Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrów Mazowiecka. Otwarcie zabytkowych Jatek po renowacji. Jest w niej galeria sztuki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Mieczysław Bubrzycki
Mieczysław Bubrzycki
Zabytkowe i odrestaurowane Jatki oddano we władanie Miejskiemu Domowi Kultury. Przez wiele lat niszczały, a teraz nabrały blasku i stały się jednym z ładniejszych obiektów w mieście

11 września oficjalnie oddano do użytku odrestaurowany i wyposażony obiekt Jatek przy ul. Pocztowej. Teraz służy miejskiej kulturze. Można powiedzieć, że to architektoniczne cudo, co jest zasługą projektanta Pawła Wilczyńskiego oraz Adama Radomskiego - architekta miejskiego i Daniela Choinki - dyrektora wydziału rozwoju gospodarczego, którzy na bieżąco uzgadniali wszystkie szczegółowe rozwiązania z wykonawcą.

W okresie przedwojennym, ale także później, w Jatkach sprzedawano mięso i innych towarów. Obiekt ma 115 lat i jest zabytkiem. Kolejni burmistrzowie deklarowali chęć odrestaurowania obiektu, ale na deklaracjach się kończyło. Udało się w tej kadencji.

Spora sala na parterze, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie Jatek, może służyć jako miejsce zajęć grup działających w MDK, ale także można tam urządzać kameralne spotkania i koncerty. Uroku sali dodaje wykonana antresola ze szklaną podłogą i balustradą, z prowadzącymi nań schodami, także ze szkła.

Obiekt po renowacji zachował wiele cech tego, co było przedtem, zwłaszcza jeśli chodzi i niektóre elementy architektoniczne. Wnętrze jest jednak nowoczesne. Dzięki tej inwestycji kultura wzbogaci się o 415 m kw. powierzchni.

Wśród gości uroczystości otwarcia Jatek byli: Magdalena Gawin – wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Ewa Orzełowska – wicemarszałek woj. mazowieckiego, Marian Krupiński – radny sejmiku, Urszula Wołosiewicz – wicestarosta i ks. dr Jan Okuła, który poświęcił nowy obiekt. Była też liczna grupa radnych, wśród nich ci, którzy konsekwentnie i od wielu lat upominali się o nowe życie dla Jatek.

- Nie myślałem, że doczekam takiego momentu – powiedział nam Krzysztof Listwon, wiceprzewodniczący Rady Powiatu, a wcześniej wieloletni radny miasta.

Po krótkim filmie opowiadającym o historii i renowacji Jatek, burmistrz Jerzy Bauer powiedział, że to bardzo ważna chwila w życiu miasta. Dzięki temu obiektowi oraz zabytkowej starej elektrowni, która też niebawem zostanie oddana do użytku, skończą się problemy lokalowe miejskiej kultury.

Wiceminister Magdalena Gawin wykazała się sporą znajomością historii Ostrowi i zaapelowała, żeby także ocalić od zapomnienia architekturę drewnianą w mieście (bo są tu także zaniedbane zabytkowe drewniane domy). - Nowoczesność to także szacunek dla tradycji – powiedziała.
Renowacja Jatek wraz z urządzeniem otoczenia (m. in. nowe parkingi) kosztowało prawie 5 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł pochodziło z funduszy unijnych. Wicemarszałek Orzełowska powiedziała, że w ostrowskim ratuszu przygotowano bardzo dobre wnioski, bo na realizację mógł liczyć tylko co szósty.

Nie lada atrakcją w tym dniu był wernisaż wystawy obrazów „Voyage” Jana Kantego Pawluśkiewicza – kompozytora, muzyka i od prawie 20 lat malarza. Artysta przyjechał z Krakowa. Jako „architekt z pochodzenia” bardzo pochwalił projektanta i powiedział, że w tych wnętrzach mogą wystawiać artyści nie tylko z kraju, ale i z zagranicy. Obrazy wykonywane są w unikatowej technice żel art. Jest ogromnie pracochłonna, na obraz o wielkości 40 na 60 cm składa się wiele tysięcy kropek nakładanych żelowymi długopisami. Wystawę można oglądać do 10 października – każdego dnia, oprócz środy.

Wystawę zorganizowano w podziemiach Jatek. Dzięki dokopaniu się do magazynów na lód, kubatura podziemi zwiększyła się wydatnie, a całe pomieszczenia nabrało specyficznego klimatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na to.com.pl Tygodnik Ostrołęcki