Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Kto gdzie zasiądzie? Znamy układ sali sejmowej

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
Za chwilę ruszy pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. W budynku są już posłowie, poznaliśmy już układ miejsc na sali sejmowej. Kto zasiądzie w którym miejscu? Sprawdźcie sami!

Podział miejsc na sali sejmowej

Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji odbędzie się 13 listopada o godzinie 12:00. By jednak uniknąć zamieszania, już wcześniej znamy miejsca, które posłowie zajmą w sejmowych ławach. Wiemy, gdzie dokładnie zasiądą poszczególne ugrupowania i ich reprezentanci.

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Kto gdzie zasiądzie? Znamy układ sali sejmowej

Patrząc od strony marszałka Sejmu, od prawej strony zasiadać będzie Prawo i Sprawiedliwość. Dalej posłowie Konfederacji i Polskiego Stronnictwa Ludowego, a następnie Polska 2050 i Koalicja Obywatelska. Najbardziej z lewej strony marszałka zasiądą przedstawiciele Nowej Lewicy.

Jak rozkładają się natomiast konkretne miejsca?

Liderzy na przodzie

Jeśli chodzi natomiast o poszczególne miejsca, pierwsze rzędy przeznaczone są dla liderów ugrupowań. W przypadku Prawa i Sprawiedliwości jest to osiem pierwszych miejsc, które zajmą kolejno:

 • Mariusz Błaszczak,
 • Jarosław Kaczyński,
 • Ryszard Terlecki,
 • Barbara Bartuś,
 • Mateusz Morawiecki,
 • Elżbieta Witek,
 • Jacek Sasin,
 • Zbigniew Ziobro.

Jarosław Kaczyński zasiądzie zatem pomiędzy dotychczasowym Ministrem Obrony Narodowej oraz wicemarszałkiem Sejmu, za plecami mając wsparcie ministra Andrzeja Adamczyka oraz Leonarda Krasulskiego i Piotra Glińskiego.

W przypadku Polski 2050, PSL-u i Konfederacji, wszystkie partie mają tylko jednego przedstawiciela w pierwszym rzędzie sejmowych ław. Są to, rzecz jasna, liderzy ugrupowań, czyli kolejno obok Ziobry: Sławomir Mentzen, Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia.

Dalej zasiądzie sześciu przedstawicieli KO:

 • Izabela Leszczyna,
 • Borys Budka,
 • Donald Tusk,
 • Marcin Kierwiński,
 • Barbara Nowacka,
 • Adam Szlapka

Co ciekawe, patrząc na rozkład miejsc na mapie, jasno widać, że Donald Tusk i Mateusz Morawiecki nie będą mogli o sobie zapomnieć. Dotychczasowy premier i wskazywany na przyszłego premiera ewentualnej koalicji Tusk zasiadają idealnie na przeciwko siebie, chociaż ich widoczność może być ograniczona z powodu miejsca stenografów.

Ostatnie miejsce w pierwszym rzędzie przypada z kolei liderowi Lewicy - Włodzimierzowi Czarzastemu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Gdzie siedzą debiutanci?

Chociaż wydawać by się mogło, że debiutanci w Sejmie zajmować będą najdalsze miejsca na sali, rzeczywistość jest inna. W tej kadencji pojawi się dokładnie 117 posłów-debiutantów i, co prawda, część z nich zajmować będzie ostatnie rzędy, jednak nie jest to reguła.

W ostatnim rzędzie zasiądą, dla przykładu, Łukasz Litewka z Lewicy czy były piłkarz Rafał Siemaszko z Koalicji Obywatelskiej.

Z niewiele bliżej odległości, bo z przedostatnich ław, o losach Polski będą decydować natomiast Andrzej Śliwka z PiS-u czy Apoloniusz Tajnej z KO, a, na przykład, Agnieszka Kłopotek z Polskiego Stronnictwa Ludowego zajmie miejsce w środku stawki.

Jednak o tym, że długość przebywania w Sejmie może nie mieć żadnego znaczenia w kwestii zajmowanego miejsca najlepiej świadczą przytoczone już dwa przykłady. Mowa tu o Szymonie Hołowni i Sławomirze Mentzenie, którzy debiutują w tej kadencji Sejmu, a i tak zasiadają w pierwszym rzędzie.

Czy wiek ma znaczenie?

Teoretycznie wiek nie ma znaczenia w kwestii zajmowanych miejsc na sali Sejmowej, jednakże dłuższe "życie" w polityce, wpływa na rosnącą pozycję w partii, co też znów przekłada się na miejsce w ławach.

Jednak zarówno młodsi, jak i starsi, posłowie, mogą zasiadać tak samo w pierwszym, jak i ostatnim rzędzie.

Najlepiej ukazuje to sytuacja, gdy weźmiemy pod uwagę trzech posłów z koalicji Trzecia Droga: Marka Sawickiego (PSL), Adama
Gomołę (Polska 2050) i Tadeusza Samborskiego (PSL).

Gomoła jest nie tylko debiutantem w Sejmie, ale również najmłodszym posłem w tej kadencji. Mającemu ukończone zaledwie 24-lata politykowi przypadł przedostatni rząd. O tym, że nie jest to jednak powód do ujmy starczy fakt, iż na tym samym poziomie zasiadał będzie Sawicki. Wybrany na marszałka seniora polityk jest posłem, dla którego X kadencja Sejmu będzie jego dziewiątą z rzędu, co stanowi rekord w obecnym układzie mandatów.

Samborski z kolei, będący najstarszym politykiem w sejmowym zastawieniu, otrzymał miejsce nieco dalej od marszałka Sejmu oraz mównicy, ale nie na samym końcu - zasiadał będzie cztery rzędy od końca.

Kto siedzi w ostatnim rzędzie ław sejmowych?

Wymieniliśmy już kilka nazwisk, którego poczynania obrad Sejmu będą śledzić z najwyższych punktów wśród posłów. Nie brakuje tam jednak również innych osób, które w polskiej polityce są znane od dłuższego czasu.

Będą to chociażby dobrze znani posłowie Prawa i Sprawiedliwości Paweł Kukiz, Marek Jakubiak, ale też niedawni ministrowie - Jacek Ozdoba i Przemysław Czarnek.

W Polskim Stronnictwie Ludowym to, na przykład, Radosła Lubczyk przygotowujący się do trzeciej kadencji z rzędu czy też Narej Buerbacjum będący przed laty ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz ministrem sprawiedliwości.

Warto odnotować również, że w ostatnim rzędzie nie zasiądzie żaden polityk Konfederacji. Ugrupowanie to zdobyło taką liczbę mandatów, że nie było konieczne rozsadzanie ich od pierwszej do ostatniej ławy.

rs

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsze posiedzenie Sejmu. Kto gdzie zasiądzie? Znamy układ sali sejmowej - Portal i.pl

Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki