Spis treści
Bezpłatny sprzęt dla niepełnosprawnych z PFRON
Sprzęt dla osób z niepełnosprawnościami, z którego mogą korzystać za darmo, jest już dostępny w wypożyczalni PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych). O zakupieniu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych 14 tys. jednostek różnych urządzeń za ok. 100 mln zł poinformował we wtorek 5 września 2023 r. Paweł Wdówik, wiceminister rodziny i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
– Wchodzimy w rozwiązania, które w innych krajach europejskich już funkcjonują. Rewolucją jest to, że od tej pory zaawansowane urządzenia będą dostępne w ramach wypożyczenia – powiedział Paweł Wdówik.
Sprawdź też: Osoby niepełnosprawne nie stracą prawa do świadczeń. Ważność orzeczeń w 2024 r. zostanie przedłużona
Decyzję o otwarciu wypożyczalni poprzedziły konsultacje w ramach Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych.
– Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych w swoich działaniach wielokrotnie była kontrolowana przez wszystkie instytucje kontrolne, m.in. CBA i NIK. W żadnym z tych badań nie było zastrzeżeń, były za to pochwały za jakość, skuteczność realizowanych przedsięwzięć i przejrzystość postępowań, które mimo tego, że są niejawne, są prowadzone w sposób rzetelny i zgodny z prawem – powiedział Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dodał, że kolejne zamówienia na sprzęt dla niepełnosprawnych będą realizowane w ramach prawa zamówień publicznych.
Jak funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu dla niepełnosprawnych?
Z wypożyczalni sprzęt wysyłać niepełnosprawnym i serwisować go ma RARS. Nabór i weryfikację wniosków osób z niepełnosprawnościami będzie prowadził PFRON. Jak zapowiedział prezes Funduszu Krzysztof Michalkiewicz, zainteresowani będą mogli najpierw przetestować sprzęt. Lista dostępnych urządzeń będzie przy tym aktualizowana co pół roku. Zapowiedział też, że lada chwila powołany zostanie zespół ds. zakupów tego sprzętu, stanowiący ciało opiniodawczo-doradcze.
W wypożyczalni znajdują się już m.in. wózki i skutery dla osób niepełnosprawnych ruchowo, notatniki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne czy wysoko zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe. Dostępna jest też technologia AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu mogą się o to starać za pośrednictwem PFRON. Co jednak ważne, za wypożyczenie sprzętu zapłacą kaucję w wysokości 2 proc. wartości danego urządzenia. Kaucja będzie zwrotna. Ma to zachęcić użytkowników do dbałości o wypożyczone mienie. Jak podkreślił Paweł Wdówik, każdy z tych sprzętów jest drogi, bo kosztuje od kilkudziesięciu, do kilkunastu tysięcy złotych.
Prezes RARS powiedział też, że wypożyczalnia „narusza dzisiaj na rynku interesy dystrybutorów, producentów czy różnych sieci powiązań, które korzystały i miały wypróbowane przez lata swoje pozycje, właśnie w ramach dostarczania tych technologii wspomagających”. Z powodu łamania tych oligopoli spodziewane są ataki na to przedsięwzięcie, jednak dobro pacjentów jest najważniejsze. (PAP)
Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ joz/ arz
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?