Przybywa użytkowników urządzeń mobilnych, na popularności zyskuje Internet Rzeczy, a my coraz bardziej uzależniamy się od nowych technologii. Te trendy mają nieuchronny wpływ na rynek pracy. CV w formie nagrania wideo czy inteligentne biuro, w którym można sterować wieloma urządzeniami jednocześnie ze smartfona, to tylko nieliczne przykłady zacierania się granic między pracą a cyfryzacją.
Nie tylko szewc czy bibliotekarz mogą mieć powody do zmartwień. Automatyzacja i robotyzacja dosięgnęły te obszary, które jeszcze 15-20 lat temu wydawały się perspektywiczne. Dlatego, zanim wybierzemy profesję, z którą chcielibyśmy związać swoją przyszłość, warto zastanowić się, czy wkrótce nie pożałujemy tej decyzji. Niektóre stanowiska kilkanaście lat temu stwarzały możliwości wysokich zarobków, ale dzisiaj wiążą się z poczuciem niepewności. Inne – wręcz przeciwnie, rozwijają się wraz z postępem technologicznym.
Te branże są zagrożone przez roboty
- Według ostatnich badań przeprowadzonych przez McKinsey do branż najbardziej podatnych na automatyzację należą: transport, przemysł przetwórczy, górnictwo i tradycyjnie rolnictwo, gdzie przecież zatrudnienie maleje od lat. Oczywiście nie zawsze potencjał do automatyzacji branży musi powodować mniejsze zatrudnienie. Czasem może być wręcz przeciwnie, bo potrzebne będą osoby potrafiące pracować z nowymi technologiami, a wiele branż, np. transport, dzięki automatyzacji ma szansę jeszcze mocniej zyskać na znaczeniu – mówi w rozmowie ze „Strefą Biznesu” Kamil Rybikowski, ekspert w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Pracodawcy stawiają na kompetencje miękkie
Mimo że niektóre branże rozwijają się wraz z postępem technologicznym, coraz liczniejsze zawody odchodzą do lamusa. Na szczęście inwazja robotów nam nie grozi, a pracownicy mogą przygotować się do zmiany dotychczasowej specjalizacji. Pomocne okazują się tutaj rozmaite szkolenia, ale wielu umiejętności można nauczyć się w praktyce.
- Nie da się ukryć, że zapotrzebowanie na pracowników w przetwórstwie spożywczym, metalowym czy stolarstwie może być mniejsze. Proces ten nie przebiega z dnia na dzień, pracownicy mają czas na nabycie nowych kompetencji pozwalających na przebranżowienie. Ważne są przede wszystkim umiejętności miękkie, niezależne od poszczególnych specjalności – zdolność do pracy zespołowej, kreatywność etc. Po nabyciu tych zdolności łatwe jest znalezienie pracy nawet w bardzo odległej branży – ocenia Kamil Rybikowski.
Podobnego zdania jest Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. prawa pracy w Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej.
- Obecnie pracodawcy cenią tzw. kompetencje miękkie, czyli np. komunikatywność, umiejętność pracy w grupie i pracy pod presją czasu, szybkość w działaniu, samodzielność w realizacji zadań czy samodyscyplinę. Coraz większego znaczenia nabierają też takie cechy, jak kreatywność, innowacyjna postawa i otwartość na zmiany. Oczekują ich zwłaszcza nowoczesne firmy, które szukają tzw. talentów. Wszystkie te elementy, razem z kompetencjami twardymi (wykształcenie i kwalifikacje), składają się na kapitał ludzki danej osoby. Im wyższa jakość kapitału ludzkiego, tym wyższe zarobki – podkreśla Wioletta Żukowska-Czaplicka.
Z automatyzacją wygrają ci najbardziej kreatywni
W dobie cyfryzacji rynek pracy staje się coraz większą niewiadomą. Powstają nowe zawody, o których nawet nie śnili nasi dziadkowie. Umiejętność przystosowania się do rozwoju technologicznego może zaważyć na naszej przyszłości zawodowej.
- Rynek pracy bardzo dynamicznie się zmienia. Jeszcze kilkanaście lat temu nie istniały takie zawody, jak twórca aplikacji, menadżer social media, kierowca Ubera czy inżynier samochodów autonomicznych. Podobnie będzie w kolejnej dekadzie. Na Światowym Forum Ekonomicznym w ubiegłym roku oszacowano, że aż 65 proc. dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały – mówi „Strefie Biznesu” Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Sevice.
– Nie znaczy to jednak, że nie mamy jak przygotować uczniów do zmiany na rynku pracy. Dużą rolę odegrają te kompetencje, które trudniej zautomatyzować. Na pierwszy plan wybije się kreatywność i zdolność twórczego myślenia. Trudno sobie wyobrazić, żeby roboty mogły zastąpić reżysera, kuratora sztuki czy nawet marketingowca. Warto też pamiętać, że postępująca automatyzacja nie sprawi, że nagle znikną różne zawody i specjalizacje, ale na pewno będą one się zmieniały. Przykładowo, utrzyma się zapotrzebowanie na programistów, ale muszą oni stale nabywać nowe kompetencje – dodaje Krzysztof Inglot.
Automatyzacja to nie wszystko. Elastyczność jest w cenie
Na rynku pracy trzeba wykazać się otwartością na zmiany, chęcią przyswajania wiedzy oraz zdobywania nowych umiejętności. Sukces odniosą ci, którzy śledzą trendy panujące na rynku i są gotowi się dokształcać.
- Bez względu na branżę, pracodawcy będą potrzebować na swoim pokładzie ludzi elastycznych i zmotywowanych. Zmiana zawodu idzie w parze z przyswojeniem odpowiedniej wiedzy i nabyciem unikalnych na danym stanowisku umiejętności. Wpierw powinniśmy zacząć od fachowej literatury, kursów, szkoleń, spotkań branżowych, poznania środowiska i nabrania pewności, że ścieżka, którą obraliśmy, jest właściwa. Czasem niezbędne okazuje się ukończenie dodatkowej szkoły policealnej, studiów licencjackich, magisterskich bądź podyplomowych – uważa Iga Rustowska, starszy konsultant ds. rekrutacji w agencji pracy Jobhouse.
Robotyzacja postępuje niezwykle szybko w krajach rozwiniętych oraz tych, które dyktują trendy w świecie technologii. W Polsce praca robotów nadal cieszy się stosunkowo niewielką popularnością.
– Nie popadajmy jednak w panikę „robotyzacji”. Według raportu „2017 World Robot Statistics”, opublikowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (ang. International Federation of Robotics, IFR), miastem, w którym roboty w pracy widoczne są na co dzień, jest Seul w Korei Południowej. Dalsze miejsca zajęły: Singapur, Japonia, Niemcy, Dania, Stany Zjednoczone, Włochy, Hiszpania i Kanada. Polski jeszcze nie zaznaczono w opracowanych wynikach – uspokaja ekspertka.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Polecane oferty

motus
Scooty 10 Lite 2022 Hulajnoga elektryczna MOTUS
jedziesz, składasz, przenosisz, by bez problemu po…

bird
Air Czarny Hulajnoga elektryczna BIRD
pokonaj korki i korki z potężnymi osiągami, zerową…

bird
Air Srebrny Hulajnoga elektryczna BIRD
pokonaj korki i korki z potężnymi osiągami, zerową…