a w trakcie I wojny światowej budynek kościoła służył za szpital wojskowy.

Kościół jest jednonawowy, zbudowany na planie krzyża. Wewnątrz znajduje się dziewięć ołtarzy. Największy jest ołtarz główny, pod wezwaniem św. Antoniego. W jego środkowym polu znajduje się obraz świętego z dzieciątkiem, pochodzący z początku XVIII wieku. Piękna polichromia kościoła wykonana został przez zakonnika - bernardyna Walentego Żebrowskiego w latach 1762-1756. Malowidła te pokrywają znaczną część wnętrza, zajmują sklepienie i ściany. Wszystkie łączy wspólna treść - postać św. Antoniego z Padwy. Dotyczą one wydarzeń z jego życia oraz cudów, które dokonywał.

Prostokątny dziedziniec przed kościołem nosi nazwę kalwarii. Z trzech stron otoczony jest on krużgankami. Czwarta strona jest kruchtą. Plac i krużganki zostały zbudowane w 1752 roku. W kruchcie znajdują się trzy rzeźby: Chrystus Ukrzyżowany z XVIII wieku oraz Matka Boska Bolesna z XVII wieku i św. Józef z Dzieciątkiem, również z XVII wieku. Mieści się tam również dawna kropielnica z brunatnego marmuru. Zdobią ją postacie ewangelistów i Chrystus z kulą ziemską w dłoni. W krużgankach znajdują się wnęki, w których umieszczono obrazy przedstawiające Drogę Krzyżową. Poza tym, znajdują się tam dwadzieścia trzy obrazy z XVIII wieku, malowane na płótnie.

W nocy z 13 na 14 marca 1989 roku na skutek pożaru, wnętrze kościoła uległo poważnemu zniszczeniu. Został on jednak zrekonstruowany i doprowadzony do pierwotnego stanu w ciągu kilku lat. W czerwcu 2007 roku kościół wszedł w posiadanie relikwii św. Antoniego, które zostały sprowadzone z Padwy. n

Tekst i zdjĘcia PaweŁ Krajewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki