Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów na baterie słoneczne

Milena Uścińska
Robert Sołowiej odpowiadał na wszystkie pytania mieszkańców Ostrowi
Robert Sołowiej odpowiadał na wszystkie pytania mieszkańców Ostrowi fot. M.Uścińska
Miasto Ostrów Mazowiecka złoży wniosek o środki unijne na kolektory słoneczne dla trzech obiektów miejskich oraz mieszkańców ostrowskich domów.
Spotkanie znalazło odbiorców wśród ostrowian
Spotkanie znalazło odbiorców wśród ostrowian fot. M.Uścińska

Spotkanie znalazło odbiorców wśród ostrowian
(fot. fot. M.Uścińska)

Na spotkaniu w sali kinowej, które odbyło się we wtorek, 12 października, brakowało miejsc siedzących. O zainteresowaniu kolektorami świadczyła jednak nie tylko frekwencja, ale też liczne pytania, które padały ze strony ostrowian.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, Mazowsze otrzyma 20 milionów euro na działanie: "Ochrona powietrza energetyka". Oznacza to, że Ostrów może otrzymać dofinansowanie pokrywające 70% kosztów zakupu i instalacji kolektorów słonecznych.

- To szansa dla miasta - zapewniał burmistrz Mieczysław Szymalski. - Program obejmie budynki użyteczności publicznej. Chcemy zainstalować kolektory na budynku basenu i hali sportowej przy Trębickiego, hali MOSiR przy ul. Warchalskiego i na nowo powstającej kotłowni, a oprócz tego na indywidualnych budynkach mieszkalnych

Każdy mieszkaniec może wyrazić chęć udziału w programie poprzez wypełnienie ankiety, która od poniedziałku będzie dostępna na stronie internetowej Urzędu Miasta lub przychodząc do pokoju 204 w ratuszu. Urząd Miasta będzie przyjmował zgłoszenia przez tydzień: od 18 do 25 października.

- Liczymy, że ok. 400-500 osób będzie chciało z tego skorzystać - przewidywał na spotkaniu Mieczysław Szymalski i uspokajał. - Miasto jest tutaj beneficjentem i to my bierzemy na siebie odpowiedzialność za organizację i administrację tego działania.

Unia Europejska zwróci 70%

-Jeśli wygramy konkurs, wszyscy na tym skorzystamy - przekonywał Dariusz Chmielewski.
-Jeśli wygramy konkurs, wszyscy na tym skorzystamy - przekonywał Dariusz Chmielewski. fot. M.Uścińska

-Jeśli wygramy konkurs, wszyscy na tym skorzystamy - przekonywał Dariusz Chmielewski.
(fot. fot. M.Uścińska)

Kolektory słoneczne można zakładać na własną rękę, ale burmistrz tłumaczył, że wtedy dofinansowanie wynosi ok. 45%. Jeśli wniosek złożony przez miasto zostanie rozpatrzony pozytywnie, dofinansowanie wyniesie 70%. Mieczysław Szymalski przypominał, że zgodnie z wymogami, które nakłada na nas Unia Europejska, do 2020 roku 15% energii wytwarzanej przez Polskę musi pochodzić z odnawialnych źródeł energii, a kolektory pomogą te warunki spełnić. Poza tym, są to ogromne oszczędności.

Robert Sołowiej, specjalista od odnawialnych źródeł energii przedstawił prezentację, z której zainteresowani mogli dowiedzieć się m.in. ile mogą zaoszczędzić, jaki jest koszt instalacji solarów oraz jakie należy spełniać wymagania, aby zainstalować kolektor na dachu swojego mieszkania.

- Koszt dobrej instalacji dwóch płyt to 13 tysięcy złotych - tłumaczył Robert Sołowiej. - Te koszty się zwrócą: energia słoneczna jest przecież bezpłatna, a przy kolektorach pracuje tylko jedna mała pompka.

Po prezentacji pojawiły się pytania związane z ciężarem solarów, ich gwarancją oraz sposobem konserwacji. Zaproszony specjalista odpowiedział na wszystkie pytania.

Dariusz Chmielewski, kierownik Biura Inwestycji w Urzędzie Miasta oraz pełnomocnik burmistrza ds. pozyskiwania funduszy europejskich zapewniał, że jeśli projekt zostanie rozpatrzony pozytywnie, każdy, kto złoży wniosek o kolektory, otrzyma dofinansowanie.

- Musimy tylko złożyć wniosek i wygrać konkurs - tłumaczył. - Miasto chce zainstalować solary na 3 obiektach użyteczności publicznej. Zaprosiliśmy państwa, aby do projektu wpłynęło więcej wniosków, przez co nabierze on mocy. Wtedy uzyskamy więcej punktów i wzrośnie szansa, że wygramy konkurs, a na tym wszyscy skorzystamy.

Na podstawie złożonych do ratusza ankiet, dla każdego zostanie obliczone zapotrzebowanie na energię oraz cena urządzenia (może okazać się ona niższa niż 13 tysięcy). Po uzyskaniu tych danych każdy będzie musiał ostatecznie zdecydować, czy chce mieć kolektory słoneczne. Wyniki konkursu będą znane wiosną 2011.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki