MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piknik Powstańczy w Nagoszewie z inscenizacją bitwy z powstania styczniowego. 4.06.2023. Zdjęcia

Hanna Chromińska
„Polska siła, polska wiara przetrzyma każdego cara” – pod takim hasłem w Nagoszewie odbyły się uroczystości z okazji 160. rocznicy bitwy czerwcowej z 1863 r.

2-3 czerwca 1863 r. połączone oddziały powstańców pod dowództwem Maksymiliana Broniewskiego stoczyły walkę z kilkoma kolumnami wojsk rosyjskich. Oddział powstańczy wsparli nagoszewscy chłopi – przyłączyli się do walki z Rosjanami, a następnie podpalili własne zagrody, w których ukryli się carscy żandarmi. Na polu bitwy i w płomieniach życie straciło 110 mieszkańców Nagoszewa i sąsiednich miejscowości. Miejscowa ludność pochowała ich ciała w mogile na skraju lasu w pobliżu miejsca bitwy. Od roku 1917 miejsce ich pochówku upamiętnia granitowa kolumna z kapliczką Matki Boskiej Częstochowskiej zwieńczona stylizowanym krzyżem z motywem wycinanki kurpiowskiej. W rocznicę bitwy pod pomnikiem odbywa się uroczystość ku czci poległych w walce powstańców.

Piknik Powstańczy w rocznicę bitwy

4 czerwca 2023 – w 160. rocznicę bitwy pod Nagoszewem – gmina Ostrów Mazowiecka i 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie zaprosili na Piknik Powstańczy. Piknik Powstańczy został zorganizowany we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Stowarzyszeniem Nasza Szansa, Nadleśnictwem Ostrów Mazowiecka, Gminną Biblioteką Publiczną w Ostrowi Maz. z siedzibą w Nagoszewie i Publiczną Szkołą Podstawową im. Powstańców 1863 Roku w Nagoszewie.

Na uroczystości obecni byli:

 • Waldemar Brzostek – wójt gminy Ostrów Maz.,
 • ks. Jarosław Hrynaszkiewicz – proboszcz parafii pw. św Andrzeja w Broku,
 • Mirosław Augustyniak - radny sejmiku woj. mazowieckiego,
 • Dorota Subda – przewodnicząca Rady Powiatu Ostrowskiego i kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Ostrowi Maz.,
 • Krystyna Kossowska - przewodnicząca Rady Gminy Ostrów Maz. wraz z radnymi,
 • Adam Brzóska – dyrektor Wydziału Środowiska, Geologii i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Ostrowi Maz.,
 • Justyna Pętkowska – dyrektor biura poselskiego posła Daniela Milewskiego,
 • Ppłk Robert Grodziński – zastępca Dowódcy 22. Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie,
 • ppłk Krzysztof Kwiatkowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji Wyszków,
 • kpt. Bartosz Wileński w imieniu dowódcy 52. Batalionu Lekkiej Piechoty, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej w Komorowie,
 • por. Andrzej Piotrowski – kierownik 2. Regionalnej Bazy Logistycznej Składu Komorowo,
 • ppłk Radosław Ćwik – kierownik Zespołu Dozymetrii i Chemii Centralnego Wojskowego Ośrodka Metrologii w Komorowie,
 • kom. Justyna Biedrzycka – komendant komisariatu Policji w Małkini Górnej,
 • leśniczy Marek Łosiński z Nadleśnictwa Ostrów Maz.,
 • płk zw. Jerzy Trojanowski – prezes Związku Piłsudczyków RP Oddział Ostrów Maz.,
 • sołtysi z terenu gminy Ostrów Maz. na czele z miejscowymi sołtysami: Kamilem Narewskim – sołtysem Nagoszewa i Janem Koziołem – sołtysem Nagoszewki,
 • przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych,
 • dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Maz. z siedzibą w Nagoszewie
 • dyrektorzy szkół z powiatu ostrowskiego,
 • dyrektorzy gminnych placówek oświatowych,
 • dyrektor, nauczyciele, uczniowie i rodzice uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Nagoszewie.
 • mieszkańcy gminy Ostrów Maz.

Pierwsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem upamiętniającym poległych powstańców. Po apelu pamięci oddano salwę honorową i złożono kwiaty.

od 16 lat

Drugą część uroczystości rozpoczęła masz polowa na terenie Publicznej Szkole Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku. w Nagoszewie. Po mszy, okolicznościowych przemówieniach i występach artystycznych rozpoczęła się największa atrakcja pikniku – trwająca niemal godzinę rekonstrukcja bitwy czerwcowej z 1863 r.

O szczegółach rekonstrukcji opowiada Zbigniew Rowiński – prezes Stowarzyszenia Grupa Historyczno-Edukacyjna „Szare Szeregi” (odtwarzający postać przywódcy chłopów wspierających powstańców):

W rekonstrukcji uczestniczyło łącznie 80 osób: 40 członków GH-R „Szare Szeregi”, liczący 11 osób oddział Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „Kresy” z Białegostoku, sześciu ułanów z 201 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów z Radzymina i uczniowie kl. IV-VIII ze szkoły w Nagoszewie. Na miejsce rekonstrukcji wybrano przylegające do terenu szkoły łąkę i las. Kilka prowizorycznych chałup na łące pełni rolę wsi, pod lasem jest miejsce obozu powstańczego. Rekonstrukcja składa się z pięciu scen, a jej scenariusz został stworzony na podstawie wspomnień powstańców i pamiętników z epoki. Efekty pirotechniczne dostosowaliśmy do warunków pogodowych i względów bezpieczeństwa. Sporo widzów liczyło na efektowny pożar wsi (zgodny z wydarzeniami historycznymi), ale na taką atrakcję jest zdecydowanie zbyt sucho. Przebieg bitwy na bieżąco opisywał komentator, więc widzowie byli uprzedzani, na co mają zwrócić uwagę. Cieszymy się bardzo, że nasza rekonstrukcja została tak ciepło przyjęta przez widzów. Wiele osób odwiedziło także nasze stoisko historyczne, na którym prezentujemy broń z różnych epok.

O przygotowaniach do rekonstrukcji mówiła także Grażyna Śladewska – nauczycielka historii w SP w Nagoszewie i koordynatorka projektu

- Dzisiejsza uroczystość to efekt wielotygodniowych przygotowań. Najintensywniej pracowaliśmy w ostatnim tygodniu, przygotowując miejsce rekonstrukcji i akcesoria dla uczniów biorących w niej udział. Uważamy, że osoby zaangażowane w realizację projektu znakomicie wywiązały się ze swoich zdań i dzisiejszy Piknik Powstańczy zdecydowanie uświetnił święto naszej szkoły – mówi Grażyna Śladewska.

- Z dzisiejszej uroczystości jesteśmy bardzo zadowoleni. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Dopisało nam wszystko – pogoda, widownia, wojsko i uczestnicy rekonstrukcji. Piknik Powstańczy został zrealizowany wspólnym wysiłkiem całego środowiska. Jesteśmy ogromnie wdzięczni instytucjom i osobom, które wsparły naszą inicjatywę.

Bardzo serdecznie chciałbym podziękować rodzicom, nauczycielom i mieszkańcom Nagoszewa zaangażowanym we wszystkie prace związane z dzisiejszą uroczystością. Wspaniały efekt Pikniku Powstańczego to także ich zasługa

– komentuje Henryk Fidura - dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Powstańców 1863 Roku w Nagoszewie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki