MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polaków nie stać na posiadanie samochodu? Zaskakujące wyniki badania

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z badania wynika, że dwóch na trzech Polaków w obecnej sytuacji gospodarczej – mając na uwadze chociażby inflację czy ceny paliw – boi się, że nie stać ich na zakup i utrzymanie samochodu.
Z badania wynika, że dwóch na trzech Polaków w obecnej sytuacji gospodarczej – mając na uwadze chociażby inflację czy ceny paliw – boi się, że nie stać ich na zakup i utrzymanie samochodu. Jakub Steinborn/ Polska Press
Nasze nastroje, mówiąc delikatnie, nie są najlepsze. Przeszło dwie trzecie z nas jest pesymistycznie nastawionych do stanu polskiej gospodarki. Według marcowego badania Kantar „Nastroje społeczne Polaków” obecnie niemal połowa Polaków jest zdania, że w ciągu najbliższych trzech lat pogorszą się materialne warunki życia w kraju. To z kolei skutkuje tym, że w aktualnych okolicznościach, mając na uwadze, chociażby inflację czy ceny paliw, nie stać nas na nabycie ani utrzymanie auta.

W prawie połowie polskich gospodarstw domowych jest jedno auto (47 proc.), w więcej niż w co czwartym (28 proc.) – dwa, a w co dziesiątym liczba samochodów jest jeszcze wyższa – wynika z badania GfK przeprowadzonego na zlecenie Beesafe. Natomiast brak pojazdu zadeklarowało 16 proc. respondentów.

Koszty zakupu i utrzymania auta ponad nasze możliwości?

Z badania wynika, że dwóch na trzech Polaków w obecnej sytuacji gospodarczej – mając na uwadze, chociażby inflację czy ceny paliw – boi się, że nie stać ich na zakup i utrzymanie samochodu. Tę obawę szczególnie widać u respondentów w wieku 15-29 lat, a także wśród przedstawicieli jednoosobowych gospodarstw domowych oraz tych, w których mieszka co najmniej pięć osób.

Z drugiej strony, obaw przed kosztami związanymi z zakupem i utrzymaniem pojazdu nie odczuwa 41 proc. badanych z wykształceniem wyższym oraz prawie połowa (47 proc.) przedstawicieli gospodarstw, których dochód wynosi co najmniej 7 tys. zł.

Jakie jest podejście Polaków do posiadania samochodu?

Okazuje się, że spojrzenie na potrzebę posiadania samochodu zmienia się w zależności o tego, czy już go mamy. Spośród osób bez auta niemal 60 proc. zgadza się ze stwierdzeniem, że pandemia pokazała, iż można obyć się bez niego, choć wcześniej wydawało się, że jest ono niezbędne.

Jeśli auto, to używane

Ponad dwie trzecie (69 proc.) respondentów gdyby teraz planowało nabycie auta, zdecydowanie lub raczej wybrałoby pojazd używany. Odsetek takich odpowiedzi jest najwyższy w przypadku najmłodszej grupy badanych (78 proc.).

– Warto zauważyć, że trzech na czterech Polaków, którzy zdecydowaliby się na auto używane, to także osoby, które obawiają się, że nie stać ich na zakup i utrzymanie samochodu. Może być to związane ze skutkami pandemii, które zarówno gospodarka całościowo, jak i wielu z nas odczuwa. Jednym z nich były problemy z realizacją zamówień i malejącą liczbą ofert pojazdów, jednak większość (57 proc.) respondentów nie uznała dostępności za czynnik, który przede wszystkim brałaby pod uwagę, decydując się na zakup nowego samochodu. Równocześnie też widać w naszym badaniu, że prawie trzech na pięciu respondentów (59 proc.) nie zmieniłoby auta na tańsze niż to, które posiadają – zauważa Rafał Mosionek z Beesafe, cytowany w przesłanym komunikacie.

Na zakup pojazdu z niższej półki cenowej zdecydowałby się natomiast co piąty Polak, który stwierdził, że pandemia pokazała mu, że może obyć się bez samochodu, choć wcześniej uważał, że musi go mieć.

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polaków nie stać na posiadanie samochodu? Zaskakujące wyniki badania - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki