Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jak sobie radzą na rynku pracy? „Zauważalny jest pozytywny trend"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Firma zatrudniając osobę z niepełnosprawnością przede wszystkim zyskuje silnie zmotywowanego pracownika. Są też czynniki ekonomiczne w postaci dofinansowania do wynagrodzenia.
Firma zatrudniając osobę z niepełnosprawnością przede wszystkim zyskuje silnie zmotywowanego pracownika. Są też czynniki ekonomiczne w postaci dofinansowania do wynagrodzenia. Unsplash/ Rémi Walle
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. – W Polsce ta grupa zawodowa często napotyka trudności w dostępie do rynku pracy – komentuje dla nas Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower. Ekspert zwraca uwagę, że są to osoby, które w pełni wykorzystują daną im szansę, stawiają na rozwój, działają najlepiej, jak potrafią, są otwarte i chętne do współpracy.

Spis treści

Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w grudniu 2022 roku w Polsce było 2,3 mln osób z orzeczeniem o niepełnosprawności pobierających świadczenia emerytalno-rentowe, ponad połowę stanowili mężczyźni (51,1 proc.).

– Po wynikach aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami w 2022 i obiecującym początku tego roku można było spodziewać się wzrostu, jednak 2023 rok przyniesie podobny wynik na poziomie około 550 tys. – komentuje dla Strefy Biznesu Łukasz Kubiak, ekspert rynku pracy z Manpower, lider projektu zatrudniania osób z niepełnosprawnościami. – W Polsce ta grupa zawodowa często napotyka trudności w dostępie do rynku pracy – dodaje.

Wśród najczęściej wymienianych barier na drodze do sukcesu zawodowego osób niepełnosprawnych wymieniane są m.in.:

  • brak aktualnej wiedzy o możliwościach ich zatrudnienia,
  • odpowiednie dopasowanie stanowiska pracy,
  • obawy pracodawców o częstą nieobecność w miejscu pracy ze względu na stan zdrowia,
  • niewystarczające zmiany w procesie rekrutacji oraz adaptacji na dostępne stanowiska pracy,
  • stereotypy

W tych zawodach najczęściej pracują osoby z niepełnosprawnościami

Jak tłumaczy nam Kubiak, najczęściej osoby z niepełnosprawnościami znajdują zatrudnienie w branżach utrzymania porządku, coraz częściej zauważalne są oferty do call center, gastronomii. – Widać również coraz większe zapotrzebowanie w sektorze IT, administracyjnym i biurowym – wymienia i przypomina, że jeszcze 5-6 lat temu, osoby z niepełnosprawnościami najczęściej były zatrudniane na stanowiska produkcyjne, związane z pakowaniem, czy dozorowaniem.

Pracodawca zatrudniając osobę z niepełnosprawnością przede wszystkim zyskuje silnie zmotywowanego, lojalnego pracownika. To osoby, które w pełni wykorzystują daną im szansę, stawiają na rozwój, działają najlepiej, jak potrafią, są otwarte i chętne do współpracy – podkreśla Kubiak.

Ponadto zwraca uwagę na czynniki ekonomiczne w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnościami. Dodatki te różnią się w zależności od stopnia niepełnosprawności kandydata.

Kwestia zarobków osób z niepełnosprawnościami, tak jak w sytuacji wszystkich stanowisk zależy od wielu czynników, takich jak poziom wykształcenia, doświadczenie zawodowe, czy rodzaj wykonywanej pracy – podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jak sobie radzą na rynku pracy? „Zauważalny jest pozytywny trend" - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki