Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podręcznik do historii i teraźniejszości dla II klasy. Propozycje Wydawnictwa Biały Kruk i WSiP zatwierdzone do użytku

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Od roku szkolnego 2022/2023 do szkół wszedł nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Wydawnictwa przygotowały kolejne podręczniki, do drugiej klasy szkoły średniej.
Od roku szkolnego 2022/2023 do szkół wszedł nowy przedmiot: historia i teraźniejszość. Wydawnictwa przygotowały kolejne podręczniki, do drugiej klasy szkoły średniej. fot. Malgorzata Genca/ Polska Press
Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot, który pojawił się w roku szkolnym 2022/2023. Od września uczniowie rozpoczną II klasę, w której kontynuować będą naukę związaną z historią najnowszą. Kolejne podręczniki do HiT-u zostały dopuszczone do użytku. Są to książki przygotowane przez dwa wydawnictwa: Wydawnictwo Biały Kruk i Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. O dopuszczeniu do użytku podręczników do HiT-u poinformowała rzecznik MEiN.

Spis treści

Podręcznik do HiT-u do II klasy. Już są kontynuacje

Wnioski o dopuszczenie do użytku kontynuacji podręczników do HiT złożyły dwa wydawnictwa: Biały Kruk i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Jak przekazała Adrianna Całus-Polak zarówno pierwszy, jak i drugi podręcznik zostały dopuszczone do użytku.

– 19 lipca 2023 roku decyzją ministra ds. oświaty i wychowania dopuszczony do użytku szkolnego został podręcznik „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015”, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego – poinformowała PAP rzecznik prasowa MEiN Adrianna Całus-Polak.

Jest on w wykazie dopuszczonych do użytku szkolnego podręczników, który prowadzi minister edukacji i nauki pod numerem ewidencyjnym 1145/2/2023. Wydawcą podręcznika jest wydawnictwo Biały Kruk sp. z o.o.

Rzecznik MEiN przekazała także, że do użytku szkolnego dopuszczony został drugi podręcznik do historii i teraźniejszości dla klas II szkół ponadpodstawowych. Jest to podręcznik „Historia i teraźniejszość. Podręcznik. Liceum i technikum. Część 2”, którego autorami są: Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński, Adam Cisek, Marian Buczyński, Tomasz Grochowski i Witold Pelczar.

Podręcznik ten widnieje w wykazie pod numerem ewidencyjnym 1155/2/2023. Dopuszczony został do użytku szkolnego również 19 lipca 2023 roku. Stało się to na podstawie opinii rzeczoznawców: prof. dr. hab. Grzegorza Kucharczyka, dr. hab. Mirosława Szumiły i dr. hab. Danuty Krzyżyk. Wydawcą podręcznika są Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne SA.

Przypomnijmy, że pierwsza część podręcznika prof. Roszkowskiego wzbudziła dyskusje w środowisku społecznym. Pojawiła się nawet petycja o wycofanie go z użytku. Jak podkreślał historyk dr Piotr Kroll w rozmowie ze Strefą Edukacji podręcznik „powinien być przede wszystkim dopasowany do wieku uczniów, dając im szansę na wyrobienie własnej opinii”.

– Dobrze, aby skłaniał do refleksji nad omawianymi zagadnieniami, umiejscawiał wydarzenia i procesy w szerszym kontekście, ukazywał związki przyczynowo-skutkowe. Powinien też w sposób rozsądny rozbudowywać treści z wiedzy o społeczeństwie i historii, poznane przez uczniów w ostatniej klasie szkoły podstawowej – podkreślał dr Kroll.

Podręcznik szkolny musi być dopuszczony do użytku

Aby przygotowana przez autora i wydawnictwo książka stała się podręcznikiem, musi ją do użytku szkolnego dopuścić Ministerstwo Edukacji i Nauki. Procedura jest wieloetapowa. Tak zwany prototyp podręcznika jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego – opinię językową. Mogą one być pozytywne, pozytywne warunkowo i negatywne. Pozytywnie zakończona procedura kończy się otrzymaniem numeru dopuszczenia.

Zgodnie z polskim prawem, nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy.

Co czeka uczniów w roku szkolnym 2023/2024?

Zmiany od roku szkolnego 2023/2024. Nowy przedmiot i darmowe...

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Wprowadzony został w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 do 2015 roku.

Przedmiot historia i teraźniejszość jest wprowadzany w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie od 1 września 2022 r. W roku szkolnym 2022/2023 HiT nauczany był w klasach I. W roku szkolnym 2023/2024 nauczany będzie w klasie I i II. Docelowo HiT ma być nauczany w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III. W branżowej szkole I stopnia jest nauczany w klasie I.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podręcznik do historii i teraźniejszości dla II klasy. Propozycje Wydawnictwa Biały Kruk i WSiP zatwierdzone do użytku - Strefa Edukacji

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki