Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy na Mazowszu produkt regionalny będzie produkowany u nas! To miód kurpiowski

(mb)
Tak wyglądać będzie etykieta miodu kurpiowskiego
Tak wyglądać będzie etykieta miodu kurpiowskiego
Na palcach dwóch rąk policzyć można zarejestrowane przez Komisję Europejską polskie produkty regionalne. Na tej krótkiej liście był do niedawna jeden miód: wrzosowy z Borów Dolnośląskich. Od dwóch tygodni jest drugi: miód kurpiowski.

Wniosek o nadanie miodowi kurpiowskiemu rangi produktu regionalnego zaczął powstawać cztery lata temu. Jego autorem był Zbigniew Szymański z Ostrowi Mazowieckiej, pszczelarz., członek Kurpiowsko-Mazowieckiego Związku Pszczelarzy w Ostrołęce, a od ponad dwóch lat jego prezes.

Zwykle droga od złożenia wniosku w Ministerstwie Rolnictwa do zarejestrowania produktu przez Komisję Europejską jest długa i trwa wiele lat. W przypadku miodu kurpiowskiego musiały minąć cztery lata, zanim komunikat o tym ukazał się Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, w którym zamieszczono informację o nadaniu miodowi kurpiowskiemu statusu produktu regionalnego ukazał się 12 lipca. Co ciekawe, miód kurpiowski jest pierwszym produktem regionalnym produkowanym na Mazowszu.

- To przede wszystkim szansa dla pszczelarzy, którzy chcą produkować miód wysokiej jakości - mówi Zbigniew Szymański.

Każdy słoik z miodem kurpiowskim opatrzony będzie etykietą, której wzór jest zastrzeżony. Na każdej będzie niepowtarzalny numer - nie może być dwóch etykiet o takim samym. Druga, mniejsza etykieta, zawierać będzie informację, że jest to produkt regionalny, a także niezbędne dane na temat producenta.

- Klient kupujący miód kurpiowski będzie miał pewność, że ma do czynienia z produktem najwyższej jakości o ściśle określonych parametrach - tłumaczy Zbigniew Szymański. - To oczywiście nie znaczy, że wszystkie miody tego typu będą smakować tak samo, ale taka jest już natura miodów wieloskładnikowych. Mam nadzieję, że miody kurpiowskie nie będą droższe od produkowanych dotychczas w naszym regionie.

Podstawowe informacje na temat miodu kurpiowskiego można znaleźć na stronie www.miodkurpiowski.pl. Z czasem strona będzie rozbudowywana. Będą tam informacje na temat wszystkich producentów miodu kurpiowskiego. Po zakupie słoika z miodem na podstawie numeru z etykiety można będzie nawet sprawdzić, w jakiej miejscowości stały ule, z którego ten miód wybrano. Przy okazji będzie to bardzo dobry system kontroli.

Pierwszych dziewięciu pszczelarzy, którzy mają już certyfikat na produkcję miodu kurpiowskiego, otrzyma je podczas najbliższego Miodobrania Kurpiowskiego.

Więcej przeczytasz o tym w najnowszym papierowym wydaniu TO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki