Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy masowo się zapożyczają. Wzrost o ponad 230 proc! „To efekt upowszechnienia się metody odroczonej płatności"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W styczniu 2024 roku firmy pożyczkowe współpracujące z BIK zaraportowały o 234 proc. większą liczbę przyznanych pożyczek na kwotę wyższą o ponad 100 proc.
W styczniu 2024 roku firmy pożyczkowe współpracujące z BIK zaraportowały o 234 proc. większą liczbę przyznanych pożyczek na kwotę wyższą o ponad 100 proc. 123RF/ detailfoto
W styczniu 2024 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły łącznie 1 115 tys. nowych pożyczek pozabankowych o wartości 1,567 mld zł. To o ponad 230 proc. więcej niż przed rokiem. – Tak znaczący wzrost liczby udzielonych pożyczek pozabankowych wynika w dużej mierze z pożyczek udzielonych na zakupy w internecie, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat – komentuje Sławomir Nosal z Biura Informacji Kredytowej.

Spis treści

Duży wzrost pożyczek pozabankowych

– W styczniu 2024 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły łącznie 1 115 tys. nowych pożyczek pozabankowych o wartości 1,567 mld zł. W porównaniu do stycznia 2023 r. przyznano o (+233,8 proc.) więcej pożyczek na kwotę wyższą o (+101,4 proc.) – przekazało w czwartek Biuro Informacji Kredytowej.

W styczniowej sprzedaży pożyczek pozabankowych w ujęciu liczbowym:

  • 58,9 proc. stanowiły pożyczki celowe,
  • 40 proc. pożyczki gotówkowe
  • 1,1 proc. karty i limity pożyczkowe.

W ujęciu wartościowym:

  • 29 proc. to pożyczki celowe,
  • 67,8 proc. pożyczki gotówkowe
  • 3,2 proc. karty i limity pożyczkowe.

Jak wskazują eksperci BIK, pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, zaś pożyczki gotówkowe na wyższe. – W styczniu 2024 r. w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, dynamika pożyczek gotówkowych w ujęciu liczbowym wynosiła (+49,5 proc.), a w wartościowym (+60,4 proc.) – podano.

Średnia wartość nowo udzielonej w styczniu 2024 r. pożyczki celowej wyniosła 761 zł i była o 78,7 proc. niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w styczniu 2023 r. Natomiast średnia wartość nowo udzielonej w styczniu 2024 r. pożyczki gotówkowej wyniosła 2 620 zł i była o 5,6 proc. wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w styczniu 2023 r. – podaje BIK.

„Kup teraz, zapłać później”. Przekształcenie zobowiązań w tzw. pożyczki celowe

– Rynek pożyczek pozabankowych utrzymuje wysoką dynamikę wzrostu – komentuje Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Biura Informacji Kredytowej.

Tak znaczący wzrost liczby udzielonych pożyczek pozabankowych ekspert tłumaczy pożyczkami, których spłata jest rozkładana na kilka miesięcznych rat. – To efekt upowszechnienia się metody odroczonej płatności zwanej w sklepach internetowych jako „Kup teraz, zapłać później” i przekształcenia takich zobowiązań w tzw. pożyczki celowe, czyli pożyczki na zakup towarów i usług – wyjaśnia. – Obecnie są one bardzo popularne – dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Polacy masowo się zapożyczają. Wzrost o ponad 230 proc! „To efekt upowszechnienia się metody odroczonej płatności" - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki