Po raz 11. w Warszawie odbył się Cashless Congress

Materiał informacyjny XI Cashless Congress Digital Era

Podsumowanie XI Cashless Congress Digital Era

Za nami 11. edycja najważniejszego wydarzenia na mapie polskich płatności bezgotówkowych. Nadszedł czas podsumować to, co wydarzyło się w dniach 30 – 31 maja w ramach XI edycji Cashless Congress Digital Era. Organizatorzy przyznają, że otwarcie nowej dekady Kongresu pokazało jak zmienił się sektor płatności bezgotówkowych w naszym kraju i jak wiele wyzwań jeszcze przed nami.

To było bardzo inspirujące wydarzenie i świetna okazja do spotkania. Po raz jedenasty Cashless Congress stał się miejscem dyskusji wybitnych ekspertów i ludzi rynku płatności w Polsce. Zaczynając od pierwszych paneli kongresowych, przez rozmowy kuluarowe i dyskusje na scenach, po wnioski wyciągnięte na przyszłość, jesteśmy zadowoleni. Widzimy jak wiele już udało się zrobić i gdzie kierować kolejne kroki – mówi Robert Łaniewski, Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Po raz 11. w Warszawie odbył się Cashless Congress

Przede wszystkim dało się zauważyć w wystąpieniach prelegentów, że mamy ciągle niesamowitą dynamikę rozwoju obrotu bezgotówkowego a konsumenci stają się coraz bardziej bezgotówkowi. Bardzo dobrze było widać ten trend podczas prezentacji wyników piątej fali badania Zwyczajów Płatniczych Polaków, omawianych przez prof. Michała Polasika. Inspirująca prelekcja Zofii Dzik pozwoliła nam się na chwilę zatrzymać i pomyśleć o tym jak funkcjonować w coraz bardziej cyfrowym i przyśpieszającym z dnia na dzień świecie oraz gdzie znaleźć inspiracje i balans w relacjach człowiek – maszyna. Bardzo ciekawie było również na debatach, które wychodziły poza główny nurt kongresu, pokazując choćby wątki przywództwa kobiet w dzisiejszym, coraz bardziej różnorodnym świecie.

Interesująco potoczyły się rozmowy o infrastrukturze rynku cashless w Polsce, od rozmów o tradycyjnych rozwiązaniach płatniczych, przez wątki nowego spojrzenia na te sprawy, po rozwój terminali płatniczych w formie oprogramowania (soft-posów) oraz dynamicznie rozwijającym się w Polsce mariażu fiskalizacji online z infrastrukturą do płatności. Równie interesujące wnioski popłynęły z rozmów o wątku płatności w metaverse. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dzisiaj przepisy nie adresują płatnościowych wyzwań dla świata cyfroweg. To zrodziło pytanie - czy #psd3 coś tu zmieni? Pojawił się też wątek portfeli tożsamości cyfrowej, które mają się pojawić wraz z #eidas2.

Panele o wątkach regulacyjnych wykazały, że w zakresie MICA i DORA instytucje finansowe powinny rozpocząć działania dostosowawcze już teraz. Stronę publiczną czeka przygotowanie niezbędnych krajowych przepisów uzupełniających. Ze względu na techniczny charakter regulacji ważne jest merytoryczne zaangażowanie w proces konsultacji szerokiego grona instytucji finansowych i praktyków rynku. Świetnie przebiegł panel o fast finance, moderowany brawurowo przez dr Jakuba Górkę z ważnym przekazem konieczności otwarcia dostępu do systemów płatności dla krajowych instytucji płatności, czyli tego, co dzisiaj jest największą bolączką sektora niebankowych dostawców usług płatniczych.

Popłynął też ważny komunikat z Ministerstwa Finansów do uczestników rynku o tym, że pod koniec czerwca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję regulacji pt. ‘’Otwarte finanse, projekt rewizji dyrektywy PSD2 oraz projekt rozporządzenia dot. cyfrowego euro’’ – w trakcie Kongresu zachęcano do przygotowania uczestników rynku na przedstawienie koncepcji podejścia do tych projektów regulacyjnych, tak by możliwie maksymalizować interesy polskiego rynku finansowego w tych rozmowach w procesie legislacyjnym na forum UE.

Niezwykle ważny i poruszające było wystąpienie Pani dr Doroty Szymborskiej o tym, że tak naprawdę już dziś mamy narzędzia, by oceniać etyczność sztucznej inteligencji i, że od AI… nie sposób uciec. Musimy szybko i dobrze zrozumieć, co to dla nas oznacza i jak się ustawić do tej kolejnej rewolucji technologicznej.

Bardzo ważny głos dla ekosystemu cashless popłynął też z jednej ze strategicznych debat Kongresu, do której wprowadzenie zrobił Pan Paweł Bułgaryn z Ministerstwa Finansów. Debata o synergii gotówki i płatności bezgotówkowych pokazała, że mamy w Polsce bardzo dobry ekosystem współistnienia obu form płatności a rozwój cashless to kwestia wyboru konsumentów, natomiast rozwój infrastruktury cashless daje też większy dostęp do gotówki, dzięki usłudze „płać i wypłacaj”. Ważny był też wątek, że gotówka w Polsce ma się bardzo dobrze i stabilnie. Bardzo dużo interesujących wątków z obszaru digital – od eParagonu, po tokenizację, trendy w usługach BNPL i pieniądz cyfrowy, którego nie wolno się bać i trzeba go szybko zrozumieć. Świetne były też rozmowy o tym jak podejść do likwidacji białych plam na mapie sieci akceptacji cashless w Polsce, w otoczeniu powoli zbliżającego się nasycenia rynku.

Jak co roku interesująco przebiegała debata dotycząca edukacji finansowej, poprowadzona przez Panią Profesor Janinę Harasim. To wątek, który dla nas wszystkich powinien być bardzo ważny nie tylko przy okazji Kongresu, ale również przez cały rok.
Coraz większe znaczenie na mapie nowoczesnych cyfrowych rozwiązań zajmuje administracja publiczna, tworząc regulacje i wdrażając swoje własne autorskie rozwiązania. Hub e-paragonów i e-urząd skarbowy autorstwa Ministerstwa Finansów i aplikacja mObywatel z funkcjami płatności bezgotówkowych współtworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji również były bohaterami debat na XI Cashless Congress Digital Era. Poziom zaangażowania osób odpowiedzialnych w sektorze publicznym za te wdrożenia pozwala wierzyć, że już niedługo wszelkie interakcje z urzędami będziemy załatwiać zdalnie i opłacać cyfrowo.

XI Cashless Congress Digital Era był doskonałą okazją, żeby podziękować firmom i osobom, które odcisnęły największy ślad na polskim ekosystemie płatniczym ostatnich 12 miesięcy. Osiem statuetek eDukata wręczonych podczas wieczornej Gali trafiło w naprawdę godne ręce. Organizatorzy mają nadzieję, że perspektywa wyróżnienia na XII Kongresie w przyszłym roku, już dziś będzie zachęcała do prac nad kolejnymi nowoczesnymi rozwiązaniami płatniczymi.

Długo by można opowiadać i podsumowywać, ale w tym miejscu chciałbym wszystkim, Drogim Uczestnikom i Przyjaciołom Cashless Congress bardzo podziękować za te niesamowite i unikatowe dwa dni. Jako Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego mamy nadzieję, że zarówno panele i debaty jak i przestrzeń do networkingu pozwoliła każdemu z Was, prelegentów, partnerów czy uczestników kongresu osiągnąć na nim swoje cele. Już teraz chciałbym również zaprosić na dwunastą edycję Cashless Congress, które odbędzie się w 2024. roku. Szczegóły niebawem! – podsumowuje organizator, Robert Łaniewski.

Kolejna, 12. edycja Cashless Congres odbędzie się wiosną 2024. roku. Szczegółowe informacje o Cashless Congres oraz Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego dostępne są na stronach: frob.pl, www.cashlesscongress.pl oraz profilu FROB na linkedin. Informacje o poprzednich Kongresach oznaczane są #CashlessToMy #CashlessCongress #digitalera.

Po raz 11. w Warszawie odbył się Cashless Congress

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Po raz 11. w Warszawie odbył się Cashless Congress - Strefa Biznesu

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki